Bilgisayarınızda Elektrik Var, Görüntü Yok Sorunu

Bu dersimizde yeni bilgisayar topladığınız zaman oluşabilecek muhtemel arızalar ve hatalara bir göz atalım.

Bu dersimizde yeni bilgisayar topladığınız zaman oluşabilecek muhtemel arızalar ve hatalara bir göz atalım.

Yeni bir bilgisayar topladınız; anakart üzerinde, herşeyi yerine takıldı: Harddisk, disket sürücü ve DVD-Romların kablolarını kontrol ettiniz ve büyük bir hevesle açılış düğmesine bastınız. Fakat elektrik var, işlemci fanı ve diğer aksamlar çalışıyor ama ekrana hiçbir şey gelmiyor.

Yapmanız gerekenler:

- Monitör kablolarını kontrol ediniz.
- Monitöre güç geliyor ise anakart üzerinde (onboard) ekran kartı kullanmıyorsanız, ekran kartınızı yuvasına iyice oturduğunu kontrol ediniz.

Bunları kontrol ettiniz, fakat sorun hâla devam mı ediyor?

- Harddisk ve DVD-Rom'a giden IDE kablonuzu kontrol edin.
- Tek kablo üzerinden gidiyorsanız, hard diskinizin ve DVD-Rom'unuzun jumper ayarlarının ikisinin de master, slave, cable select olmamasına dikkat edin.

Eğer yine de çalışmıyor ise, bilgisayarı toplarken anakart üzerinde statik elektrik bırakmadığınızdan emin olun. Eğer yine de çözüm bulamazsanız teknik yardım alınız.

Anakart üzerinden statik elektrik alma yöntemleri hakkında bilgileri bir dahaki dersimizde bulabilirsiniz.

Başarılar...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Benim böle bi sorunum varr kasa çalisiyor ekrana hiçbişey gelmiyor kasa isiniyor ondan sonra açiliyor çok şaşırtıcı bi durum
• 12 yıl önce
benim pc simdede böylebir sorun vardı ama kaploları çıkarıp yinedn takınca böyle bir sorun kalmadı artık pc düzgün bir sekilde çalısıyor
• 12 yıl önce
bende bi laptop var asus...çalısıyor ama ekrandagörüntü yok neden olabilir sizce.
• 11 yıl önce
benım pc bagzen canavar gıbı calısıyo bagzen anıden donuyo kıtlenıyo sonra mavı bı hata verıyo ? icini acıyorum parcaları cıkarıp takıyorum sonra calıyo ? nıye bolye sorun oluyoo heryere baktı m bulamadım yardım dersenız cok sevınırım ısımdıden tsk edrım
• 11 yıl önce
hakan mavi ekran veriyosa pc remdendir yada hdd yapar bunları bi konturöl et
• 11 yıl önce
merhaba benim bilgisayarımda klavyeyi takınca ekran gidiyor takmayınca normal calısıyor klavyeyi kullanamaıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım:agla:
• 11 yıl önce
benim sorunum klavyeyi takınca monitorun ekranı gidio calısmıo cıkarınca calısıo neden olabilir yardım edın lutfen
• 11 yıl önce
aaaaaaaaaaaaaaa gitmiyorrrr
• 11 yıl önce
Bir Çözüm yolu daha yukarıda yazılanların hepsini yaptınız olmadıysa sorun güç kaynağınızdadır. Aynı problem bende oldu yukarıda herşeyi yapmıştım olmamıştı. Sorun Güç kaynağındaymış. Anakartın belli girişlerine elektriği vermediği için görüntü gelmiyordu. Değiştirdim sorun çözüldü. :kirp:
• 11 yıl önce
Aynı sorun bende de olmuştu..Fakat bende ki sorun cok farklıydı. Bilgisayarı kullanırken aniden görüntü gidiyordu ama kasa çalışmaya devam ediyordu..Daha sonra 2 gün boyunca böyle devam et..Daha sonra kasayı açıp baktından sonra sorunun powe supply'den kaynaklandığını öğrendim power Supply'nın giriş kablosunun resmen kömürleştigini fark ettim.. Biraz daha öyle kullansaydım Kasayı yakacaktım =) Neyse ki Power supply değiştiriek sorunu çözdük =)
• 10 yıl önce
yapılcak çözüm basit ram cıkar diğer slota tak dene olmuoyr sa eski slota tak çalıştır görüntü gelir dün okulda aynı sorun vardı eğer gene olmassa ekran kartını değiştir yada anakart ve ekran kartını ve ram garanti ye gönder o zaman kesin olur

Yukarı Git