Bilgisayarda Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda ekran/masaüstü kayıtlarının nasıl yapılabileceğine dair bilgi veren yazı.

Bilgisayarda ekran kaydı yapabilmeniz için öncelikle tam kapsamlı bir yazılıma ihtiyacınız bulunmaktadır. Bilgisayarda ekran kaydını sesli olarak gerçekleştirmek istiyorsanız bir mikrofonunuz olması gerekmektedir. Bu mikrofon ihtiyacını bugün teknoloji mağazalarında satılmakta olan basit bir kulaklıklı mikrofon bile karşılayabilmektedir. Ayrıca bugün pek çok bilgisayarda dahili mikrofon özelliği bilgisayarlarda ve laptoplarda yer almaktadır.  

Önerebileceğiniz Yazılımlar Var mı? 

Bu programlara önerebileceğimiz en iyi yazılımlar HyperCam, Camtasia Studio ve AVS Video Editör’dür. Elbette bir çok video düzenleme ve projelendirme araçları var. Ancak genellikle profesyonel anlamda video çekim işlemleri bu araçlarla ve benzerleriyle yapılıyor. Daha kaliteli sonuçlar elde etmek istiyorsanız, bu yazılımlardan birisini kullanmanız, sizlerin faydasına olacaktır. Her mükemmel işin arkasında, mükemmel bir yazılım, ekip işi ve ekipman vardır.

Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? 

Kayıt işleminiz için gerekli yazılımları indirdiğinizi varsayıyoruz ve kayıt işlemlerinin aşamalarına geçiyoruz. Kayıt için yazılımımızı açıyoruz. Donanım araçlarımızın (kamera, mikrofon)  doğru çalıştığından eminsek hemen başlayabiliriz. Öncelikle yazılım üzerinden çekim yapmak istediğimiz alanı belirlememiz gerekiyor. Genellikle belirleyeceğiniz bir ekran karesi de çekilebilir, ya da bir Windows ekranında bir bütün pencereyi de çekebilirsiniz. 

Seçiminizi yaptıktan sonra video yazılımında yer alan “Ekran Kaydı" ya da İngilizceyse "Screen Capture" butonuna tıklamalısınız. Bu işlemden sonra bilgisayar ekranınız an be an kayıt altına alınacaktır. Sizde isterseniz bu esnada bir şeyleri anlatıyorsanız kendi sesinizi video kaydına ilave edebilirsiniz. Ya da çekim yaptığınız bir video kaydı ise video kaydının orijinalinin bozulmaması adına sadece çekimi sessizce yapabilirsiniz. 

Kaydı Bitirme ve Bilgisayara Kaydetme 

Kaydınızı "Stop Capture" veya "Kaydı Bitir" butonlarına tıklayarak bitirebilirsiniz. Sonrasında çekim yaptığınız video kaydı sadece bir video kaydı olarak programın alt klasöründe oluşturulacaktır. İsterseniz bunu projelendirip, üzerine birkaç yazı ekleyerek de kaydedebilirsiniz. Bunun için ilgili yazılımda yer alan araçları kullanmanız gerekecektir. Bu araçları kullandıktan sonra dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğinden belirleyeceğiniz video uzantısı ile dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git