Bilgisayar Yükseltirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazıda bilgisayar yükseltme işleminden bahsedeceğim.

Bu yazıda bilgisayar yükseltme işleminden bahsedeceğim.

Bilgisayarımızın her geçen gün büyüyen ihtiyaçlarımıza zamanla cevap vermemesi muhtemeldir. Artık Facebook'ta dolaşma, yazı yazma vb. rutin işler yerine 3 boyutlu oyun oynama, 3 boyutlu programlarla çalışma gibi yüksek özellik isteyen işler karşımıza çıkıyor. Bu da donanımsal olarak yüksek parçalarla mümkün oluyor.

Yükseltme işlemi, yeni bir bilgisayar almaktansa, elimizin altında bulunan bilgisayarı iyileştirerek gerek maddi yönden, gerekse aradığımız donanımsal özellikler yönünden bizim için avantaj sağlıyor. Hatta şu an büyük mağazalarda bilgisayar satın almaktansa istediğimiz uyumlu donanımları seçerek çok daha ucuza toplatma işlemi bile yaptırabiliyoruz. Toplatma işlemi bilgisayarımızı tazeleyerek ömrünün uzamasına katkıda bulunacaktır. Bilgisayar yükseltme işleminde dikkat edilmesi gerenler....

1. En önemlisi aldığınız donanımın anakarta monte edilecek yuvası olmasıdır. Yüksek parçalar genellikle yüksek hızda veri yollarını kullanırlar. Örneğin: Bizim ekran kartımız AGP sloto monte istediğimiz özellikte bir ekran kartı değil. Biz PCI EXPRESS'e takılan yüksek özellikte bir ekran kartı almaya karar vermeden önce anakartımızda PCI EXPRESS yolunun olup olmadığına bakmamız lazım. Aynı işlem kablolar içinde geçerli.

2. Aldığımız donanımın anakartımızla uyumlu olması gerekir. Bunun için anakartın markası ve modelini söyleyerek uygun donanımı satın almanız lazım.

3. Güç kaynağımız yeterince güçlü çıkış vermeli. İyi özellikteki donanımlar yüksek güç ile beslenirler. Güç kaynağımızın yükseltilen donanımı beslemesi lazım. En temelden bilgisayar alırken bu ihtimale karşı güç kaynağınızı mümkün olduğunca en yüksek Watt girişli seçin. Aksi taktirde bu gibi durumlarda anakartla uyumlu güçlü bir güç kaynağı almak zorunda kalırsınız.

4. Parçaların fiziksel olarak kasaya uygun olması gerekiyor.Zamanlan kasalar minyatürleşiyor. Aldığınız parçanın kasaya sığması gerekiyor.

5. İşletim sisteminizin iyi olması gerekiyor. İstisnai durumlarda donanımlarınız uyumlu olsada bileşenleriniz çalışmayabilir. Popüler, güncel işletim sistemlerini kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git