Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımda bilgisayarları karşılaştırarak ihtiyacımıza ve bütçemize uygun bilgisayarı nasıl seçeceğimizden bahsedeceğim.

Bu yazımda bilgisayarları karşılaştırarak ihtiyacımıza ve bütçemize uygun bilgisayarı nasıl seçeceğimizden bahsedeceğim.Bilgisayar seçerken önemli olan hangi amaçlan kullandığımızdır.Rutin işler yapıyosak (Facebookta gezinmek, yazı yazmak, mail atmak gibi) o zaman çok yüksek özellik aramamımıza gerek yok. 1.8 Ghz işlemci ile 512 MB Ram'li bir bilgisayar bile işimizi rahatlıkla görmeye yeter.3 boyutlu oyunlarla, 3 boyutlu çizimlerlen uğraşıyosak eğer o zaman elimizdeki bilgisayarın özellikleri iyi olması gerekir. Yoksa yaptığımız işi kaldırmaz. Sık sık donma, yavaşlama olur. Bu da kullanıcı olarak rahatsız eder bizi.

Dediğim rutin işleri yukardaki üç bilgisayar da rahatlıkla yapar. Şimdi biz iyi bir bilgisayarımız olmasını istiyoruz. Yukardaki üç bilgisayarda hem fiyat olarak hem de özellik olarak bizi cezbediyor. O halde karşılaştırarak bize en uygun bilgisayarı seçelim. Aksi taktirde yalnızca markaya para vermiş oluruz.

Bilgisayarlar şu an piyasa da 1. nesil,2. nesil,3. nesil ve 4. nesil diye zamana ve teknolojisine göre nesillere ayrılıyor. 4. nesil olan bilgisayarlar ötekilere göre daha yeni bir teknolojidir. Yukarıdaki üç bilgisayara da baktığımızda 4200M(4. nesil) olarak diğer rakiplerini geride bırakıyor. 4200M'nin başındaki rakam kaçıncı nesil olduğunu gösterir.

Nesillere göre sıralarsak:

3110M Toshiba Satellite C55-A-1K5 (W8) Lenovo IdeaPad Z510 59-405837 (W8)

Bilgisayar da önemli parçalardan biri işlemcisidir. Klavyeden bir simgeye basmak, bir programı derlemek, bir oyun oynamak, bir çizim yapmak vb. her şey işlemci sayesinde gerçekleşir. İşlemcimiz hızlı olması bilgisayarın hızlanması açısından bu yüzden çok önemlidir. Çekirdek sayısına da önemlidir. Çok çekirdek sayesindebir yandan yazı yazabilir,bir yandan oyun oynayabilir, öte yandan program çalıştırabilir ve müzik dinleyebiliriz. Bu işlerin hepsini tek çekirdeklen yapmak zordur.Bilgisayarınız devamlı donar,kasılır.
Bu da kullanıcı olarak işimize gelmez. Onun için hem hızlı hem de çok çekirdekli olmasına dikkat etmeliyiz. Asus'a baktığımızda işlemci normalde 2,6 Ghz'dir. Turbo Boost teknolojisi ile 3.2 GHz'e kadar işlemcisini yükseltmiştir.Lenova normalde 2,5 Ghz işlemcisi varken Max.turbo teknolojisi ile 3.1 Ghz'e kadar işlemcisini iyileştirmiştir.Toshiba ise 2,4 Ghz'dir. Toshiba çekirdek sayısı ve hızı ile de diğer bilgisayarlardan düşüktür. İ5 çekirdekle Lenova ve Asus Toshiba'yı geride bırakmıştır. O halde işlemci olarak genel baktığımızda Asus hız ve çekirdek sayısı bakımında diğerlerinden daha öndedir.

İşlemciye göre sıralarsak:

Core™ i32,4 Ghz Toshiba Satellite C55-A-1K5 (W8) Asus X550VC-XO017H (W8)

Ekran çözünürlüğü ve büyüklüğü kullanıcı için önemli bir özellik. Üç bilgisayarın ekran boyu ve çözünürlüğü aynıdır. Üçü de(15,6'') 15,6 x 2,54 =39,624 boyutundadır.

Yani metre ekranları sol alt köşeden sağ üst köşeye yaklaşık 40 cm boyutundadır. 1366 x 768 px ile çözünürlükleri yani görüntü kalitesi yine aynıdır.

Ram bellek o an yapılan işi geçici olarak hızlı bir şekilde yapmamızı sağlayan birimdir. Yani programlan çalışıyosak o an geçici bir süreliğine ram da tutulur. Yoksa harddiskten programın çağrılması zaman alır.Yine hızlı bir bilgisayar istiyosak, yaptığımız işlerin işlemciye hızlı bir şekilde yetiştiirlmesi gerekir.

Burda Ram'ın büyük olaması daha çok işi erkenden yapmamız açısından avantaj sağlar.Onun için Ram'i büyük seçin.Ram elektrik kesildiğinde silinir.Verilerinizi devamlı kaydedin.

Ram bellek bakımından karşılaştırırsak:

DDR3 4GB 1600 MHz Toshiba Satellite C55-A-1K5 (W8) Asus X550VC-XO017H (W8) = Lenovo IdeaPad Z510 59-405837 (W8)

Harddiskimzin büyük olması ve hızlı olması yine önemli. Daha büyük harddisk daha çok veri depolamamızı sağlar. RPM okuma yazma kafasının sn. de kaç veri okuyup yazdığını ifade eder.rpm hızını büyük seçin.
Şimdi harddisklerini karşılaştıralım:

SATA 750 GB 5400 rpm Asus X550VC-XO017H (W8)Toshiba Satellite C55-A-1K5 (W8) = Lenovo IdeaPad Z510 59-405837 (W8)

Ekran kartınızın iyi olmasına dikkat edin. Yüksek oyunlar ve çizim programlarında iyi özellikte bir ekran kartınız olması gerekmektedir. Ekran kartı kapasitesinin büyük olmasına dikkat edin. İşlemcinin görüntüyü işlemesi zordur. Bu yüzden bu iş için ekran kartları geliştirilmiştir.Ekran kartlarındaki işlemci ve bellek sayesinde işlemcimiz önemli bir yükten kurtulur ve hızlanır.

Ekran kartına göre sıraladığımızda:

1 GB NVIDIA GeForce 710MSecure
Toshiba Satellite C55-A-1K5 (W8) Lenovo IdeaPad Z510 59-405837 (W8)

En önemli özellikler yukarda incelediğimiz özelliklerdir.Yine extra özelliklerde önemlidir.DVD±RW cd veya dvd'leri defalarca silip okuma yazma yapma özelliği mesela.Secure Digital Kart (SD)Paylaşımsız, Ethernet Kartı, Kamera özellikleri, Bilgisayarın ağırlığı, Kurulu işletim sistemi bunları da yine göz önüne alarak seçiminizi yapınız.

Başka Bir Derste Görüşmek Üzere Kolay Gelsin Arkadaşlar....

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git