Bilgisayar açılışta F1 sorunu ve çözümleri

Genellikle Bios'ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

Genellikle Bios'ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

Klavye Hatası (Keyboard Error): Klavye takılı değilse, iyi yerleşmemişse ya da klavye arızalı ise (bâzen bunların dışındaki nedenlerde de) klavye hatası verir ve F1 tuşuna basmanız istenir. F1'e basarsınız ve devam edersiniz ya da klavye kablosunu çıkarır tekrar takarsınız.

Disket sürücü hatası (Floppy Error): Disket kablosu takılı değilse, takılı ancak ters takılmış ise, hiç çalışmıyor ise, duruma göre davranır (en kısa metod disket sürücüsünü bios'tan kapatırsınız) çözümü ona göre oluşturursunuz.

HDD Hatası: Ide kanallı HDD'lerde açılışta boot yerleşiminde master olarak tanınmadığı durumlarda çıkan hata mesajıdır. (Wait For 'F1' If Error) Bios ekranında Boot * Boot Settings Configuration * sekmesinde bu özelliği "Disable" konumuna getirerek çözümlersiniz.

Donanım Hatası (Hardware Monitor Error): Fan devrinin ya da işlemci sıcaklığının sonucu olarak F1 sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için de Bios'ta iken Hardware Monitor'e ve oradan da işlemci sıcaklığı ve fan devir değerlerine bakarak sorunu çözebilirsiniz.

Ayrıca F1'in açıklaması olarak çıkan hata mesajını görecek olursak eminim daha açıklayıcı ve net bir sonuca ulaşabiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
ACİL BİR SORUN:) Ana kartımı monte ederken, en son montte ettiğim küçük soketler (pover, reset ve ledler)i takıyordum. Bu arada bilgisayar kendini bir kez resetledi. Şimdi açılışta klasik yazı çıkıyor F1 e basın veya del ile devam edin. Ama klavyem çalışmamaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir. Bahsettiğim soketlerde keylock falanda var. Acaba oradan bir hasar mı verdim.
• 12 yıl önce
kardeş sen bilgisayarı kapatmadan parçaları cıkarıp takıyosun.
• 12 yıl önce
thanks
• 12 yıl önce
Sag ol kardesh
• 12 yıl önce
SLM ARKADAŞLAR BENİM PC DE AÇILIRKEN HATA VERİYO İNTEL CPU UCODE LOADİNG ERROR DİYE F1 BASIP GEÇİYORUM BUNDAN NASIL KURTULURUM YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM
• 12 yıl önce
evet hepinize yardım edeceğim ben bilgisayar teknik uzmanı
• 12 yıl önce
BIOS A YAZDIM SORUNUMU ÇÖZDÜM
• 12 yıl önce
Merhaba. Bilgisayarimı açıorum ekran siyah açılıyor windovs açılmak üzereyken ekrana " no signal" geliyor bunun sebebi ne ola biliur?
• 12 yıl önce
arkadaşlar f1 sorunu bana kalırsa şeydende olur bios saati varr hani anakartın üzerinde o pil bittiğiinde bios en son yaptığı yüklemeleri o pil sayesenide tutuyom rom diskte(silinemez bellek disk) pil bittiğindenn bios en son yaptıklarını bilgisayarı kapatıktan sonra pc elektrikk gelmediğinden tarih saati olmazz bunun içindee içinnde bilgiler kalır ama tarih saati uyumlu olmadığındann ayrıntılarr sıfırlanırr bildiğim kadarıyla ve pc açıldığında f1 sorunu bu yüzdende verebilirr arkadaşlarr
• 12 yıl önce
fuad arkadaşımm senn monitöründe bir arıza yada ekran kartında bir arıza olabilirr
• 11 yıl önce
özgürsfk arkadaşım sen ilk olarak pc açıkken birşeyler söküp takıyorsun.birinci hatan bu.ikincisi klavyen USB ise ilk olarak kılavyeni görmeyebilir.o da değilse klavyen bozulmuş olabilir.birde her ihtimale karşı maus yuvasına takmadığını kontrol et.yine olmazsa bilmem artık bakarız bi çaresine gerçi sen mesajı yazalı baya olmuş belki sorunu çözmüşte olabilirsin...
• 11 yıl önce
ya yardım edin bilgisayarı açınca ekrana ekugb3.bat uygulama hatası ayzıyor. nasıl engellerim ne demek bu????????????????? yardım
• 11 yıl önce
ADOBE READER 8.0 VAR EBNDE SİLMEK İSTİYORUM SİLEMİYORUM NE YAPICAM:uzul:????:uzul:
• 11 yıl önce
Valla 15 yıldır pc kullanıyorum bilgisayar bölmünden lise mezunuyum, bilgisayar sistemleri öğretmenliği okuyorum, sürekli bilgisayar arızaları hataları programları üzerine kendimi güncellemeye çalışıyorum ama bir türlü yetişemiyorum ancak şunu diyebilirim, bu siteyi yeni buldum ve gerçektende çok kaliteli bir yapı kuruluyor gibi görünüyor, bende Hardware Monitor Error hatası alıyordum, bi bakayım siteye dedim ve gerçektende buldum işin en korku nç olanı kirden dolayı işlemci fanı çalışmıyor :O
• 10 yıl önce
bu sorunu bılmıyodumm ama buldumm bıos ta denedımm yaptımm oldu
• 8 yıl önce
arkadaslaar benım bilgisayarımım ekran kartı 128 mb idi şimdi ise 64 mb gösteriyo nasıl düzeltrim yada nasıl boyle bırsey olur bi yardımcı olursanız sevınırım.
• 8 yıl önce
HER BİLGİSAYARI AÇISIMDA; http://forum.donanimhaber.com/m_41618187/tm.htm ilgili linkte bulunan fotoğraftaki F1 sorunu ile karşılaşıyorum. Konunun uzmanı olan arkadaşlardan çözüm bekliyorum. ,,,,,,,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar.

Yukarı Git