Banner Tasarımı

Basit bir banner tasarımı yapacağız, ölçüsünü kafama göre ayarlıyorum banner tasarlarken. Görsel tasarımda yaratıcılık, metin yazımında yaratıcılık, kullanımı, dikkat çekicilik, özgünlük, estetik, dikkat edilmelidir. Örnek olsun diye hazırlamış olduğum animasyonu anlatıyorum.

Basit bir banner tasarımı yapacağız, ölçüsünü kafama göre ayarlıyorum banner tasarlarken. Görsel tasarımda yaratıcılık, metin yazımında yaratıcılık, kullanımı, dikkat çekicilik, özgünlük, estetik, dikkat edilmelidir. Örnek olsun diye hazırlamış olduğum animasyonu anlatıyorum.

Çalışmamızın örneğini içeren ana dosya aşağıda yer almaktadır.Öncelikle Ctrl + N kombinasyonunu kullanarak yeni bir sayfa açıp çalışmamıza başlıyalım..Araç çubuğundan Rectangular Marquee Tool (M) aracını seçiyoruz.Aşağıdaki resimde verilmiş örneğe uygun sayfanızda bir alan seçin seçim araçıyla.Seçili alanı dilediğiniz renkle boyuyabilirsiniz bunun için öncelikle ön ve artalan (Foreground & Background) renk paletlerinden bir renk seçin, seçmiş olduğunuz rengi Paint Pucker Tool (G) araçı yardımıyla seçili alana uyguluyabilirsiniz.Benim belirlemiş olduğum rengin kodu (#cc9933)Layer'ımızı duplicate ediyoruz yani kopyasını oluşturuyoruz bunun için Ctrl + J kombinasyonunu kullanabiliriz.Kopya layerımızın'da rengini değiştirebiliriz istersek.Kopya layerımz seçili iken Filter açılır menüsünden önce Blur sonra Gaussian Blur seçeneğini seçiyoruz.Açılan iletisim penceresindeki Radius; 8,9 pixel değerini verelim (KENDİ AYARLARINIZIDA KULLANABİLİRSİNİZ.)

Ardından Filter açılır menüsünden önce Blur sonra Radial Blur seçeneğini seçiyoruz.Açılan iletisim penceresinde aşağıda görmüş olduğunuz ayarları yapıyoruz.Kopya layerımızın layer modunu Hard Mix olarak değiştiriyoruz.Layer bölümündeki kopya layerımıza Ctrl tuşuna başılı tutarak bir kez tıklıyoruz.Böylelikle layer içerisindeki alanı secmiş oluyoruz.Ardından yeni bir layer oluşturuyoruz.Araç çubuğundan Brush Tool (B) aracını seçiyoruz.Ön (Foreground) rengimizi beyaz olarak ayarlıyoruz.Yukarıdaki araç çubuğundan gerekli ayarlamaları yapıyoruz.Fırçamızı kullanarak seçili alanda yuvarlaklar oluşturuyoruz.Her fırca darbesinin opacity ve size ayarlarını, ön (Foreground rengini biraz daha koyulastırarak veya açarak) değiştirerek yaparsanız daha değişik sonuçlar elde edebilirsiniz.Yuvarlarkların hepsini aynı layer'da yapmazsanız iyi olur örnek vermek gerekirse opacity değeri 35 size değeri 38 olan ayarlarla ilk açmış olduğumuz layer'a uyguluyalım, yeni bir layer açıp opacity ve size ayarlarını değiştirip açmış olduğumuz yeni layer'a uyguluyalım.Layer 1'in layer modunu Dissolve olarak değiştiriyoruz.Windows açılır penceresi altındaki Animation seçeneğini aktif hale getirelim.

Animation penceremizde 1.Karemizde SK-1 ve SK-1 Kopya.. Layerlarımızın gözü açık olsun.2.karemizde ise Layer 1'in gözü açık olsun ve 2 değerinde Tweenn uyguluyalım.Böylelikle toplam 4 karemiz oldu yeni bir kare daha oluşturup layer 2'in gözünü açıyoruz.Yeni frame(KARE) oluşturup Layer 3'ün ardından yeni bir kare daha oluşturup Layer 4'ün gözünü açıyoruz.

4. Karemizin hızını yani delayını 0,4 sn 7. be 10. Karemizi ise 0,1 sn yapalım. Nasıl yapılıor diye sormayın daha önceki en az 15 animasyon dersimde göstermisim. File açılır menüsü altındaki Save For Web'den .gif uzantısında kaydederek çalışmamıza son veriyoruz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekkürler bu güzel bilgilerinden dolayı:kirp:
Cok tskler hocam .......
DOSTRUM HERSEY GUSELDE YAZI YAZMAYI NUTTUN YAW
güzel çalışma tşk...:kirp:
ya iyi de bu bannerleri adobe photo shop dan mı yapıyorsunuz yardım plz :D
Teşekkürler...
nerden iniyor lütfen söyleyin:agla:
Özür dilerim ama yapılışı anlatım çok harika da hangi program ile. Analayacağınız o kadar acemiyim..

Yukarı Git