Autorun.exe Virüsü

Autorun virüsü nedir? Açtığı sorunlar nelerdir? Nasıl önlem alırız?

Autorun virüsü nedir? Açtığı sorunlar nelerdir? Nasıl önlem alırız?

Autorun.exe virüsü bilgisayarın sistem dosyalarına yerleşerek bilgisayarda kullanıcının kontrol etmek istediği birçok özelliği deaktif ederek oldukça kötü sorunlara yol açmaktadır. Bunların bulaşması en çok flash disk ve memory card ile olmaktadır. Virüslü bilgisayarlardan direk olarak PC'mize bulaşan bu virüs şu etkileri vermektedir:

[*] Autron.exe dosyalarının çalışmaması
[*] Gizli dosyaların gözükmemesi
[*] Dosyaların gözükmemesi
[*] Dosya seçeneklerinin çalışmaması
[*] C ve D sürücülerinde birlikte aç hatası

Benzeri oldukça ciddi hatalar vermekte, bilgisayara format atılmadığında ise kalıcı sorunlara yol açmaktadır.

Çözüm:

Bilgisayarımıza Flash_Disinfector adında programı indiriyoruz. Bilgisayarımızda bulunan bütün güvenlik yazılımlarını disable ettikten sonra bilgisayarımıza virüs olabilecek ya da flash kart olabilecek harici birimleri takıp Flash_Disinfector'a çift tıklayarak başlatıyoruz. Bilgisayarımızın masaüstü belli bir süre kaybolabilir. Sonra gelen yönergeye göre TAMAM diyip, finish'e tıklıyoruz ve program bitiyor.

Bunun sonucunda bilgisayarımıza autorun.exe diye bir klasör ekliyor. Bu klasör boyutu 0 kb ve silinmemesi tavsiye ederim. Çünkü bilgisayarınıza girecek virüsleri burada muhafaza etmekte ve korumaktadır.

İkinci olarak bilgisayarınıza CCleaner ile sistem dosyalarını düzenleyip ve gereksiz dosyaları siliniz. Resetleyiniz.

AutoRunINF_Kapat.reg dosyasını bulup sürücülerdeki autorun.inf dosyasının yürütülmesini engelleyebilirsiniz.

Çalıştırabilmek için çift tıklayıp Tamam'a basınız.

Bunu yaparak CD / DVD / USB Bellekte otomatik kullanmayı regedit ayarlarından iptal edersiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
sağol işime yaradı bu bilgi
• 11 yıl önce
acaba bu flas_disinfectorı nereden indirebiliriz?
• 11 yıl önce
bende bir virüs var yapmıs oLdugu regediT'i kapaTıyor,görev yöneticisini kapatıyor ve adobe cs3 flash ve bir kac tane programı caLıstırmıyor.bu konu hakkında bilgi verirseniz cok sevınırım.
• 11 yıl önce
virüs ün adını biliyorsanız yada virüs programında adı çıkıyorsa buraya yazın yardımcı olim.zaten genel virüsler adında yazı yazmayı düşünüyorm
• 11 yıl önce
bende bu virüsün kurbanı oldum. c sürücüm sol tıkla açılmıyor ve gizli dosyaları ayarlardan göster dememe rağmen göremiyordum. autorun.exe virüsünü temizlemede avast oldukça başarılı. diğer antivirüsler virüsü bulamadı bile ama bugün son umut olarak denediğim avast bulup temizledi. Sadece avastı dos ortamında çalışacak şekilde zamanlamak gerekiyor. format atmak için virüs bulaşmış sürücü sağ tıklanıp birlikte aç diyerek winrar ile açılıp oradan önemli dosyalar başka bir sürücü veya diske yedeklenebilir.
• 11 yıl önce
evet açabilirsiniz
• 11 yıl önce
bnde pc ye format attım fakat setup kurmuo :( win.32 uygun değil die bi uyarı çıkıyor bu virüs mü ? bna lütfen yardım edin :agla:
• 11 yıl önce
uyarıyı bana tam olarak yazarmısınız
• 11 yıl önce
bende çok var : D

Yukarı Git