Autocad'de parça çizimi

Bu dersimizde circle, line, offset, trim ve grip'ler ile parça çizmeye çalışalım.

Bu dersimizde circle, line, offset, trim ve grip'ler ile parça çizmeye çalışalım.Bu dersimizde yukarıda resmi görülen objeyi çizmeye çalışalım.

Line komutu ile 67,5 ölçülü yatay çizgiyi çiziyorum. Daha sonra line komutunu alıp midpoint kenetleme noktasından yakalayıp 75 ölçülü dikey çizgiyi çiziyorum.Yukarıdayaptığım işlem bana dairelerin merkezlerini bulmamı sağladı.
Circle komutunu alıp daireleri ölçüde verilen radiuslara göre çiziyorum.Line komutunu alıp alt çemberlerin çeyrek noktalarından kenetleyerek alt çizgiyi oluşturuyorumLine komutunu alıp çemberlerin çizimi için kullandığım çizgiler yardımıyla bir üçgen oluşturuyorum.Daha sonra bu üçgeni komutsuz bir şekilde seçiyorum. Mavi seçim noktalarının çıkmasını sağlıyorum.Üçgenin tepe noktasındaki mavi gripi seçiyorum.Seçimi bırakmadan noktayı büyük çemberin çeyrek noktasıyla birleştiriyorum.Bu şekilde üçgeni yukarı doğru sündürmüş olduk.

Ofset komutunu ile 15 br ayarlayarak kenar çizgileri kopyalıyorum. (15 br nerden geldi derseniz alt taraftaki büyük dairenin yarıçapıdır.)Bana bu saate kadar yardım eden yardım çizgilerimle vedalaşıp onları siliyorum.Trim komutuyla şekli seçip üst bölgeyi temizliyorum.Yalnız dairenin temizle noktalarında artıklar kaldı onları zoom komutuyla yakınlaşıp temizliyorum.Şeklimiz aşağıdaki gibidir. Umarım faydalı olmuştur.Kolay Gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

komutları bilmeyen birine başalangıç seviıyesi, komutları bilen birine de orta seviyedir diye düşünerek ayrım yaptım ve dersi orta seviye olarak hazırladım. maksadım farklı bir bakış açısı ile bu çizimi yapmak eminim komutları bilenler ilk resme bakıp ben bunu zaten çizerim derler ve çizerler. bir şekle bakıp bunların hangi komutlarla daha kolay çizilebileceğini göstermeye çalıştım. hep şunu derim "bir kareyi line ile de çizeriz rectangle ile de." bunu gördükten sonra çizmek kullanıcıya kalmış. diğer derslerimde mutlaka bir komut anlatılmaya yönelik hazırlanmıştır bir bütün halin de anlatmaya çalışyorum.değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum, derslere eklenen yorumları da dikkate almaya çalışıyorum

Yukarı Git