AutoCAD 2016 Yenilikleri

AutoCAD 2016 Yenilikleri

Autodesk; en çok tercih edilen bilgisayar destekli tasarım (CAD) uygulamalarından biri olan AutoCAD’in 2016 sürümünü yayınladı.

AutoCAD 2016, iki ve üç boyutlu tasarım yapma, raporlama ve ortak çalışma süreçlerini hızlandırırken, ekranda akla gelebilecek her türlü nesneyi oluşturma yeteneğini de baştan aşağı zenginleştirmiş. Kullanıcılar, TrustedDWG teknolojisi sayesinde de çalışmalarını istedikleri kişilerle güvenli bir şekilde paylaşabilecek gibi görünüyor.

AutoCAD 2016 sürümünde gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesinde görseller artık çok daha net görünüyor. Artırılmış okunabilirlik ve detaylar, pürüzlü çizgilerin yerine yumuşak kıvrımların ve yayların kullanılmasına imkan sağlıyor. En gelişmiş grafik donanım teknolojilerinden faydalanmayı ihmal etmeyen AutoCAD, çok daha zengin ve hızlı bir görsel deneyim vaat ediyor. Geliştirilmiş ‘Komut Ön İzleme (Command Preview)’ sayesinde kullanıcılar, daha fazla sonucu öngörebiliyor ve ‘geri al (undo)’ komutunun kullanımını en aza indiriyor.

AutoCAD 2016 sürümünde gerçekleştirilen gözlemlediğimiz diğer iyileştirmeler şöyle:

  • İsimlendirilmiş nesnelere “named objects” şeritten ulaşılabiliyor.
  • Yerleşim “Layout” sekmeleri yeniden düzenlenmiş.
  • Artık izole edilmiş nesnelere “isolate objects” ulaşılabiliyor ve yeni kullanıcı arayüzü (KA) Kilitleme “Lock UI” araçları mevcut.

Başlangıç Ekranı

AutoCAD 2015 ile sunulan “New” sekmesi AutoCAD 2016’da “Start” sekmesi ile değiştirilmiş. “Start” sekmesi AutoCAD 2015‘deki “New” sekmesi ile aynı özelliklere ve işleve sahip olmakla birlikte; “Start” sekmesi çizim ekranında sol üst köşede bulunan “Drawing File” sekmeleri alanında en sol sekme olarak sürekli görüntüleniyor.

Bu değiştirilen “Start” sekmesine tıklayarak;
• Yeni bir çizim veya kağıt seti (sheet set) oluşturabilirsiniz.
• Mevcut bir çizimi açmak için, dosya konumunu araştırabilir veya önceden üzerinde çalışmış olduğunuz bir çizim dosyasını tekrar açabilirsiniz.

Geliştirilmiş PDF Dosyaları

Daha akıllı, daha küçük ve çok daha güçlü dosyalarla belgelerinizi daha da hızlı hazırlayabilirsiniz. Tüm metinlerde arama yapabilir ve daha yüksek performans için PDF dosyalarını çizimlerinize ekleyebilirsiniz.

Akıllı Boyutlandırma

Çizim bağlamınızı temel alan doğru ölçümleri otomatik olarak elde edebiliyorsunuz. İmleci seçili nesnelerin üzerine getirerek, oluşturmadan önce boyut bilgilerini önizlemeniz mümkün.

Çarpıcı Görsel Deneyim

Line Fading gibi görsel geliştirmeler sayesinde çizimlerinizdeki detayları çok daha net bir şekilde görüntülebiliyorsunuz. Çizgi segmentleri yerine gerçek eğrilerle çok daha gelişmiş okunabilirlik kalitesi elde etmeniz mümkün. Komutların sonucunu henüz uygulamadan görmenizi sağlayan Komut Önizlemesini kullanarak işlemleri geri alma ihtiyacını en aza indirebilirsiniz. Büyük seçim setlerini kolaylıkla taşıyıp kopyalayabilirsiniz.

Koordinasyon Modeli

Navisworks (İngilizce) ve BIM 360 Glue (İngilizce) modellerini doğrudan AutoCAD yazılımının içinden ekleyip görüntüleyebiliyorsunuz. Olası çatışmaları önlemek için tasarım sırasında Navisworks modeline başvurabilirsiniz. Modelleri diğer uygulamalardan AutoCAD'e taşımak için Naviswork'ün kapsamlı dosya formatı desteğinden de faydalanabilirsiniz.

Sistem Değişkenleri İzleyicisi

Sistem ayarlarınızda istenmeyen değişiklikler yapılmasını önleyebilirsiniz. Çünkü, tercihlerinizde taslak çizim çalışmalarınızı etkileyebilecek bir değişiklik olduğunda bu özellik sizi uyarıyor.

AutoCAD İle Neler Yapılabilir?

AutoCAD'te komut ve menü alanları ile çevrelenmiş olan kısım, kullanıcının tasarım ve çizim alanıdır. Kullanıcı bu pencerede, tıpkı 2 boyut çalıştığı gibi 3 boyut olarak da kendi çizim uzayını oluşturup gerçek 3 boyutlu tasarım ve çizimler oluşturabilir. Bu pencerede, çizimin istenilen konumu, istenilen bölümü görüntülenebilir, yakından veya uzaktan bakılabilir, gerçek perspektif görüntüler elde edilebilir. Kullanıcı eğer dilerse, çalışma penceresini farklı şekillerde bölerek her birinden farklı bir uzaklık ve konum kullanarak çalışılabilir, bir pencereden diğerine geçebilir. 

Daha sonra tasarımın değişik boyutlardaki görüntülerini, değişik yönlerden, perspektif görünüşlerini ve detaylarını, ekranda beliren Paper Space üzerine yerleştirerek istediği ölçüde çıktı alabilir.

Gereksinimler

  • Windows 7 ve 8 işletim sistemi (en sağlıklısı 64 bit olması), 
  • En az Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 işlemci, 
  • En az 8 GB RAM ve üstü,
  • 128 MB VRAM veya üstü grafik kartı,
  • Kurulum için 6 GB, çalışmak için de yine en az 6 GB alan, 
  • 1600x1050 veya üstü ekran çözünürlüğü önerilir.

Kolay gelsin.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git