AutoCAD 2013: Units

Bu video derste AutoCAD 2013: Units kullanımını öğrenelim.

Bu video derste AutoCAD 2013: Units kullanımını öğrenelim.

Units: Ölçü/Ölçeklendirme Ayarları


Not:

Type: "Architectural" (mimari), "Decimal" (ondalık), "Engineering" (mühendislik), "Fractional" (ondalık) ve "Scientific" (bilimsel) olarak beş tercihimiz var. Buradaki tercihler aslında gösterim olarak önemli. Örneğin mimari tipi seçersek AutoCAD birimleri formatında gösteriyor. Metrik çalışma için ondalık gösterim daha uygun. Diğer gösterimlerin kullanımı nadirdir. Ancak ihtiyaca göre kullanıldıkları yerler de olmaktadır.

Precission: Hassasiyet virgülden sonraki rakam sayısı olarak bilinir. Çizim birimlerini "cm" olarak kabul ettiysek mimari disiplinde onda bir hassasiyet yeterli olacaktır. Yani virgülden sonra bir hane. Ancak disiplinlere ve çizimin önemine göre hassasiyet artırılabilir. Burada girilen değer sadece gösterime ilişkindir. Çizimde girdiğiniz koordinatlar yine sizin kontrolünüzdedir. Yani burada virgül sonrası 1 hane seçip, çizimde 5.456, 3.3077 gibi bir koordinat girebilirsiniz.

Açı Ayarları

Type: Seçiminiz "Decimal degrees" (ondalık sistem), "Deg/Min/Sec" (derece, dakika, saniye), "Grads" (gradyan), "Radians" (radyan) ve ya "Surveyor"s units" olabilir.

Precission: Uzunluk birimlerinde olduğu gibi açı birimlerinde de hassasiyet gösterimi ayarı vardır ve tekrar etmek gerekirse sadece gösterim içindir.

Clockwise: Eğer bu seçenek işaretlenirse açılar saat yönünde artacaktır. Surveyanlar (haritacılar) bunu seçimi sık kullanırlar.

  • Etiketler;
Zafer Başpınar
Zafer BAŞPINAR Web hizmetleri alanına 2000 yıllarında başlayarak web hizmetleri alanında eğitim ve öğretim hayatına katarak gelişmekte olan web hizmetleri teknolojisine ayak uydurmaya gayret göstermektedir. Şuan ki durumu eğitim ve öğretim hayatına yurt dışında lisans olarak devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git