Asp.NET MVC'ye giriş

Asp.NET MVC nedir ? Neden MVC kullanmalıyız?

Arkadaşlar bu yazımda sizlere Asp.net'in en güzel yanlarından biri MVC'nin (Model-View -Controller) ne olduğunu anlatamaya çalışacağım.

MVC NEDİR?

Kısaca MVC (Model-View-Controller), 1979 ‘da Trygve Reenskaug tarafından ortaya çıkarıldıktan sonra Xerox Parc’ta kurcalanmaya devam edilmiş ve yazılım mühendisliğinde kullanılan bir mimari desendir. İlk zamanlar adı Thing-Model-View-Controller olarak tanımlanmıştır İlk kullanım kılavuzu Applications Programming in Smalltalk-80: How to use Model-View-Controller olarak bilinir.

Unutmamalıyız ki Asp.NET MVC bir yazılım dili değil c# bize vermiş olduğu nimetlerden biridir.

MVC Mimarisi

Model:Veri tabanı işlmleri için kullandığımız bölümdür.İçinde Sql cümlecikleri prosödürler ve classlar bulunur.

View:Kullanıcın gördüğü kısımdır. Arayüz şablonlarımız(tasarımlarımız) bu kısımda bulunur. Kullanıcıyla etkileşimi burada sağlarız.

Controller:Viewden yani kullanıcıdan gelen istekler burada tutulur.Bu bölümde gelen isteklere karşın kodlarımızı yazarak kullanıcıya cevap verilir. Her view için controller vardır fakat her controller için view yoktur.

Asp.NET MVC'nin bize sağlamış olduğu avantajlar

Asp.net'de Javascripti istenildiği şekilde kullanamıyorduk.bknz:Web araçlarının(dropdownlist,textbox vs.) boş geçilmesinin kontrolü gibi olayları gerçekleştirmek javascript ile (üstüne basarak söylüyorum javasctript ile Validationlar ile kontrol sağlanabiliyordu) oldukça zordu mvc sayesinde istenildiği gibi kontrolü sağlanıyor.
Asp.Net olay mantığı varken MVC'de yoktur.

Asp.Net 'de seo tabanlı uygulamalar yapmak için bazı işlemler yapmak gerekirken MVC seo'ya uygun olarak geliştirmemizi hiç bir işlem yapmadan sağlar.

Başlangıç seviyesinde herkezin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştım umarım başarılı olmuştur.

İyi çalışmalar..

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 3 yıl önce
MVC ye çok geç kalmış biri olarak bence başarılı bir yaz teşekkürler. (Yeni başlıyorum :( )

Yukarı Git