Asp.NET MVC Controller - View İlişkisi

Bu derste Asp.Net MVC controller nedir, view ile bağlantısı ne anlama gelir konularına bakalım.

Bu derste Asp.Net MVC controller nedir, view ile bağlantısı ne anlama gelir konularına bakalım.

Bir önceki yazımızda Mvc de proje açıp dosyaların ne işe yaradığını anlatmıştım.Şimdi ise Controller view ilişkisini açılayacağım.Projeyi açtığımızda gelen HomeController’ı inceleyelim.
HomeController da kod bloğu bu şekilde.Her ActionResult türünde methodlar bir sayfayı ifade ediyor. İçindeki ViewBag.Message’lar ise viewlara veri göndermek için kullanılır daha sonraki konuda Controllerdan View'e veri göndermek için farklı yollar var ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.return View();kısmı ise Viewe geri bildirim yapıcağımızı belirtir. Projeyi çalıştırdığımızda Asp.Net MVC 4'ün hazır teması ile karşılaşacağız.
Farkediceğiniz gibi Modify ile başlayan yazı controllerdan gelecek.Onu belirten kısım ise View>Home> Index.aspx dosyasının içinde;

[code lang="c"] [/code]
kısmıdır.(Not:ViewBag.Message değilde ViewBag.Mesaj diyede tanımlama yapabilirdik orada önemli olan ViewBag‘dir.)

Şimdi ise biz bir Controller oluşturalım.Controller klasöründen>add>Controller diyerek ekleme kısmı açılır.Burada önemli olan husus isimde Controller yazısının kaldırılmamasıdır.Controllerımızı oluşturduk içinde hazır olarak Index Methodu geldi.Projeyi bu şekilde çalıştırdığımızda hata vericektir. Çünkü viewimizi oluşturmadık. Hemen onu ekleyelim.Views dosyasına sağ tıklayarak add>new folder Controller adında bir dosya oluştururuz.Yani burdaki controllerımızın ismi Deneme olduğu için dosya ismi de Deneme olması gerekir. Şimdi ise Deneme dosyasına sağ tıklayarak add>view yolunu izleriz.

[/img]

View ekleme penceresi gelir. View’imizin ismini controllerdaki methodumuzla aynı isim yaparız.Böylece hangi methoda ait View'in geleceğini projeye anlatmış oluruz.Daha sonra DenemeController dosyamızı açalım.

[code lang="c"]

public ActionResult Index()

{

ViewBag.ilkMesajimiz = "İlk Mesajımızı Controllerdan Aldık";

return View();

}

[/code]
Index methodumuzun içerisine yukarıdaki gibi bir ViewBag tanımlayalım.Sıra geldi mesajı viewde göstermeye.Deneme klasörüne oluşturduğumuz index.aspx sayfasını açalım. ID'si MainContent olan contenplaceHolderen içine

Index

yazan tagların altına:

[code lang="c"] [/code]
Kodunu yazalım.

Projeyi çalıştıralım…

Bu yazımızda Controller oluşturmayı view dosyas açmayı ve controllerdan viewe veri göndermeye değindik.Bir dahaki dersimizde veri gönderme türlerinin tamamını inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere iyi çalışmalar.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git