AS 2.0 ile Sürükle/Bırak Uygulaması

Bu dersimizin konusu AS2.0'da sahnedeki nesnelerin yerini değiştirmemizi sağlayan startDrag() ve stopDrag() fonkisyonları.

Bu dersimizin konusu as 2.0'da sahnedeki nesnelerin yerini değiştirmemizi sağlayan startDrag() ve stopDrag() fonkisyonları.Örnek uygulamamıza geçmeden önce stopDrag ve startDrag kavramlarını açıklayalım.startDrag sahne üzerindeki sürükleme olayını başlatır.stopDrag ise başlatılmış bir sürüklemeyi durdurma işini görür.

Örnek uygulama için sahnemize araç çubukarından rectangle tool veya oval tool ile bir şekil çizelim.Daha sonra bu şeklimizin tamamını seçip F8 tuşuna basarak şekli movieclip'e çevirelim.


Çevirdiğimiz moviclip'i tekar seçip properties bölümünden bir Instance Name verelim.Ben "sekil" ismini verdim.Daha sonra zaman çizelesinin(TimeLine) 1.frame'i üzerinde sağ tıklayıp Actions komutunu vererek action panelini açalım ve kodlarımızı yazmaya başlayalım.sekil.onPress=function()

{

    sekil.startDrag();

}sekil.onRelease=function()

{

    sekil.stopDrag();

}Burada sekil.onPress=function() kodu ile sekil inctance isimli moviclip üzerinde Onpress olayı gerçekleştiğinde ( Mouse 'un sol tuşuna basıldığı zaman) bir fonksiyon çalıştırılması isteniyor.Bu fonksiyon da işlenen sekil.startDrag() kodu ile sekil moviclip'in sürüklenme olayı başlatılmış oluyor.

İkinci kısımda ise mouse'un sol tuşu bırakıldığında (onRelease) bir fonksiyon çalıştırılıyor ve bu fonsiyonda sekil.stopDrag() kodu işlenerek başlatılmış olan sürükleme olayı durdurluyor.

Yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bir ders olduğu kanaatindeyim.İyi Çalışmalar.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Buna benzer örnek yaptım , foto galeri burdan da uygulamalı öğrenebilirsiniz http://www.sanalkurs.net/foto-galeri-yapalim-3481.html
Saolsın Çok İşime Yaradı Yeni Tasarımımda :D
tşk
Teşekkürler.. Paylaşım çok yararlı çok avantajlı kullanınabilir. Bu arada bende Çankırı'lıyım. Kurşunlu Köpürlü'den.
eline koluna sağlık
YARDIM EDER MİSİNİZ? Flash da şöyle bir animasyon hazırlamam gerek çok denedim ve araştırdım ama beceremedim ; Ekranda bir buton ve araba olacak butona tıkladıgınızda araba saga dogru hareket edip sahneden çıkacak ve araba hareket eder iken bende araba sesi var o ses çalacak.İşte bu animasyonu beceremedim. yardım ederseniz sevinirim.
paylaşım için çok teşekkür ederim
TeşşEkküRLeR...
ellerine saglik abicim cok denemisdim ama yapamamisdim saolasin

Yukarı Git