Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik hakkında genel bilgiler içerir.

Artırılmış gerçeklik, gerçek olan yaşadığımız dünyanın üzerine sanal objelerin yerleştirilmesidir. Yani gerçek dünyadan seçtiğimiz bir tetikleyici üzerine sanal nesnelerin gösterilmesidir. Tetikleyici resim, 3B obje, yüz ve daha bir çok şey olabilir.

Kamerası olan her hangi bir cihaz yardımıyla uygulanabilen bu teknoloji günümüzde her gün kullanılmaktadır. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat vb. sosyal medya araçlarında bulunan hikaye kısımlarında ki yüzlere eklenen o hayvanlar, emojiler ve birçok şekil aslında birer artırılmış gerçeklik örneğidir. Artırılmış gerçeklik uygulaması oluşturabilmek için ilk olarak artırılmış gerçeklik tarayıcılarını kullanıp mantığını anlamamız gerekir. Dünya genelinde belli başlı artırılmış gerçeklik tarayıcısı bulunmaktadır. Bunlar:

Bu tarayıcıların hepsinin bir birlerinden ayrılan yanları bulunmaktadır. Bazıları 3B, Video, Konum vb. desteklemezken bazıları desteklemektedir.

Artırılmış gerçeklik görsel ve konum olarak iki grupda incelenmektedir. Görsel tabanlı artırılmış gerçeklik uygulamaları tetikleyici olarak kullanılan resim veya 3B nesneler ile oluşturulmakta iken konum tabanlı uygulamalarda konumunuza göre işlem yapmaktadır.  Hali hazırda geliştirilmiş olan bir çok artırılmış gerçeklik uygulaması vardır. Bu uygulamaların çok büyük bir kısmı görsel tabanlıdır.

Şimdilik bu kadar. Artırılmış gerçeklik tarayıcılarını inceleyeceğimiz derslerde görüşmek üzere.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git