ARM Programlamaya Giriş (Ders 1)

Bu derste ARM dünyasına giriş yapıp, bir kit sipariş edeceğiz ve bunu programlamak için gerekli araçları yükleyeceğiz.

Herkese Merhabalar,

Bu derste ARM dünyasına giriş yapıp, bir kit sipariş edeceğiz ve bunu programlamak için gerekli araçları yükleyeceğiz.

İlk derste ücretsiz gömülü geliştirme araç setini (IAR Embedded Workbench) yükleyeceğiz ve pahalı olmayan bir geliştirme kartı olan Stellaris Launchpad'i nereden sipariş edeceğimizi göstereceğim. Bu kart sayesinde kodlarınızı fiilen gerçek bir mikrodenetleyici üzerinde çalıştırabilirisiniz. Ancak geliştirme kartı olmadan da bu eğitim serisini takip edebilirsiniz çünkü komut seti simülatörünün nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

C Programlama Dili

Öğreneceğimiz yüksek seviyeli olarak adlandırılan programlama dili C'dir. Fakat sıklıkla düşük seviyeli makine koduna ineceğiz ve size gömülü işlem sürecinde neler olacağını göstereceğim. Siz de işlemcinizin kodunuzu nasıl çalıştırdığını verileri nasıl işlediğini ve bir bilgisayarın gerçek dünyada yapabildiği şeyleri göreceksiniz. Bir ledi yakıp söndürmek gibi. Bu kavrama gücü sizin C dilini daha etkin şekilde ve daha fazla güven duygusu ile kullanmanızı sağlayacak. Programlama anlayışını kazanacaksınız. Sadece programınızın yapması gerekenleri değil, bunun yanında bu durumların nasıl makine dolarına nasıl çevrildiğini anlayışını ve işlemcinin kodları ne kadar hızlı çalıştırabildiği anlayışını kazanacaksınız.

ARM Cortex-M4F

Bu Kursta Arm Cortex-M4F adındaki işlemciyi kullanacağız.

Ama bu öğrendiklerimizi bütün Cortex-M işlemci ailesine Cortex-M0'dan M0+'a, Cortex-M3 ve M4'e uygulayabileceksiniz.Bu kurs boyunca günümüzde ve uzun yıllar boyunca bulabileceğiniz gömülü mikrodenetleyici işlemci çekirdeklerinden en popüler, en modern ve en fazla enerji tasarruflu işlemci ailesini seçtim.IAR Embedded Workbench

Öncellikle bu kurs için ilk ihtiyacımız olan gömülü geliştirme setini "Embedded Workbench for ARM" için desteklenen IAR'dan EWW sistem olarak adlandırılan profesyonel araç setini seçtim. Bu araç setinin ticari versiyonu piyasadaki en pahalı versiyonlardan birisidir ancak IAR size kod limiti olan zaman limiti olmayan bir yazılım geliştirme sürümünü soruyor, şimdi hangi sürüm nasıl indirilecek ve nasıl yüklenecek göstereceğim. IAR EWARM'ın yükleneceği websitesi www.iar.com. Siteye girdikten sonra şekildeki gibi önce SERVICE CENTER sonra Downloads'a tıklayalım.Sonra şekildeki gibi ARM için Size-limited licence'n altında bulunan bağlantıya tıklayalım.Karşımıza çıkan sözleşmeyi aşağıya kaydırarak şekildeki gibi indirme bağlantısına tıklayalım.Dosya boyutu biraz büyük olduğu için indirme biraz zaman alabilir. Dosya indikten sonra çift tıklayıp açın ve yüklemenin tamamlanmasını bekleyin.Yükleme bittikten sonra karşınıza çıkan ekrandan şekildeki gibi "Install IAR Embedded Workbench" üzerine tıklayın.Geriye kalan standart yükleme işlemini gerçekleştirin. Yükleme bittikten sonra karşınıza bir uyarı çıkacaktır bu uyarı size "licence dongle yüklensinmi" diye soruyor. buna hayır deyip geçiyoruz.

IAR ile ilk karşılaştığınızda size bir kayır işlem kutusu ibraz edilecek. "Register"a tıklayın. Doldurmak zorunda olduğunuz kayıt formu karşınıza çıkacak buradaki en önemli adım kod limiti lisans türünü seçmek geri kalan şeyleri doldurup son olarak "submit registration" butonuna tıklayın. Mail adresinize eglen linki açın ve lisans numarasını IAR'ı açtığımızda karşımıza çıkan ekrandaki metin kutusuna yazın.

Tebrikler! Artık gömülü yazılım geliştirmek için bir araç setine sahipsiniz.

Stellaris LM4F120 LaunchpadDersin son aşaması olarak pek de pahalı olmayan bir geliştirme kartının nasıl alınacağını göstereceğiz.

Tekrar ediyorum bu aşama gerekli değildir IAR araç setinde bulunan simulatör ile derslerin büyük bölümünü takip edebilirsiniz.

Bir sonraki derste IAR araç seti ile ilk projenizi launcpad üzerinde nasıl oluşturacağınızı, projenin simulatör ile nasıl gözleneceğini öğreneceksiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git