Apache Derby Gömülü Veri Tabanı(Embed Database)

Sizlere kısaca Derby Gömülü Veritabanından bahsedeceğim. Derby gömülü veritabanı IBM tarafından üretilen bir veritabanı yönetim sistemidir.

Sizlere kısaca Derby Gömülü Veritabanından bahsedeceğim. Derby gömülü veritabanı IBM tarafından üretilen bir veritabanı yönetim sistemidir. İlk üretildiğinde adı Couldscape'di, sonradan IBM açık kaynak kod olarak adını da değiştirerek Derby yaptı ve Apache'nin geliştirmesi için devretti, şimdilerde Apache tarafından geliştirilmektedir.

Apache derby'yi hangi programlama dilleri destekliyor?
[*] Apache derby sadece java için geliştirilmiş bir VTYS(Veritabanı Yönetim Sistemi)'dir .
Apache Derby'nin Faydaları nelerdir ?
[*] Apache derby küçük uygulama geliştirenler için SQL desteği olan bir VTYS'dir. [*] Sunucu fonksiyonlarına ihtiyaç duymaz. [*] Apache Deby Cep telefonlarının mesaj kayıt bölümlerinde, Telefon rehberi için kayıt yapma alanlarında yada küçük bir esnaf için yazdığımız veresiye defterinde kısacası kullanıcının kayıt yapmak istediği her alan da apache derby kullanılabilir. [*] En önemlisi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmasıdır. [*] Bir çok SQL komutlarını çalıştırmaktadır.
Apache Derby'nin eskikleri nelerdir ?
[*] Apache derby tek kullanıcılı veritabanıdır, [*] Sunucu özelliği yoktur buda onu diğer VTYS'lere göre daha yavaş kılmaktadır. [*] Sadece java programlama diline göre tasarlanmıştır. [*] Bazı SQL komutlarını desteklememektedir. [*] En fazla yaptırabileceği kayıt 2 MB'dır.
Apache Derby'yi Nereden İndirebiliriz ?
Apache Derby'yi apache'nin kendi sitesinden indirebilirsiniz. İndire bileceğiniz link aşağıdadır; http://db.apache.org/derby/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git