Ambalajda logoların önemi...

Ambalaj tasarımının başarılı olmasında olmazsa olmaz bir bileşendir logo...

Herhangi bir kuruluştan bir ambalaj tasarımı yapmanız için teklif aldınız. Ücret olarak da gayet güzel bir rakam teklif edildi. Fakat; güzel, etkileyici ve nitelikli bir logoya sahip olmayan bir kuruluş bu... Bu durumda hemen olumlu yanıt vermemenizi öneririm. Neden mi? Çünkü nitelikli bir logo olmadan güzel ve başarılı bir ambalaj tasarımı yapmak neredeyse imkansızdır da ondan. Logoya gelince bir logoda belki ince eleyip sık dokuduğunuzda yüzlerce özellik arayabilirsiniz. Ama genel olarak ben aşağıdaki logo üzerinde bir analiz yaparak, bir logoda -bence- temel olarak bulunması gereken özellikleri anlatmaya çalışayım.

Örnek Logomuz:1. Bu logo öncelikle temsil ettiği markanın baş harfi olan 'D' harfini anımsatıyor.

2. Markanın bağlantılı olduğu deniz deniz kozmetiği vs. ürünlerle bağlantılı olarak dalga, deniz ve dinamizmi çağrıştırıyor.

3. Yenilikçi ve gayet sade bir tasarım olarak her yerde kullanılabilir bir hava estiriyor.

4. Ve son olarak da gayet rahat oran verilebilir bir tasarım olarak standardizasyon için ideal bir tasarım gibi görünüyor.


Standardizasyon: Büyük şirket ya da kuruluşların logolarını her platformda ve boyutta aynı görünümde oluşturabilmek amacıyla logoları için tanımladıkları boyut, renk ve doku özelliklerini kapsayan kavram.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Ya ben bu konularda daha cok yenıyım.Bir gıda ambalajı fırmasında asıstanlık yapıyorum aynı zamanda kursa başladım amacım ıyı bır grafıker ve pesındende ıyı bı reklamcı olabılmek.Bana bu konuyla ılgılı daha ayrıntılı bılgı verebılır mısınz?yada tavsıye edebılecegınız bı kıtap falan varmı?
• 12 yıl önce
:-dusun:Ben henüz ilk girdiğim bir syfa ieriki günlerde daha net bir yorum alabilirsiniz
• 12 yıl önce
slm ban grefiker deyilim sayfa tasarımı uzerine calısıyorum... Size katılmadıgım bazı noktalar var.. logonuzda denizden ve dalgadan bahsediyorsunuz fakat maviyi veya deriz mavisini hiz kuulanmamışınız.. bir cemişki değiglmiii..
• 12 yıl önce
bu ders icin coreldraw 12 kullanılmış..
• 12 yıl önce
güzel bir anlkatım teşekkür ederim
• 11 yıl önce
ben örnek logoyu göremiyorum ..logoyu görmem için ne yapmam gerekiyor.
• 11 yıl önce
insanlar herşeyin kolayına ulaşmışlar .peki pazarlama departmanı hakkında nasıl bilgi alabilirim teşekkür ederim

Yukarı Git