Amazon kendi ARM Chiplerini satmaya başladı

Amazon kendi ARM Chiplerini satmaya başladı

Amazon, router ve networklerde kullanabilecek OEM bazında ARM chipleri satmaya başladı.

Amazon firması geçen sene 320 milyon dolar ile satın aldığı Annapurna adlı İsrail firmasına yeni bir chip ürettirmeye başladı.

Amazon daha çok Wifi-Router ve Network depolama sistemlerde kullanmaya amaçlanan Alpine adlı bir chip tasarladı. Basın açıklamasına göre, mevcut ağ ve bilgi işlem yeteneklerinin sınırlı olduğunu dile getiren Amazon, bu DDR4 bellek ve PCle 3.0 destekleyen yeni chip sayesinde bu sınırlı mevcut duruma son vermek istiyor.

2011'de kurulan Annapurna'nın CEO'su Gary Szilagyi'ya göre, ev için uygulamalar ve kullanıcı sayıları hızla yükseliyor. Bu nedenle, üreticilerin uzun süre üzerinde çalışabilecekleri bir chip' ihtiyaç duyulmaktadır. Bloomberg ise, bu chip'in sunucu piyasasında hakim olan Intel'e bir tehdit olmadığını dile getiriyor.

Ayrıca bu chip'in Data Plane Development Kit ve OpenWRT ile uyumlu olduğu belirtiliyor, Linux ve OpenBSD desteklediği vurgulanıyor. Bunu yanısıra Synology ve Netgear uzun süredir bu İsrail firması tarafından üretilen chipleri kullanıyorlar.

2014 yılında zaten Amazon'un kendine ait bir chip üretmek istediği söylentilerini duymuştuk.

Kaynak: Annapurna Labs
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git