Allplan Nedir, Ne Değildir?

Allplan için, düzenleme, yapı bileseni bazlı tasarım, görsellestime ve yapı maliyeti hesaplaması için bütünleşik disiplinler arası komple çözüm diyebiliriz.

Allplan için, düzenleme, yapı bileseni bazlı tasarım, görsellestime
ve yapı maliyeti hesaplaması için bütünleşik disiplinler arası
komple çözüm diyebiliriz.

Allplan Mimari eskizden etütlere, modellemeye, pafta düzenlemeye,
detaylandırmaya, metrajlara ve uygulama çizimlerine kadar tüm
tasarım süreçlerini kapsayan bir çözümdür.Bir model olusturarak çalıstıgınız için, bir projenin 2B, 3B veya her ikisini birlikte görebilme ve degistirebilme yetenegi, çalısma sırasında eş zamanlı geri besleme saglayarak tasarım süreçlerini hızlandırır.

Allplan sadece tek bir yazılımda konsept tasarımından metraja kadar sınırsız olasılıkları sunmaktadır.Allplan Mimari obje bazlı bir parametrik sistemdir. Örnegin, bir kapı, kendisinin bir kapı oldugunu "bilir"; kendi özelliklerini bilir, ancak aynı zamanda, bir duvara "ait oldugunu" ve bir bosluga gereksinim duydugunu da bilir. Eger bir duvar eklemesi yapılırsa, üzerine eklendigi duvar otomatik olarak içerisine uyacagı bir boşluk oluşturur. Eger kapı silinirse, duvar otomatik olarak boslugunu kapatır. Uygulanan her degisiklikte, metrajlar, alanlar, hacimler ve yazıları, daima dogru kalacak sekilde güncellenirler. Allplan hızlı ve kolay tasarım için katların, dösemelerin, çatıların tanımlanmasında "referans düzlemleri" sistemini sunmaktadır.

Allplan'ın gelismis çizim araçları akıllı yakalama modları, dönen kursörler, kolay kullanılabilir 2B geometrik çizim ve düzenleme komutları ve 2B elemanların hızla ve zahmetsizce 3B'ye dönüstürülmesi için yöntemler sunar. Allplan'ın akıllı ölçülendirme ve taramaları, tasarımdaki degisikliklere otomatik olarak uyum saglar.

Allplan Mimari Özellikleri

[*] Obje bazlı 3B mimari
[*] Tam düzenleme fonksiyonu
[*] Merdiven modülü
[*] Çatı Konstrüksiyonu Tasarımcısı
[*] Etkin veri alıs verisi - DWG, DXF, IFC, PDF
[*] Otomatik görünüs ve kesitler
[*] Hızlı ve etkin modifikasyonlar
[*] Kolay ögrenim - 40 saat

Kullanıcı Dostu

[*] Allplan mevcut Windows ve CAD standartlarının ötesinde pratik veri giris yöntemleri sunarak, yazılımın yeni kullanıcılarının bile kısa sürede programdan verim almalarını saglar.
[*] Sürükle ve bırak, tutma noktaları ve standart Windows kısayolları; gelismis fare destegi (örn. fare tekerleği kullanılarak yaklaşma)
[*] Farenin sağ tuşu ve görsel yardımcılarla etkin komut erişimi
[*] Kaydetme sonrasında bile elemanların hızlı seçimi, tekrarı ve geri çagırılması.Çizim, İleri Çizim

Allplan 2006 2B modülleri tasarım çalısmalarında yaratıcı serbestlik ve uygulama çizimlerinde benzersiz fonksiyonellik saglamaktadır. Artık planlarınızın etkin sunumu için farklı bir yazılım kullanmanıza gerek yok. 99 tipte çizgi ve 999 tipte tarama ve deseni kullanabilirsiniz. Bitmap alanlarında herhangi bir renk seffaflastırılarak silinebilir ve bu bitmapler büyük hacimli veriler olarak rahatlıkla ullanılabilirler. Allplan 2006 ile, bitmap özelligi kullanılarak arazi referanslı OrthoPhoto'ları (TIFF veya JPG dosyaları) tam olması gereken pozisyonlarda kullanabilirsiniz. Görüntülerin, örnegin hava fotograflarının konum ve boyutları ile ilgili ek bilgiler de bulunmaktadır.Yazı, Ölçü Çizgileri, Detaylandırma

Allplan'da yazıların olusturulması ile ilgili tamamen yenilenmis konsept, kullanımı çok daha kolay ve etkin hale getirmistir. Planlarınızın görüntüsü profesyonellesir ve Word'da bulunan biçim özelliklerini kullanarak yazılarınızı olusturabilirsiniz. Yazı editöründe, çalısmanızı hızlandırmak için en son kullanılan yazı karakterleri hızlıca seçilebilmek için otomatik olarak ekrana getirilirler.Ölçü Çizgileri

Son Allplan versiyonlarında ölçü çizgi ve blokları, daha hızlı ve daha esnek olusturulabilmektedir. Kolaylıkla yatay, düsey, açılı, kot, referans, blok ve otomatik ölçülendirmeler olusturabilirsiniz. Özel bir fonksiyon, mimari bilesenlerin, içlerinden sadece bir çizgi geçirilme islemiyle tamamen ölçülendirilebilmelerini saglar. Tüm elemanlar, hızlı ve dogru sekilde ölçülendirilirler.Detaylandırma

Özel bir Allplan modülü, çizimlerinizde plan görüntüsünde farklı ölçekler için detayların olusturulmasını ve degistirilmesini saglar. Detaylar planlar ile iliskilendirilmistir ve tasarımınızdaki her degisiklik, es zamanlı olarak detaylarda da etkisini gösterir.

FEM-Veri Alımı da dahil Arayüzler

Bu aracı, pek çok farklı tipte veriyi Allplan'a almak ve Allplan'dan göndermek için kullanabilirsiniz. Transfer islemleri detaylı konfigürasyon ve atama ayarları yapılarak optimize edilebilirler. Dosyaları, Windows'dan sürükleyip bırakarak da Allplan'a alabilirsiniz. Bu durumda, mevcut ayarlar kullanılır. Friedrich + Lochner (donatı çizimi alınması için) ve ESA PT (SCIA uygulaması ile karsılıklı çalısabilme özelligi için) arayüz ortamları olusturulmustur.

Pafta Kes

Pafta kesme modülü, hazırladıgınız büyük paftalardan, daha küçük alt paftalar olusturmanız için kullanılır.

Orijinal pafta bu islemden etkilenmez. Diger taraftan, mevcut paftaların üzerine diger çizim dosyalarını da istediginiz gibi yerlestirebilirsiniz.

Pafta Düzenleme

Pafta Düzenleme modülünde, basım için paftalarınızı çizim dokümanlarınızı kullanarak düzenleyebilirsiniz. Proje basına 3000 farklı pafta olusturabilirsiniz. Modüle geçis yaptıgınızda, kagıdın basılabilir alanı da dahil olacak sekilde içinde çizimleriniz bulunan pafta ekrana getirilir. Bu plot paftaları, çizimlerinize baglıdır ve tasarımınızda, çizimlerinizde yaptıgınız tüm degisiklikler aynı anda paftalarınızda da güncellenir.Akıllı Sembol

Allplan'ın Akıllı Sembol teknolojisi farklı ölçekler ve sunummodları için ayrı çizimleri tabakalar halinde, gerek duyulan ölçekte ekrana getirilecek biçimde düzenlemeyi saglar.

Akıllı sembol, iki ve üç boyutlu tasarım bilesenlerini içinde barındırır. Bu tabakalarda, ölçüleri degismemesi gereken elemanlar, sembolü yerlestirdikten sonra boyutlandırma bile uygulasanız, degismeden kalırlar ve diger elemanlar dogru boyutlarına kendiliklerinden adapte olurlar. Bu, bir referans nokta ve boyutlandırma noktaları olarak adlandırılan parametreler kullanılması ile mümkün kılınır.

Buna güzel bir örnek - bir pencerenin boyutlandırılması sırasında, kasa kalınlık ve derinliklerinin kotunurken, camların, yeni bosluga uyacak sekilde kendiliklerinden ebatlanması olarak gösterilebilir.

3B Modelleme

Baslangıç tasarım konseptleri en uygun 3B basit modelleme kullanılarak kontrol edilebilir. Allplan 3B Modelleme modülü ile, her sekili 2B çizgilerden de dönüstürmeler dahil olan pek çok yöntemle 3B elemanlara dönüstürebilir ve onları modifike edip üzerlerinde çalısabilirsiniz.

Akıllı Uyarlama

Bu modül, akıllı yerlesim elemanları tanımlamak ve yerlestirmek, akıllı uyarlama ile yerlestirilen bu elemanlarla ilgili metrajlar almak, yerlestirilme alanlarını yeniden tanımlak ve alanlara yeni elemanlar eklemek gibi pek çok farklı amaç için kullanılabilir. 2B kapalı çizimlerle tanımlanan elemanların, kapalı alanların içine yerlestirilmesi prensibi ile isler. Özellikle, zeminlere veya cephelere dösenen parkeler, seramikler, granitler gibi elemanlarla ilgili adet, alan, fiyat, kırılan parça boyutları gibi bilgilerin alınması için oldukça kullanıslı bir modüldür.

Gölge, Boya

Gölge modülü 3B modellerin sunumlarına yönelik olarak tamamen boyanmıs, iki ısık kaynagından gelen aydınlatmaların hesap edilmesi ile renkli sunumlar olusturulmasına yönelik araçlar içerir. Enlem, boylam veya Türkiye'deki ilçe isimi ile zaman belirtilerek gün ısıgı canlandırması da yapılabilir. Bu sayede, binanızda, günün farklı saatlerinde gerçek gün ısıgının etkilerini etüt edebilirsiniz. Daha da ötesi, Mimari ailedeki modüller kullanılarak olusturulan yapı modellerinizin foto gerçekçi görüntülerini olusturabilirsiniz. Yazılım
fotografları ayarlamıs oldugunuz cephe, kesit veya perspektif baz alınarak olusturur.

Görüntülerin bitmapler (piksel bazlı) olusturuldugu Animasyon modülünün aksine, burada olusturulan görüntüler, tasınabilir, aynalanabilir, çekistirilebilir ve resim kalitesinden fedakarlıkta bulunmadan istenilen büyüklükte basılabilen vektör formatında olusturulur.

İlişkili Görünümler

Iliskili Görünümler modülünün en büyük avantajı, planda, cephede, kesitte veya perspektifte yapılan herhangi bir model degisikliginin, bütün bu görünümlere otomatik ve es zamanlı yansıtılmasıdır. Eger, örnegin, bir pencereyi cephede tasırsanız veya planda bir kapı yerlestirirseniz, hersey, yapılan degisikligi yansıtmak için eş zamanlı güncellenir. Izometrik perspektiflerde de bu degisiklikleri uygulayabilirsiniz. Teknik bir çizim üzerinde çalısıyor olmanıza rağmen, 3B uzayda çalısmanın tüm avantajları kullanılmaktadır.Mimari

Allplan'da kullanılan referans düzlemleri mantıgı, üç boyutlu tasarıma etkin ve kolaylıkla hakim olabilmek için önemli bir enstrümandır. Referans düzlemleri mimari bilesenlerin yüksekliklerini, kat aralıklarını veya çatı meyillerini tanımlamak için kullanılabilirler. Referans düzlemleri, mimari elemanların üst ve altlarını belirler. Genel olarak standart referans düzlemleri kullanılır. Gerek duyuldugunda, kendi özel referans düzlemlerinizi de olusturabilirsiniz. Allplan'da Mimari modülde, mansart ve tonoz çatılar da dahil her türlü çatı konturunu olusturabileceginiz araçlar da bulunmaktadır. Bu çatı profillerindeki tüm bilesenler, kombineli bir şekilde de kullanılabilirler. Tüm çatı konturlarını tek bir tıklama ile degistirebilirsiniz.Duvarlar, Bileşenler, Boşluklar

Allplan Mimari obje bazlı bir parametrik sistemdir. Örnegin, bir kapı, kendisinin bir kapı oldugunu "bilir"; kendi özelliklerini bilir, ancak aynı zamanda, bir duvara "ait oldugunu" ve bir bosluga gereksinim duydugunu da bilir. Eger bir duvar eklemesi yapılırsa, üzerine eklendigi duvar otomatik olarak içerisine uyacagı bir bosluk olusturur. Eger kapı silinirse, duvar otomatik olarak boslugunu kapatır. Uygulanan her degisiklikte, metrajlar, alanlar, hacimler ve yazıları, daima dogru kalacak sekilde güncellenirler. Allplan hızlı ve kolay tasarım için katların, dösemelerin, çatıların tanımlanmasında "referans düzlemleri" sistemini sunmaktadır.Merdivenler

Merdiven modülü farklı tiplerde merdivenler olusturabilmeniz için hızlı ve kolay yöntemler sunmaktadır. Çizimli tanımlama pencereleri bu modülü kolay kullanılabilir kılar ve net, detaylı çözümler elde etmenizi saglar. Merdiveni olusturan tüm bilesenler metraj tablolarına yansıtılabilir.

Ahşap ve Çelik Çatı Konstrüksiyonu

Çatı konstrüksiyonu modülü, Allplan'daki referans düzlemler konsepti üzerine insa edilmistir. Her kesitte ahsap ve çelik profil elemanları kullanarak, onları kolaylıkla mevcut çatı düzlemlerine dösemenizi saglar. Tüm bilesenlere farklı farklı malzemeler atanabilir. Mertek ve diger elemanların konumları olusturulmaları sırasında düzlemlerin konumları ile belirlenirler. Çatı ile ilgili gögüsleme, kusaklama, dikme, asık, yastık gibi pek çok elemanın olusturulması için farklı komutlar da bulunmaktadır. Elemanların hepsi üç boyutlu olarak olusturulurlar. Diger tüm mimari elemanlar gibi, hakimiyetleri paralelinde birbirleri ile kesistirilebilirler.

Yerlestirilen tüm elemanların malzemeleri ve boyutları ile ilgili ayrıntılı metraj listeleri de alabilirsiniz.Metraj

[*] Özellestirilebilen raporların metraj bilgileri, maliyet tahminleri ve özellikleri içerecek sekilde olusturulmasının saglanması. Ileri listeler, metrajlar ve grafik sunumlu tablolar otomatik olarak olusturulur ve maliyet hesaplamaları için direkt Microsoft Excel'e gönderilebilir.
[*] Otomatik listeler detaylı bilgi saglar
[*] Güncel, kesin metrajlar herhangi bir asamada tek fare tıklaması uzaktadır
[*] Elle veya otomatik olarak hesaplanan alanlar için kesin alan hesaplamaları
[*] Döseme alanlarının kapı açılıs yönüne göre otomatik atanması
[*] Hesaplamalarda çatı meyilinin otomatik olarak hesaplara dahil edilmesi.

Bundan sonra video derslerle karşınızda olacağız.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git