Adsense İçin Özgün Tavsiyeler

Adsense İçin Özgün Tavsiyeler

Arkadaşlar çoğumuz paramızı adsense'den kazanıyoruz ve hep soruyoruz : "Daha çok nasıl kazanırım ?"

Arkadaşlar çoğumuz paramızı Adsense'den kazanıyoruz ve hep soruyoruz : "Daha çok nasıl kazanırım?" Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Soru: Adsense'den biz günde 3-5$ kazanırken nasıl o kadar para kazanıyorsun ?
- Arkadaşlar malum ki Türk siteler (hiti on binlerce olmayan ) fazla para kazandırmıyor. Benim çoğu sitem İngilizce ve İngilizce sitelerde de önemli olan takip etmektir. Her İngilizce site de çok fazla para kazandırmaz. Gündemi ve arama oranlarını takip etmeniz ve bu sonuçlara göre içerik eklemeniz faydanıza olacaktır.

Soru: Sağlık sitesi açtım. Çok güzel kazanıyordum, ama banlandım. Neden ?
- Benim de sağlık sitelerim var ve yüksek tıklanma / ücret oranıyla gelir elde ediyorum. Sebebi: Oradan buradan toplama bilgiler eklemiyorum. Yüzlerce spam sayfalı sağlık sitesi açmıyorum. Yabancı basını takip ederek yeniliklerin bilgilerini toplayıp sadece ama içeriği tatmin eden (Google'dan gelen ziyaretçinin hakkını veren) siteler açıyorum. Örneğin; kalp-damar kelimesiyle aramayla gelen bir ziyaretçi sitenizde aradığı bilgiye ulaşmalı. Emin olun ki, Google banlama sebeplerinden biri budur.

Soru: Site açacağın konuyu nasıl belirliyorsun?
- Kendim adına hiçbir zaman genelleme sitesi açmadım. Her zaman genel değil yerele göre site açtım. Örneğin: Hiç genel sağlık sitem yok. (beyin cerrahi linkinden giriş yapıp selülit tedavisindeki reklamlarıma tıklanmıyor.)

Yabancı sağlık kuruluşlarını takip ederim ve lokal kategorilerde yeni bilgiler edinir ve ona göre site açarım. Örneğin, lazer ile tedavi ilk çıktığında çok aranmıyordu. Her şey deneme aşamasındaydı ancak ben lazer ameliyat konusunda taze bilgiler toplayıp sadece lazer ile ameliyat konusunda site açtım. Ve yeni siteler benim sitemden bilgi toplamaya çalıştı.  (Lütfen şimdi lazer epilasyon konusunda domain bakar mısınız? Boşta hiç yok!)

Soru: Kaç ayrı hesap kullanıyorsun?
- Kendi adıma tabi ki 1 adet Google Adsense hesabı var. (ve Türk sitelerimde kullanıyorum) ancak yurt dışındaki (Amerika) yakın arkadaşlarımın üzerinden yönettiğim toplam 4 Google Adsense hesabı var. (Benimle ve Türkiye ile hiç ilgisi yok) ve bu hesapları yabancı ve kategori sitelerimde kullanıyorum. Mesela aynı hesap üzerinden hem sağlık, hem travel sitesi açmıyorum. Travel 2 sitem varsa bu iki siteyi tek hesaptan, sağlık sitelerini tek hesaptan, vs. sitelerini başka bir hesaptan yönetiyorum.

Soru: Çok para getiren hesabı Google hemen banlıyor.  Sen neden banlanmıyorsun ?
- Bende daha önceden Türkçe sitelerim nedeniyle uyarı aldım - banlandım. Ancak bir süre sonra banlanmamak için yeterli tecrübeniz oluşuyor ve açık vermiyorsunuz. Unutmayın ki reklamveren de bazı siteleri engelleyerek reklamını o sitede yayınlatmıyor. Reklamveren engellediği takdirde göze ilk siz batacaksınız. Kendinizi engelletmemek için reklamverene doğru sayfadan doğru hit gönderin.

BİRKAÇ AÇIK TAVSİYE:

 • Adsense koyduğunuz site boş olmamalı. Sadece hit çekmek için yaptığınız spam siteye kesinlikle Adsense koymayın.
 • Google'dan ameliyat sayfanıza giriş yapan hit'in saç ekimi sayfasındaki reklama tıklama oranını minimuma indirgemeye çalışın (hiçbir zaman sıfır olmaz) bunu da gelen ziyaretçinin aradığı bilgiye ulaşmasını sağlayarak yapın.
 • Adsenseye yönelik site açmayın. Tabi ki çoğumuz Adsense'den para kazanma amaçlı site açıyor. Ancak bunu belli etmeyin. Oldukça özgün içerik koyarak ve Adsense reklam sayısını azaltarak yapabilirsiniz bunu.
 • Size az kazandırdığını düşündüğünüz reklamları engelleyin. Ancak bunu yaparken profesyonelce yapın. Bugün bu reklam çıktı, az kazandım mantığıyla yapmayın.


Reklam Kazancını Maksimuma Çıkarmak İçin Vereceğim Birkaç Yerleşim Önerisi:

 • Mümkünse az kutucuklu reklam seçeneği kullanın. Örneğin, çoğu zaman en çok görünen yere tek reklam kutucuğu kullanırım. O kutu içerisinde yüksek tıklama oranlı site çıkacaktır (diğerlerine göre).
 • Reklam yerini sitenizin en görülen yerine koymaya dikkat edin. Ancak bunu yaparken tıklamaya teşvik edici yazılar ve grafikler kullanamayın.
 • Reklam rengi çok önemlidir. Özellikle ilgi çekici renkler kullanmaya çalışın. Reklam arka fonu sitenizin arka fonuyla aynı renkte olmak zorunda değildir.

Türkçe Siteler İçin Hesabınızın Kapatılmasını Önleyecek Birkaç Tavsiye

Malum şu günlerde video sitelerin çoğunda kullanılan hesaplar banlanıyor. Ben de şimdi bir video sitesini baz alarak anlatacağım.

 • Olabildiğince basit açıklamalı ve yanlış tag'lı videolardan kaçının. Unutmayın ki Adsense reklamları bu taglara ve içeriğe göre çıkar.
 • Video sitenizdeki erotik kategorisine Adsense reklamı yerleştirmeyin. Bu kategoriler çok hit alır ve dolayısıyla tıklanma oranı da yüksek olur. Siteniz gözden geçirilirken en çok tıklanan sayfalara bakılır.
 • Kesinlikle video sitesinde tıklamaya teşvik edici davranışlarda bulunmayın. Zaten başkasının içeriğini kullanarak ve çok hit alarak 1-0 mağlup başladınız o reklamı koymakla.
 • Video sitenizde video ile alakalı reklam çıkartın ki hem tıklama yükselsin, hem de risk almayın. Bunu da tag'ları düzgün seçerek yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar açıklama yapabildim. Elimden geldiğince sorularınızı yanıtlayabilirim. İnşallah yazdıklarım zerre kadar da olsa işinize yarar.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
inanın çok iyi oldu... web sitem www.tr3x.org tıklama başı 0.04$ geliyor, abartılı birşeyde yok kişisel site sitede zaten basbasbağırıyorum kafam ne eserse onu yapıyorum fakat çok az nedeni nedir?
• 13 yıl önce
ellerine sağlık hocam. mükemmel bir makale olmuş. msn adresini ekliyorum izninle. Lütfen değişik adsense konularıyla bizleri aydınlatmaya devam et. saygılar.
• 12 yıl önce
Teşekkürler arkadaşım. Bizlere faydalı olabilecek güzel önerilerde bulunmuşsun.. Başarılarının devamını dilerim..
• 11 yıl önce
benimkisi yorumdan ziyade yardım olucak hazırlamış olduğum türkçe sitemi ingilizceye nasıl çevirebilirim.
• 11 yıl önce
benimkisi yorumdan ziyade yardım olucak hazırlamış olduğum türkçe sitemi ingilizceye nasıl çevirebilirim.
• 9 yıl önce
teşekkür ediyorum gerçekten çok şey öğrendim ama ben para filan kazanmıyorum daha yeniyim sitem var adwordsde reklamım çıkıyor. İnş ileride bende evde bu işi yapmak istiyorum. Bilgilerinizin devamı gelirse memnun olurum
• 3 yıl önce
blogger var ama adsense şartlarında 6 ay beklemem söyleniyor ...youtube iş ortaklıgı var ordan bişeyler yapacağız artık değişik videolar

Yukarı Git