Adobe Flash CS3 Yenilikleri

Web tasarım araçları arasında en popüler olan Flash programının son versiyonundaki yenilikler...

Create Shape TweenFlash CS3 sürümünde ilk göze çarpan yenilik: Timeline üzerinden shape tween oluşturabiliyor olmak diyebiliriz.

Shape Tween, Motion Tween kadar çok kullanılmadığı için önceki versiyonlarda buna gerek duyulmamıştı. Ancak sanırım burada neden Shape Tween de yok soruları yeni versiyonda ekleme gereği oluşturdu...


Geliştirilmiş Pen AracıProfesyonel tasarımcılar Adobe Illustrator içerisinde bulunan çizim aracını dile getiriyor ve övüyorlardı. Flash CS3 versiyonunda Pen aracını Illustrator un Pen aracı özellikleriyle donattı.

Geliştirilen Pen aracı sayesinde Flash CS3 çizerleri tatmin edecek kontrol olanakları sunuyor..


Import Photoshop PSD FilesFlash içerisine PSD dosyası import ederken dialog kutusu açılıyor ve bütün Photoshop Layer hiyerarşisini görüntülüyor.

Burada import etmek istediğiniz katmanları seçebiliyor, katmanların her birine önceden tanımlı değişiklikleri uygulayabiliyorsunuz.


Import Illustrator FilesIllustrator dosyasını Flash içerisine import ederken de bir dialog kutusu içerisinde; dosyanın katman listesi, alt katmanları, grupları ve nesneleri görüntüleniyor. Burada istediğiniz nesneyi seçebiliyor ve çalışma ortamınıza aktarmadan önce bir takım ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

Önceki versiyonlarına nazaran daha fazla nesne tabanlı uygulama ve geliştirim kolaylığı sunan Flash CS3 sayesinde; Illustrator dosyanızdaki tüm katmanların her birini, ayrı ayrı farklı flash katmanlarına ya da anahtar karelere aktarabileceğiniz gibi, tamamen tek bir Flash katmanı içerisine tek bir nesne olarak da aktarabiliyorsunuz.

Eğer Illustrator dosyanızı hızlı bir şekilde Flash içerisine, dosyanızdaki fonksiyonaliteyi ve yapıyı bozmadan import etmek isterseniz, yeni Paste dialog kutusunu kullanabilirsiniz. Bu iletişim kutusu Illustrator'de hazırladığınız çalışmanızı Flash dosyası içerisine nasıl yapıştıracağınızı belirlemenize olanak sağlar. Illustrator içerisindeki yollar (anchor-point pozisyonları, klipleme maskeleri ve semboller) bozulmadan aynen kalır.


Copy Motion TweenFlash CS3 ün en güzel yeniliklerinden birisi de daha önce uyguladığımız bir Motion Tweeni kopyalayarak başka bir nesneye uygulayabiliyor olmamızdır.

Bunu yapmak için Timeline üzerinde mevcut Motion Tween üzerinde mouse un sağ tuşuna tıklayarak Copy Motion Tween ve Paste Motion Tween komutlarını kullanmanız yeterli...


Copy Motion As ActionScript 3.0Flash CS3' ün yeni kodlama özellikleri hem zaman kazanmanızı sağlıyor hem de tasarımcı/geliştirici kimliğinizi kuvvetlendiriyor.

Timeline tabanlı animasyonlarınız artık çok hızlı bir şekilde ActionScript 3.0 'e dönüştürülebilecek, yeni ActionScript hata ayıklayıcı sayesinde, kod hatalarınızı çok kolay tespit edecek ve düzeltebileceksiniz.

Flash içerisinde hazırladığınız bir animasyonun ActionScript 3.0 içerisinde bir niteliğe bürünmesi bizlere çalışırken çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.


9-Slice ScaleFlash CS3 teki en güzel özelliklerden birisi de 9-Slice Scale özelliğidir. Bu özellik sayesinde webde sıkça kullandığımız sabit boyutta olmayan nesneler yaratmamız oldukça kolay.

9-Slice Scale özelliğini aktif hale getirmek için Convert to Symbol penceresinin ek özelliklerinde en alttaki seçeneği aktif hale getirmeniz yeterli...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
hakan bey öncelikle kolay gelsin. çalışmalarınızı ve derslerinizi son bir kaç gündür takip ediyorum. oldukça açıklayıcı ve güzel çalışmalara imza atmışsınız. bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. benim size bir sorum olacak. mesela vimeo da ya da youtube da bulunan bir videoyu yaptığım flash site içerisine nasıl eklerim? yani ziyaretçiler benim vimeo ya upload ettiğim videoyu benim sitemde nasıl izleyebilir? cevaplarsanız size minnettar kalırım. şimdiden teşekkürler

Yukarı Git