Hakkında

Adnan Apaydın, o yıllarda basın yayın sektörünün göz bebeği olan Cağaloğlu’nda dünyaya geldi. Çocukluk yılları gazetecilerin, dergi ve kitap yayıncılarının arasında, onlarla aynı havayı soluyarak geçti. Baba mesleği olan yayıncılık sektöründe, Editörlük, Basın Yayın, Masaüstü Yayıncılıkta kendisini geliştirdi.

Basın Yayın Sektörü’nün duayenlerinden ve İhlas Haber Ajansı kurucularından Ramazan Aydın’ın yanında Eminönü Belediyesi Basın Yayın Danışman Yardımcılığı görevini gerçekleştirdi.
2000’li yıllarda, Eminönü Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nde haber takibi, halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerini yürüttü.
2004 yılında Cağaloğlu’nda A4 Dizgi ve Grafik Merkezi adlı Reklam Ajansı’nın Genel Müdürlüğü’nü yaptı. Bir çok belediyenin tanıtım faaliyetlerini bu ajansı ile yürüttü.

Sektörde yeniliklere ayak uydurmak ve kendisini daha çok geliştirmek adına “Şampiyon Daktilo- Sekreterlik Kursu’nda On parmak Hatasız F Klavye Eğitimi” ve “Bilge Adam Eğitim Kurumları”ndan tasarım programlarına yönelik eğitimler aldı. Bunun yanında gerek medyadan, gerekse yine sektörüyle ile ilgili kitaplardan faydalanmak suretiyle bu konuda eğitimini geliştirdi.
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünden başarıyla mezun olan Apaydın, 4 yıllık eğitimi süresince Osmanlıcasını da bu sayede geliştirdi. Tarih ve Osmanlıca eserlerinin hazırlanması ve takibi konusunda başarılı eserler ortaya koydu. Yaptığı çalışmalarına, mezun olduğu fakültenin formasyon kazanımını da birleştirerek Cağaloğlu Kız Meslek Lisesi’nde “Dergi ve Prestij Kitap Tasarımcılığı, Reklamcılık ve Grafik Programları – Piktogramlar – Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Tesirleri” konularında eğitimler verdi. Öğrencilerine verdiği pratik ve uygulamalı eğitimler sayesinde birçoğunun meslek sahibi olmasında katkıda bulundu.

Büyük bir kısmı prestij eser kitaplar (Arapça, Türkçe, Osmanlıca, İngilizce, Fransızca..) olmak üzere, 100 ün üzerinde prestij eser, kitap, dergi, prestij katalok ve kurumsal kimlik çalışmaları oldu. Çeşitli Kamu ve özel sektör kuruluşlarına sanat yönetmenliği hizmeti veren Apaydın, askerlik hizmetleri sırasında tasarım ve baskı dalında gösterdiği üstün hizmetler neticesinde Kara Kuvvetlerinin senede bir defada sadece 5 kişiye verdiği “Kırmızı Tezkere”yi ve bunun yanında yine birçok takdir ve teşekkür belgesini almaya hak kazandı.

– Tasarımını gerçekleştirdiği “ASIRLAR BOYUNCA EMİNÖNÜ” adlı prestij eserin tanıtımı, “Sultanahmet Binbirdirek Sarnıcı”nda sanatçılar eşliğinde gerçekleştirildi ve bu tanıtım sırasında kendisine “tasarım özel ödülü” takdim edildi.

– İETT’ye hazırladığı prestij eser olan “Faytonlardan Marmaray’a İSTANBUL’da ULAŞIM” kitabının tanıtımı için “Proteam Academy”nin düzenlediği özel bir programda teşekkür plaketi aldı.

– Ünye Hayat Dergisi’nde ortaya koyduğu tasarımlar üzerine, “etkili dergi tasarımı” ödülü aldı.

– “Bir Yunus Emre” de Ünye’de” adlı prestij kitabı ile Yunus Emre Derneği’nden bir teşekkür plaketi aldı.

Apaydın, son günlerde yayıncılığın yeni adı olan “Digital Publishing, DPS, Epub Uygulamaları” alanında ipod ve android tablet ve telefonlar için hareketli dergi, kitap çalışmalarını hobi olarak sürdürmektedir.
# Ders Adı Görüntülenme

Yukarı Git