AdBlock Plus Kimlerden Para Aldığını Açıkladı

AdBlock Plus Kimlerden Para Aldığını Açıkladı

AdBlock Plus, reklamların gösterilmesine engel olmaması için hangi firmalardan ve nasıl para aldığını ilk kez açıklıyor.

AdBlock Plus, bu sistemin ne içerdiğini, firmaların ne kadar ödediğini açıkladı. Firmaya göre sadece büyük işletmeler para ödeyerek sisteme girebiliyor. Küçük kullanıcılar ise kriterlere uygun şekilde ücretsiz olarak dahil olabiliyor. Büyük firmalar ile ima edilen 10 milyon ve üzeri reklam gösterimine sahip şirketler. Beyaz listeye alınan reklamların gelirlerin yüzde 30’unu ise AdBlock Plus talep ediyor.

AdBlock reklamlarının kriterleri

Bu AdBlock Plus’tan geçen reklamların bir kriteri de mevcut. Buna göre sitedeki ziyaretçinin okuma düzenini bozmayacak olan, tepe, yanlar ve en alt taraftaki reklamlar, uygun kriter olarak kabul ediliyor. 10 milyon reklam gösterimi olan sitelerin gelirlerinin yüzde 30’unu istemek ise çok yüksek paralara tekabül ediyor.

Adblock Plus henüz bu özel reklam engellenmeyen listede bulunan firmaların adını duyurmadı. Ancak yapılan açıklamaya göre listede bulunan firmaların yüzde 90’ı para ödemek zorunda olmayan küçük firmalar.

Sitedeki “Neden paraya ihtiyacımız var?” bölümünde, AdBlock Plus’ın arkasıdaki firma Eyeo GmbH, “Yeni çevrimiçi reklam sistemlerinin tespiti ve önlenebilmeleri için bütçeye ihtiyacımız var. Bu tek bir kişinin hobi olarak yapabileceği iş değil.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Kaynak: Shift Delete
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git