Açılır İletişim Kutusu

Siteniz için kullanabileceğiniz, hem de yerden tasarruf edebıleceğıniz bir tasarım.

Siteniz için kullanabileceğiniz, hem de yerden tasarruf edebileceğiniz bir tasarım. Bu dersimizde sizlerle birlikte açılır bir iletişim kutusu tasarlıyoruz.

Öncelikle yeni bir sayfa açıyoruz. Sonra CTRL-F8'e basıp bir movie klip oluşturuyoruz. Sonra 100x45 bir dikdörtgen çiziyoruz. Renk size kalmış. sonra her ekleyeceğiniz simgeyi movie klip yapmayı unutmayın. Çalışmamız 6 layer'dan oluşuyor. 1. layer'da eklediğimiz dikdörtgen var. Sonra 10. frame'e kadar keyframe eklıyoruz. sonra 25.frame kadar bir keyframe daha eklıyoruz. 25. keyframe'de iken dikdörtgenin boyutunu değiştiriyoruz. 460'a 230 yapıyoruz ve 10. frame gelip "Create Motion Tween" yapıyoruz. Şimdi oynatınca dikdörtgenin açıldığını görüyoruz.Sonra 45.frame kadar bir keyframe daha ekleyıp 45. keyframede dikdörtgeni eski haline getiriyoruz. ve 25. frame "Create Motion Tween" yapıyoruz. Bu da kapanması için.

Sonra yeni bir layer ekliyoruz. 2 layer'a iletişim yazıp movie klıp yapıyoruz ve dikdörtgenin üzerine koyuyoruz. Ve 45. frame kadar F5 yapıyoruz. Sonra 3. layer'imizi ekliyoruz. Bu layerda ise 460 a 40 boyutlarında bı dikdörtgen ekliyoruz ve Movie Klip yapıyoruz. Sonra bu movie klipin alpha değerini 80 yapıyoruz ki, şeffaflık kazansın. X degeri140 olacak. Ve dikdörtgenle aynı hizada olsun.Sonra 10. frame kadar F6 yapıyoruz.25. frame'de F6 yapıp 25. frame'de dikdörtgenle aynı hizada olmasına dikkat ediyoruz.Şimdi 45. frame'de F6 dedikten sonra çubuğumuzun X değerini 140 yapıyoruz. Ve 25. frame "Create Motion Tween" diyoruz. 4. layerımızı ekliyoruz. Ve 100 e 40 boyutlarında bir dikdörtgen çizip F8'le buton yapıyoruz ve alpha değeri 0 olacak.1. frame'deyken dikdörtgenin üzerine koyuyoruz.Sonra 45. frame kadar F5 yapıyoruz ve 1. frame tıklayıp F9 dedikten sonra şu kodları yazıyoruz.


on (rollOver) {

    gotoAndPlay(11);

}

on (rollOut) {

    gotoAndPlay(26);

}Sonra 5. layer'i ekleyip 25. frame kadar F6 diyoruz. Burada sitenin veya kuruluşun telefon, faks, resim, adres vb. şeyleri eklemek size kalmış. Bunları ekledikten sonra 6. layer'ı ekliyoruz. 6. layer'da 25. frame'e kadar F6 diyoruz ve F9'a basıp stop( ); diyoruz. 10. frame'de F6 diyip F9 a basıp stop( ); komutunu yazıyoruz.son görüntü aşağıdaki gibi olmalı.Sonra ana sahneye dönüp movie klipinizi ekliyoruz. Siz de ek özellikler tasarlayarak daha görsel bir şey ortaya çıkarabilirsiniz.

Başarılar...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
arkadaslar bu ılk dersım yorumlarınızı beklıyorum :D:D koray(tentyfor)
• 12 yıl önce
arkadaslar bu ılk dersım yorumlarınızı beklıyorum :D:D koray(tentyfor)
• 12 yıl önce
SAOL KORAY ABİ ÇOK İŞİME YARIYCAK BU PAYLAŞIMIN :D:D:D:gul:
• 12 yıl önce
emeğine sağlık:)
• 12 yıl önce
koray böle işleredemi başladın be kanka yakışır sana ağızına sağlık:kirp:
• 12 yıl önce
inş. çalışır yapalım bariii
• 12 yıl önce
waybee güselmişş:D
• 12 yıl önce
gercekten cok yararlı bir ders olmus.eline ve bilgine saglık tesekkürler.
• 11 yıl önce
Çok güzel
• 11 yıl önce
sağolasın

Yukarı Git