Acele Çok Yetenekli Biri Aranıyor

  • 7.105

Yeni kurulmuş büyük bir firma. Elektronik aletler, bilgisayar ve donanım malzemeleri satışı yapıyor. İsmini vermeyeceğim. İnternette kariyer sitelerinden birine de ilan vermiş. Bir yazılımcı arıyor. İlandan anlaşıldığı kadarıyla müracaat eden kişi çok yetenekli olacak, herşeyi bilecek, herşeyden anlayacak.

Yeni kurulmuş büyük bir firma. Elektronik aletler, bilgisayar ve donanım malzemeleri satışı yapıyor. İsmini vermeyeceğim. İnternette kariyer sitelerinden birine de ilan vermiş. Bir yazılımcı arıyor. İlandan anlaşıldığı kadarıyla müracaat eden kişi çok yetenekli olacak, herşeyi bilecek, herşeyden anlayacak. Yazılımla ilgili bir çok program, grafik, web tasarımı gibi unsurları bilmesi şart koşuluyor, hatta yabancı dilin olmasının tercih sebebi olacağı ifade ediliyor, vs. vs. Bizim yazılımcı arkadaş, sayılan vasıfların nerede ise bir çoğuna hakim olduğunu görerek (birçok da sertifikası var, özel dersler, kurslar filan almış, kabiliyetli bir arkadaşımız, onun da ismi lazım değil) iş başvurusu yapıyor. Buraya kadar gayet normal.

Sonunda arkadaşı iş görüşmesi için çağırıyorlar. Arkadaş, göstermek amacı ile kursta iken ve şahsi olarak hazırladığı birkaç projeyi de beraberinde götürüyor. Görüşme esnasında soruyorlar:

- SQL tecrüben var mı? Projelerimizde çalışabilir misin? Microsoft.Net (C#.NET, ASP.NET, ADO.NET, XML Web Services), XML, XSD, XSLT, Ajax yazılımlarını kullanabilir misin? Yaptığın projeler var mı? Photoshop biliyor musun? Web tasarımı yapabilir misin? E-ticaret konusunda nasılsın? İngilizce biliyor musun? vs. vs.

Arkadaşla yapılan mülakat olumlu geçiyor. Arkadaş yaptığı projeleri göstererek firmanın yazılım departmanında çok iyi projeler çıkarabileceğini söylüyor. Görüşmeyi yapan kişi memnun bir ifadeyle başını sallıyor ve ona kendisiyle gelmesini söyleyerek binayı gezdiriyor, gezdirirken de firmanın çalışma sahası hakkında bilgiler veriyor. Arada bir donanım biliyor musun, teknik servisten anlar mısın diye soruyor. Hatta bir ara kablolar arasındaki farkı anlayıp anlamadığını bile soruyor. Çok kolay olacağını söylüyor yapacağı işin.

Arkadaş, anlayamıyor ilk önce. "Şimdi benim yapmam gereken nedir, ne yapacağım ben?" şeklinde anlamlı bir soru yöneltince, iş görüşmesini yapan şahıs, önce anlayamadın mı dercesine bakıyor, sonra açıklama yapıyor:

- Şu an henüz bir yazılım departmanımız oluşmuş değil. Ama sen o zamana kadar, yazıcılar gelir onların arızasına bakarsın, kabloları değiştirirsin, parça lazımsa teknik servis hizmeti verirsin. Gelen gidenle ilgilenirsin, elektronik eşyaları tanıtırsın. Bu kadar işte.

Yazılım departmanı değil, yazıcılar departmanı. Küçük bir yanlış anlama (!) var. Bizim yazılımcı arkadaş idrak etmekte zorlanıyor olayı. Bir yazılım uzmanının teknik serviste, satış kısmında ne işi var? Bu nasıl iştir? Tabi ki teklifi kabul etmeyerek ayrılıyor oradan.

Bu sadece bir tanesi. İşverenler hangi zihniyetle eleman arıyorlar anlamıyorum. Bazen kariyer sitelerine bakıyorum, aranan bir eleman için yazılan vasıflar o kadar kusursuz ki... Şunu bilecek, bunu bilecek, şu dili konuşacak, şuna bakim, buna hakim vs. vs. Bu vasıfları taşıyan kaç kişi vardır diye soran yok. Varsa da bana mı gelir diye soran da yok. Aslında onlar da biliyor yok olduğunu. Biliyorsa neden o vasıfların hepsinin bulunması şartı koşuluyor? Eleman aramıyor mu? Dalga mı geçiyor? Yoksa bulacağını mı umut ediyor? Neden?

Bilemiyoruz. Ancak burası Türkiye. Çok yetenekli insanların alınıp vasatın altında işler yaptırılarak da köreltildiği bir ülke. Ne arayan ne aradığını biliyor, ne aranan kimin ne aradığını... Öylesine dönüyor dünya, bakalım sonu nereye varacak bu işin?

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
bu şartlarda kaç kişi varki ülkemizde çok az sayıda firma aldığı elemana mülakatta sorduğu işleri yaptırıyor genelde web tasarımı+ kod bilen eleman aranıyor ama onlara bile sadece işlerini yaptırmıyorlar
• 12 yıl önce
Güzel bir yazı.. Çok teşekkürler. Ülkemizde bu türlü şeylerin olması beni de (16 yaşım) etkiliyor. Acaba ne olacağız..
• 12 yıl önce
Daha önce Siracel.com'da okumuştum bir arada PHP&CSS ve yemek yapmayı bilen eleman aranıyordu ;D
• 12 yıl önce
haklısınız. dediğiniz üzere bir çok özellik sıralıyorlar , çoğuyla ilişkileri olmasa bile. Acaba düşündükleri ; bunları bunları yazarsak , istediğimiz özellikler fazla bulunursa Firmamız da büyük olarak anlaşılır , mantığı mıdır ki ? ve yazınızda da geçtiği üzere , zaten iş konusunda iyi yönlendirilmeyen , her iş olsa yaparım mantığı ile iş arayan arkadaşlar da bu tarz yerlerde köreliyorlar. Dünya bize kalifiye elemanı bol gözüyle bakarken biz kalifiye elemanlarımızı kullanamıyoruz.
• 12 yıl önce
bu ve buna benzer durumlar hep var ülkemizde. artık herkes herşeyi çok iyi biliyor. herkes web tasarımcı, herkes grafiker, herkes donanımcı. yaptığın iş önemli durmuyor insanların gözünde. yapılan işlere, verilen görevlere birde maaşa bakınca yazık diyorum. ne zamana kadar böyle gider bilinmez. ama gidilen yol, yol değil..
• 12 yıl önce
bu ve buna benzer durumlar hep var ülkemizde. artık herkes herşeyi çok iyi biliyor. herkes web tasarımcı, herkes grafiker, herkes donanımcı. yaptığın iş önemli durmuyor insanların gözünde. yapılan işlere, verilen görevlere birde maaşa bakınca yazık diyorum. ne zamana kadar böyle gider bilinmez. ama gidilen yol, yol değil..
• 12 yıl önce
Bunların hepsini bilsem zaten oraya gitmem...Microsoftta çalışırım:D:D
• 12 yıl önce
3 kişinin yapacağı işi işverenler 1 kişiye yaptırmak istiyor.. İşte burda görev bize düşüyor.. Herkes yaptığı işi bilmeli.Ben yazılımcıyım deyip anlamam teknikten demeli. Hem yazılımcı olacam hem teknikle ilgilenecem hem grafik yapacam..ohoo.. Ben şu işi yaparım alıyosan al almıyosan sen bilirsin..İşverende bişe bilmiyoki.. Çok güzel yazı tebrik ediyorum..
• 12 yıl önce
Birde şöyle bakın arkadaşlar! Emin olun herkes sanakurstaki gibi değil! ben çok kişi biliyorum üniversite mezunu. Ama Photoshop'ta basit bir tasarım bile yapamıyor, şu gerçek hakkaten işi bilenlere az para veriliyor ama işi bilende türkiyede çok ahım şahım deyil! :-dusun:
• 12 yıl önce
Öyle ilanlar var ki... Web tasarımcısı demiş, php, .net, css, mysql istemiş. Wep programcısı demiş photoshop, corel, freehand istemiş. Hele bi tanesi var anlatmaya kelimeler yetmez. Özet olarak, hem tasarımın mükemmel olacak, hem web programlama bileceksin, hem normal program yazabileceksin, hem veri tabanı (oracle gibi) bilgisi istemiş. Hemde ingilizce istemiş ve 2. bir yabancı dilde tercih sebebiymiş. Maaşta 1000-150 ytl demiş. :)
• 12 yıl önce
Baba ne diyeyim nasıl güzel yazmışsın bunlar hepmizin başına bir iki defa mutlaka gelmiştir. Umarım birgün düzelir
• 12 yıl önce
Eline Sağlık Güzel yazı...
• 12 yıl önce
ben yazılımcı falan değilim ama buna benzer bi olayda benim başıma geldi bi fabrikaya başvuru yaptım sınavla alıyolarmış inanırmısınız sınavdan çıktığımda başıma ağrılar girmişti sınav o kadar uğraştırıcıydı ve ben yüksekokul mezunuyum bu sınavı kazananı ne olarak alacaklarmış biliyomusunuz imalat işçisi hemde ilk 6 ay sözleşmeli ve maaşta 600 nasıl
• 12 yıl önce
Bende Wep Tasarım Dersi Birde..Bilgisayar yazılım Dersi Görcem Birde Yaşım 18 Bir Meslek Sahibi Olmak İsterim Ama Aile Karşı Bunlara Birde Okula Karşı İstemiyorlar Bunları Görmemi:(:( Yazdıgınz Konu Çok Anlamlı Uyan Türkiye Uyan...
• 12 yıl önce
Arkadaşlar yazılanlar doğru,şu anda sadece tek bir programlama diliyle iş bulmak çok zor okularda öğretilen ise dostabanlı çalışan programlama dilllerinden başka birşey değil. çok çalışmak lazım çok.
• 12 yıl önce
Hayır daha komiğide var. Öneri şu önce asgari ücretten biraz fazla alarak başlarsınız. Zamanla bize getirinize göre maaşınızı artırabiliriz:D Hayır senin satış sorumlun proje satamassa ben ne yapabilirimki. Bu bir organizasyondur. Sen sat prograncın iş üretsin ücretinide kesin değerlerle ifade et.:kirp:

Yukarı Git