5G Teknolojisi

5G Teknolojisi

Veri aktarım hızı son yıllarda akıl almaz boyuta ulaştı. 5G teknolojisi bunun önemli adımlarından biri...

   Bilişim dünyasında baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. 19.yüzyılda gerçekleşen bilimsel gelişim 20.yüzyılın ilk çeyreğinde ikiye katladı. Daha sona ivme arttı. Sanayi çağı geçti, bilgi çağını yaşıyoruz. Bundan sonra Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Mars'a Yolculuk ve Koloni Kurma, Robot Teknolojisi, insansız araçlar vb. teknolojik gelişmeleri yaşayacağız.

  Bu kapsamda Siber Güvenlik yazıları ile birlikte sizlere bilişim dünyasındaki teknolojik gelişmelerle de ilgili bilgiler vermeye devam edeceğim. Bu yazımızda gelecek yıllarda önümüze çıkacak 5G Teknolojisinden bahsedeceğim.

   *  1G; Analog hücresel yapı şeklinde idi.

   *  2G; "CDMA (Code Division Multiple Access)", "GSM (Global System for Mobile Communications)", "TDMA (Time Division Multiple Access)" gibi teknolojiler ile geldi.

   *  3G; "LTE (Long Term Evolution)" ve "WİMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access)" ile zenginleştirilip 300 Mbps hızı destekleyen sürümü ile geldi.

   *  4G; 1000 Mbps hızı destekleyen "LTE Advanced" ile kullanılmaya başlandı.

   *  5G Teknolojisi; 2020 yılında ülkemizde kullanıma hazır olacak. 10 kat fazla veri hacmine sahip. GBit seviyesinde veri hızı. Yüksek frekanslı. Optimum anten boyu kısa. Bu teknoloji için;

     -  Kablosuz ağın dev boyuta genişlemesine ihtiyaç duyulacaktır.

     -  Artan veri miktarını karşılayabilmek için çekirdek ağlarda fiberglass teknolojisinin yükseltilmesi gerekmektedir.

     -  Çekirdek ağa daha fazla bant genişliği sağlamaya ilaveten veri ulaşımının da optimize edilmesi sağlanacaktır.

     -  "OFMD (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)" isimli bir protokol kullanılacak. 20 Gbps hızı 1ms tepki süresiyle sunabilecek. Ücretsiz DSL/fiber hattı hizmeti verilecek.

     Yeni teknolojilere hazır olunuz. Bilişim dünyasında olağanüstü gelişmeler bizleri bekliyor...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git