404 Hata Sayfaları Nasıl Oluşturulur?

404 Hata Sayfaları Nasıl Oluşturulur?

404 hata sayfaları nedir, nasıl oluşturulur?

404 hata sayfaları, sitede bulunmayan sayfalar yani site içi kırık linkler içinözel olarak oluşturulması gereken sayfalardır. Hata sayfası kullanmamanın çok büyük sakıncaları vardır. Bir kişi sitenizde ait bir linki hatalı olarak bir forum veya sitede paylaştığında arama motorları o sayfayı indexler ancak aslında öyle bir sayfa yoktur. Bu durumda sitenin suçu olarak görülür ve sitenin kalite notu düşer. Aynı zamanda bu tür paylaşılan hatalı linkler üzerinden gelen ziyaretçiler sayfaları açamadıklarında hata ile karşılaştığı ve olası çözümleri belirten özel bir sayfa yapısı olmalıdır.Hali hazırda gelen ziyaretçileri kazanmak oldukça mantıklıdır. Bu sebeple yanlış sayfalar yönlendirerek, ziyaretçilere yol göstermeniz gerekir. Aynı zamanda bu hata sayfalarına noindex meta kodu ekleyerek indexlenmesini önlemelisiniz.

Özel Hata Sayfası Oluşturmak

Sitenize ait kodlama diline göre uygun bir şabon oluşturmanız gerekir. Bu şabonda kullanıcıyla hata sayfasında olduğunu ve bulduğunu siteden en etkili ve istediği sonuca yakın olarak nasıl istifade edebileceğini anlatmanız gerekir. Örnek olarak Siteadı.com/hatalisayfa/

Sitedeki son 10 yazıya yönlendirme, arama formu ile yeni bir arama yapma, hatalı url yazımını kontrol etme, site haritasındaki tüm sayfalara bakma, anasayfayı ziyaret etme veya hatalı site sahibine ileterek çözüm bekleme şeklinde öneriler sıralanmaktadır.

Hata Sayfası Yönlendirme

Siteye yapılan hatalı girişlerin, oluşturan sayfa hatasına yönlendirmesi için htaccess dosyası kullanılmalıdır. Aşağıdaki kodu hata sayfanızın ismine göre düzenleyerek htaccess dosyanıza ekleyiniz.

<meta name="robots" content="noindex, nofollow" />

veya

<meta name="robots" content="noindex, follow"/>

Hata Sayfalarını Tespit Etme

Yukarıda anlatılan işlemleri yapmak, arama motorları açısından avantaş sağlar. Ancak hata sayfası sayısını da azaltmak ziyaretçiler açısından memnuniyet dolayısıyla fayda sağlar. Bu sebeple hata sayfalarını tespit etmekte önem taşımaktadır. Her kırık link bir hata sayfası oluşturur. Dolayısıyla hata sayfalarını site içi kırık linkleri tespitiyle de bulabilirsiniz. Bunun için eklenti ve aracı siteler bulunmaktadır. Wordpress sistemler için "Broken Links" eklentisini kullanarak kolaylıkla tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Online olarak da sitenizdeki kırık linklerini tespit edebilirsiniz. Bunun için aşağidaki 2 siteyi öneriyorum.

Bunların dışında Google webmaster araçlarından giriş yaparak Tanımlamalar > Tarama Hataları bölümünden  404 hatası veren sayfaları tespit edebilirsiniz. Hata sayısının az olması SEO açısından kalite göstergesidir. Bu sebeple tespit edilen bu sayfalarda ki hataları çözmeye çalışınız.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git