12 Yaşında Oyun Geliştiren Çocuk

12 Yaşında Oyun Geliştiren Çocuk

Donovan Brathwaite-Romero şanslı bir çocuk. Yaşıtlarının çoğu bir video oyunu tasarlama hayali kurarken onun hayali çoktan gerçek oldu.

Donovan Brathwaite-Romero şanslı bir çocuk. Yaşıtlarının çoğu bir video oyunu tasarlama hayali kurarken onun hayali çoktan gerçek oldu. Tabi kariyerinde 30 seneyi geride bırakan, ödüllü oyun geliştiricisi annesi Brenda'nın bunda büyük etkisi var. Peki ya üvey babası? O da birinci şahıs nişancı oyunlarının en önemlilerinden Wolfenstein 3D ve Doom'un arkasındaki isimlerden biri olan, John Romero.

Küçük yaşta John'dan kod yazma dersleri alan Donovan, 9 yaşındayken bir oyun geliştirmek istedi. iOS oyunu olan Gun Bros.'a ve taco yemeye bayılıyordu. Gunman Taco Truck bu iki tutkunun birleşimiyle doğdu. 

Oyunda Amerika bir zombi saldırısına uğruyor. Zırhlı taco kamyonundaki en iyi silahlar kullanılarak zombileri temizleyip Kanada'ya kaçmak gerekiyor. Bir yandan hayatta kalanları doyurmak için kamyonunda nefis taco'lar hazırlıyorsun.

John, oyun geliştirme sürecinde oyunun genel çatısını oluşturmuş. "Bir sınır koymasak Donovan sonsuza kadar tasarıma devam edecekti" diyor. "Taco'lar, düşmanlar, kamyonlar ve silahlar gibi oyunda olması gereken şeyler üzerine konuştuk ve hepsini ayrıntılı bir şekilde kağıtlara yazdık. Böylece Donovan kağıt üzerinde çizimler ve tanımlamalar yaparak 10 taco kamyonu olsun dedi ve sanatçı Paul Conway de bu fikirleri piksel tasarımlara dönüştürdü."

Oyun geliştirme konusunda tecrübeli olan anne ve babası Donovan'ı sürecin dışında bırakmak yerine onu daha iyisini yapması için teşvik etmiş. "Oyunu bitirebilmek için önce şeytan tavuğu alt etmeli ve sonra onun oğluna ulaşmalısın," diyor John. "Şeytanın oğlu gagasından siyah madde püskürtüyor ve gözlerindeki lazer ışıkları ile ateş ediyor."

Geleneksel bir oyun stüdyosu için bu detaylar sıra dışı olsa da Donovan'ın annesi, "Biz bu anlamsızlıkları çok sevdik!" diyor. "Ve hiçbir şeyi değiştirmedik."

Bir öge ya da mekaniği oyuna dahil edebilmek için Donovan'ın önerisini tüm gerekçeleriyle savunması gerekmiş. "Donovan ile diğer oyun tasarımcılarıyla konuştuğumuz gibi konuşuyoruz," diyor Brenda. "Bir fikir sunduğunda hemen 'evet, çok eğlenceli' demiyoruz, ona 'peki, bu sence neden eğlenceli olur?' diye soruyoruz.”

Gunman Taco Truck, Donovan 12 yaşındayken tamamlandı ve piyasaya sürüldü. Donovan'ın en sevdiği YouTuber'lar ve internet yayıncıları oyundan heyecanla bahsettiler. Anne ve babası ise kendi şöhretlerini oyunun tanıtımları için kullanmamaya özen gösterdi. "Bu işte sizin parmağınız olduğunu bilmiyorduk, diyen insanlarla karşılaştık," diyor Brenda.

13 yaşındaki bir çocuğa fazla duygusal gelebilir ama yine de şöyle bir gerçek var: Birlikte oyun geliştirmek Romero ailesini yakınlaştırıyor. Bu gerçekten muhteşem bir şey. "Donovan'ın bu süreçte öğrendiği şeyleri parayla satın alamazsınız." diyor Brenda. "Bugüne dek üzerinde çalıştığım oyunlardan beni en çok tatmin eden Gunman oldu, insanın çocuğuyla oyun geliştirmesi, ailece çalışmak ve hep birlikte bir oyun geliştirmek, inanılmaz bir şey." 

Donovan için her şey daha yeni başlıyor. İsmi şimdilik Gunman Ice Cream Truck olan devam oyununun çalışmaları başladı bile. "Gunman Taco Truck'ta Kanada'ya ulaştıktan sonra hava çok soğuk olduğu için taco yapamadığını fark edeceksin." diyor Donovan. "Benzinin ve malzemelerin tükenmiş olacak çünkü Kanada'da hava çok soğuk. Sen de kendi kendine 'Karla dondurma yapsam nasıl olur acaba?' diyeceksin."

Donovan İlk oyunda 'önemli mekaniklerin birbirleriyle uyumu' üzerine çok şey öğrendiğini söylüyor ve ikinci oyunun geliştirme sürecine dair "Büyük ihtimalle çok daha düzenli ve dengeli olacak. Gunman'i tasarlarken denge hakkında hiçbir şey bilmiyordum," diyor. 

Donovan bir yandan okula gidiyor ve 13 yaşındaki her çocuk gibi hayatına devam ediyor, işte bu sebeple yeni oyunun piyasaya çıkış tarihini belirlemek istemiyor. "Ne zaman biterse o zaman piyasaya çıkacak, zamanlamamız böyle," diye ekliyor sözlerine. Konuşurken de tıpkı üvey babasına benziyor.

OYUNU İNDİRMEK İÇİN: GUNMAN TACO TRUCK

Kaynak: Apple

Kaynak: Apple
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git