Yeni Fotoğraflarınızla Zaman Yolculuğu

Bu sayıda sizlere "bir dijital fotoğrafa nasıl nostaljik efekt verebiliriz? Ya da bir fotoğrafı nasıl eskitebiliriz?" sorusuna uygulamalı anlatım ile cevap vermeye çalışacağım.

Bu sayıda sizlere "bir dijital fotoğrafa nasıl nostaljik efekt verebiliriz? Ya da bir fotoğrafı nasıl eskitebiliriz?" sorusuna uygulamalı anlatım ile cevap vermeye çalışacağım.

Ele alacağımız fotoğraf anlamlı olursa sonuçta o kadar iyi olacaktır.1. Orijinal fotoğrafımızı File > Open menüsü altından açıyoruz.

2. Layer sekmesinde Background adlı layer'a sağ tıklayarak Duplicate Layer seçeneğine tıklayarak orijinal layer'ın kopyasını alıyoruz.3. Çoğaltmış olduğumuz Layer seçili halde iken "Image -> Adjustment -> Desaturate" menülerini takip ederek fotoğrafımızı siyah - beyaz hale getiriyoruz. Kısayol olarak Shift + Ctrl + U tuşlarını kullanabilirsiniz.4. "Filter -> Texture -> Grain" menüsünü izleyerek 5. adıma geçiyoruz.5. Karşımıza çıkan bu panelde Grain efektine dair ayarlar bulacaksınız. Önemli olan ise "Grain Type" olarak "Vertical" seçmektir. Bundaki amaç ise fotoğrafa dikey çizgiler ekleyerek eski bir hava yaratmaktır. "Intensity" ve "Contrast" ayarlarıyla fotoğrafınızın çözünürlüğü ve kendi dileğinize göre değer verebilirsiniz. Ben 10 ve 3 değerlerini veriyorum.6. Fotoğrafımızın şu aşamaya kadar yaptığımız görüntüsü aşağıdaki gibidir. Gördüğünüz üzere fotoğraf yakın geçmişe ait bir fotoğrafa benzedi. (1970'ler) Ancak tabii ki burada bitmedi. Diğer adımı takip ederek devam edebiliriz.7. Birkaç efekt daha uygulayarak zaman tüneli içinde biraz daha geriye yolculuk yapabiliriz. Fotoğrafın üstüne lekeler ekleyelim. Bunun için doku kullanacağım. Aşağıdaki linkten istediğiniz bir dokuyu (texture) indirin. Ben ilk dokuyu uygun görerek bunu kullanıyorum.http://www.cgtextures.com/texview.php?id=5312

8. Bu adımda ise dokuyu Layer içine import ediyoruz. Kendi fotoğrafınıza göre doku tam olarak oturmamış ise CTRL+T ile fotoğrafa göre oranlıyoruz. Layer 1 ismini alan dokumuza 3. adımda yaptığımız siyah-beyaz yapma işlemini aynen uyguluyoruz. (Desaturate). Layer 1 özelliklerinden "Overlay" seçiyoruz.. Şeffaflık değerini ise etkiyi ne kadar kuvvetli isteyip istemediğinize bağlı olarak düşürebilir ya da artırabilirsiniz.9. Aklıma yine bir fikir geliyor ve hemen İnternette araştırma yaparak kese kağıdı arıyorum. Çünkü kırışmış bir kese kağıdından faydalanarak eski bir etki yaratmayı amaçlıyorum. Bulduğum kağıt dokusu aşağıdaki gibidir:10. Bu adımda da 8. adımda yaptığımız gibi farklı bir Layer'da kağıt dokusunu kaydedip bu Layer'ın özelliğini "Overlay" olarak işaretliyoruz. Siyah-Beyaz etkisi verip vermemek size kalmış. Olduğu gibi bırakırsanız kese kağıdının rengi olan tonu fotoğrafta görmeniz mümkün olacaktır. Eski fotoğrafların bir kısmının da kahverengi - turuncu ya da sarı tonunda olduğunu bilirsiniz hepiniz- Opacity ayarının etkisini de dilediğiniz gibi oynayarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Benim elde etmiş olduğum sonuç 1950 yıllarına ait bir fotoğraf hissi verdi.11. Son efekt olarak kenarları soluklaştırarak işlemi tamamlıyoruz. Bunun için 2. adımda kopyasını almış olduğumuz ve üzerinde işlemleri yaptığımız Layer' a sağ tıklayarak "Blending Options" butonuna tıklıyoruz.12. Bu son adımda ise "Blending Options" panelinde gerekli ayarları yapıyoruz. Sol bölümden "Inner Glow" seçerek sağ taraftan ise varsayılan ayarlar haricinde "Size" ayarının değerini 100 yapıyoruz. Dilerseniz siz artırabilir ya da düşürebilirsiniz.13. Fotoğrafımızın son hali:Photoshop meraklısıysanız ve nostaljik fotoğraflarınızı özlüyorsanız, günümüzde çekmiş olduğunuz fotoğraflara en azından böyle bir efekt vererek o günleri anımsayabilirsiniz.


  • Etiketler;
Abdullah Tekin
PHP, Ajax ve JQuery'e son derece hakim bir programcı olarak bazı firma ve kuruluşlara aşağıdaki konular dahilinde freelance olarak hizmet veriyor: - Daima web standartlarını, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve güvenlik önlemlerini içeren projeler gerçekleştirmek, - Tasarımı yapılmış web sitelerini kusursuz bir şekilde web'e uyarlamak, - Özgün ve kodları kendisi tarafından yazılabilen PHP+Jquery+Ajax destekli modüller hazırlamak - Web stratejileri oluşturulması, - Web dahilinde sistemler kurmak, - Kontrol panelleri hazırlamak, - Hızlı, kullanılabilir, erişilir ve güvenliği üst düzeyde olabilecek web siteleri alt yapısını oluşturmak. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), Haber Sistemi, E-Ticaret ve Okul Yönetim projelerini içine alan PHP konusundaki birikimlerini burada Sanalkurs.net üyelerine aktarıyor ve aynı zamanda Sanalkurs'un yazılım altyapısını şu an en üst düzeye taşımak için gece gündüz kodlarla boğuşuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Eline sağlık tekin abi orjinale yakın bir çalışma olmuş
Güzel çalışma olmuş. Elinize sağlık.
Teşekkürler arkadaşlar.
güzel bi ders uyguladım müthiş oldu teşekkür ederimmm:gul:
teşekkürler anlatım güzel... dergidede yayınlandı. gerçekten sade ve öz.:kirp:
süper:)
harika anlatım ve güzel iş olmuş.. eline sağlık
ck tesekkrler :D :D
Çok güzel bir çalışma. tebrik ve teşekkür ederim..
çalışma çok güzel tebrikler.bir sorum olacaktı size cevaplarsanız sevinirim. resim kenarındaki yumşamayı nasıl yaptınız anlatığınıız uyguladım olmadı.başarılar diliyorum..
yaptığın çalışma gerçekten güzel diyebileceğim bi çalışma anlatım ve yapım kısa , öz bundan dolayı tebrikler arkadaşım =)
Takılmadan yaptığım ilk çalışma. Teşekkür ederim, mükemmel çalışma ve anlatım
iyi akşamlar ben import edemiyorum resin dosyasını neden acaba...
[b]doku nasıl import edilir[/b]

Yukarı Git