Yeni Başlayanlar için Java

Bu dersimizde yeni başlayanlar için Java kaynak yardımı ve online ders açıklamalarını sizlere aktarmak istiyorum.

Öncelikle Merhaba,

Bu dersimizde yeni başlayanlar için Java kaynak yardımı ve online ders açıklamalarını sizlere aktarmak istiyorum.

JAVA NEDİR,NE İŞE YARAR?

Üniversitede java öğrenirken, yabancı kaynaklardan programlama dillerini öğrenmeye çalışmanın ne kadar zor olduğunu bilirim. Bu yüzden ders verdiğim bir öğrencim, online yazılım dersi çalışırken yeterince Türkçe kaynağın olmadığını, var olanların ise yeterince açık ve anlaşılır olmadığından bahsetti.. Ben de aynı sıkıntıyı çektiğim için ilgilenenlere faydalı olabilmesi ümidiyle bu sayfayı hazırladım. Umarım Java 'yla var olan tüm sıkıntılarınızı giderir ;)

Java yazılımı online oyun oynamanızı, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmenizi, konut kredinizin faizini hesaplamanızı, resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar. Ayrıca, şirketlerin bilgi işlem sistemlerinin temeli olan intranet uygulamalarının ve diğer e-iş çözümlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır.

Yazılım Geliştiriciler Java'yı Nereden ve Nasıl Öğrenebilir?

Günümüzde, üniversite ve yüksekokulların çoğunda Java platformu için programlama kursları düzenleniyor. Yazılım geliştiriciler ayrıca Sun'ın java.sun.com Web sitesini inceleyerek, Java teknolojisi konulu haber bültenlerine abone olarak, Java Eğitim Programlarına ve Yeni Başlayanlar İçin Java Programlama Merkezine katılarak ve Web ortamında, sanal ya da eğitmenler gözetimindeki kurslara yazılarak Java programlama becerilerini geliştirebilirler. Yazılımcılar ilk kodlarını oluştururken "hello world" komutuyla ilk satırlarını ekrana yazdırırlar. Bizler de ilk oluşturacağımız java kodu'muz "hello world" olacaktır.


public class MerhabaDunya{ 

public static void main(String[] args) { 

System.out.println("Java Dünyasina ilk adımımı attım galiba..."); } 

public void Deneme() { 

System.out.println("Java Dünyam ..."); }

}İşte bu kadar :))

Şimdi sıra tek tek açıklamaya geldi:

İlk satırımızda MerhabaDunya diyerek ilk class'mızı oluşturuyoruz, alacağımız çıktı bir cümle olacağı için argumantlarımızı String olarak tanımlıyoruz. Daha sonra sistemde neyin yazmasını istiyorsak o cümlemizi tırnak işareti içersinde yazıp "System.out.Println" adlı komutun içerisine yazdırıyoruz. Çalıştırdığımız takdirde ilk ekranda görülecek olan komut satırı, "Java dünyasına adımımı attim galiba" olan satır.. İkinci görülecek olan satır ise "Java Dünyam"..

Bir dahaki dersimizde diziler ve thread kavramını göreceğiz. Şimdilik hoşçakalın. ;)
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Teşşekkürler paylaşımınız için. Yalnız sizce thread kavramı başlangıç aşamasında olanlar için complex bir konu değil mi ?
• 10 yıl önce
haklısınız yeni başlayanlar için zor bir konu..ama bir öğrencimin thread le alakalı bir çalışması olduğu için rica etmişti..yeni başlayan birisinin gözünü korkutabilir :)
• 10 yıl önce
merhaba arkadaşlar bende yeni başlıuyorum java"ya.peki bu kodları nerede kullanacağız not defterinde falan mı yardımcı olursanız sevinirim.
• 10 yıl önce
Hikmet_33 haklı bende bu kodların nereye yazılacağını bilemedim.
• 10 yıl önce
netbeans ( kendi sitesinden indirebilirsiniz ) ücretsiz bir java editörüdür. full sürümünü indirirseniz, mobil ve web uygulamaları geliştirmeniz için sağlam bir editörünmüz olmuş olur. Ders için teşekkürler hocam.
• 9 yıl önce
teşekkürler
• 7 yıl önce
- kopyalayıp notpad e yapıştırın - Farklı kaydet deyip "sınıfınadı.java" yani MerhabaDunya.java olarak kaydedin. - Başlat a cmd yazarak komut satırını acın. - C:java>javac MerhabaDunya.java Javac derleyicisi bir bytecode dosyası (MerhabaDunya.class) oluşturcaktır. Komut istemcisine "dir" komutunu girerek oluşan dosyayı görebilirsiniz. Artık elimizde çalıştırbileceğimiz bir class dosyamız var. Class dosyamız çalıştırmak için komut istemcisine aşıdaki kodu girelim. C:java>java MerhabaDunya Uygulamanız komut istemcisine "Merhaba Dünya!" yazacaktır.

Yukarı Git