Yazıcı Dostu Sayfa

Eğer bir web sayfanız varsa ve bir çok kişi bundan faydalanıyorsa sizinde artık makalelerinize yazıcı dostu sayfa yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Eğer bir web sayfanız varsa ve bir çok kişi bundan faydalanıyorsa sizinde artık makalelerinize yazıcı dostu sayfa yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Nedir bu "Yazıcı Dostu Sayfa" ?Örnek verecek olursak; kişi web sitenize girdikten sonra aramış olduğu kaynak bilgiye erişiyor. O an yazıcıdan çıktı alması gerekiyor ama bakıyor ki sayfa renkler ve reklamlarla dolu, kağıtta çıkmasını istemediği bir yığın lüzumsuz veri var. Bu şekilde yazdırdığında ekonomik açıdan da zarar görmesi muhtemel. İşte burda biz devreye giriyoruz ve ziyaretçinin karşısına o makale ile ilgili sade bir tasarım çıkartarak yazıcısından en verimli çıktıyı almasını sağlıyoruz.

Nasıl Olacak Bu İş ?

Tabii ki CSS. Ancak bu temiz sayfamız için bazı kurallar var önce bunları sayalım.

 • Navigasyon (Anasayfa, Dersler, Yazılar vs..) gibi linkleri kaldırın
 • Standart fontlar kullanın (Arial, Verdana, Tahoma vs...)
 • Sayfa arkaplan rengini kesinlikle beyaz yapın.
 • Siyah tonu haricinde bir renk tercih etmeyin.
 • URL'leri koyu bir renk yaparak belirgin olmasını sağlayın.
 • Sayfa içinde grafik tabanlı reklamları kaldırın.
 • A4 sayfa boyutu için maksimum 700px genişlik ile tasarlayın.
 • İçeriği sola dayalı şekilde ayarlayın.
 • Sayfa hakkında bilgi veren alıntılar ekleyin (Sayfa URL'si vs...) • Bu kurallar için SANALKURS derslerindeki "Yazdır" sayfası idealdir.
  http://www.sanalkurs.net/yazdir-2307.html
  linkinden sayfanın kodlarını ve yapısını inceleyebilirsiniz.
  • Etiketler;
  Abdullah Tekin
  PHP, Ajax ve JQuery'e son derece hakim bir programcı olarak bazı firma ve kuruluşlara aşağıdaki konular dahilinde freelance olarak hizmet veriyor: - Daima web standartlarını, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve güvenlik önlemlerini içeren projeler gerçekleştirmek, - Tasarımı yapılmış web sitelerini kusursuz bir şekilde web'e uyarlamak, - Özgün ve kodları kendisi tarafından yazılabilen PHP+Jquery+Ajax destekli modüller hazırlamak - Web stratejileri oluşturulması, - Web dahilinde sistemler kurmak, - Kontrol panelleri hazırlamak, - Hızlı, kullanılabilir, erişilir ve güvenliği üst düzeyde olabilecek web siteleri alt yapısını oluşturmak. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), Haber Sistemi, E-Ticaret ve Okul Yönetim projelerini içine alan PHP konusundaki birikimlerini burada Sanalkurs.net üyelerine aktarıyor ve aynı zamanda Sanalkurs'un yazılım altyapısını şu an en üst düzeye taşımak için gece gündüz kodlarla boğuşuyor.
  Yorum Yaz

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

  :sasir:
  :gul:
  :-dusun:
  teşekkürler
  ::agla:
  http://www.sanalkurs.net/yazdir-2307.html linkindeki sayfadan kod alamadım, sağ tık devre dışı :agla: kodları burdan vermeniz mümkün mü??
  :D

  Yukarı Git