Yahoo 9.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Yahoo 9.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Yahoo, yeniden yapılanma sürecinde 2016 sonuna kadar 9 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

Yahoo'nun iş gücünü ve ürün türünü azaltarak 1 milyar dolar tasarruf yapması bekleniyor. 1990'ların internet devi Yahoo, geçen yılın son çeyreğinde 4.43 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı. Şirket son yıllarda özellikle Google ve Facebook'a kayan internet reklamı pastasından pay kapmakta zorlanıyor.

Yahoo'nun Genel Müdürü Marissa Mayer şirketin rekabet yeteneğini artırabilmek için kaynak ve ürünlerinde büyük değişiklikler yapacaklarını belirtti. Açıklanan plan şöyle:

  • Yahoo e-posta servisinde, blog sitesi Tumblr'da ve arama motorunda kullanıcı deneyimini öne çıkaracak ve bu platformları reklam verenler açısından çekici hale getirecek değişiklikler yapacak.
  • Ürün yelpazesini daraltacak olan Yahoo, mobil aramaya daha çok kaynak ayıracak.
  • Daralma kapsamında beş bölgedeki Yahoo ofisleri de kapatılacak.

Plana göre şirketin 2017-2018'de yeniden büyümeye başlaması hedefleniyor.

Yahoo'nun iş gücünü azaltacağını açıklamasının ardından, borsa kapanış saatinden sonra yapılan işlemlerde hisseleri yüzde 1,4 düştü. 90'larda internetteki en büyük arama motoru olan Yahoo'nun hisseleri geçen yıl toplamda yüzde 36 değer kaybetmişti.

Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git