XP'ye Formatsız Tamir

  • 8.385

Windows'unuz artık eskisi gibi stabil calışmıyor ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sıkca muhatap olmaya basladınız, aklınızda da format atmak var, ama durun bakalım formattan önce yapılabilecek şeyler var.

Windows'unuz artık eskisi gibi istikrarlı çalışmıyor ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sıkça muhatap olmaya başladınız, aklınızda da format atmak var, ama durun bakalım formattan önce yapılabilecek şeyler var.

Bu aşağıdakiler benim gibi System Restore’yi daima devre dışı bırakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazılımlarını kullanmayanlar içindir.

Ayrıca Cd yi takıp Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkaç defa ise yaramadı. Sistemim o kadar hantallaştı ki dosya açmak için bile 15–20 sn bekler olmuştum. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;

1. Öncelikle Windows sistem dosyalarını kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows XP CD’nizi takın Windows kurulum ekranı çıkacaktır, bu ekranı kapatalım.


Başlat-->Çalıştır---> deyip sfc /scannow yazarak Enter deyin ve beklemeye başlayın.2. RegSeeker, adli yazılımı indirip tüm registry kayıtlarını taratalım ve bulduğu tüm hatalı kayıtları bir güzel silelim.

3. Registry Optimizer, programını indirip bir kez de bununla taratalım ve Registry kayıtlarını bir kez daha düzelttirelim.

Bu program Norton Windoctor’un yaptığı işin aynısını yapıyor, yaptığım denemelerde, bu programı kullandıktan sonra Norton Windoctor’la yaptığım scanlarda hiçbir hata bulamadı.

4. Üsttekiler işe yaramadı Ama hala format atmamakta kararlıyız, devam o zaman. Kurtarma konsolunu açalım.

Takalım Win XP CD’mizi ve CD’den Boot edelim.

"R" Repair komutunu R ye basarak seçelim.

Kurtarma konsoluna geldik, Admin password’umuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karşılaşacağız.

Şimdi sırasıyla aşağıdaki komutları verelim:


CD cd system32 

cd config 

ren software software.bak 

ren system system.bak 

cd c:windowsrepair 

copy software c:windowssystem32config 

copy system c:windowssystem32config 

exitBoot ettikten sonra yepyeni bir Windows XP’ye sahip oldunuz. Hayırlı uğurlu olsun. Fakat su an Windows’u yeni kurmuş olduğumuz için programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle "Başlat--> Tüm Programlar"da çalışmayan ne kadar program varsa gidip C dizininden (veya Windows’sunuz hangisindeyse) Program Files’tan bu çalışmayan programların klasörlerini tek tek silmeniz gerekecek. (Formatsız Windows’un da bu zahmeti olsun canım) Böylece Tüm verileriniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarıldı.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
tek tek prog silene kadar .Ghostunu alırım:D daha ii olur ama emege saygı
• 11 yıl önce
kardeş saol en azından bu bilgilerin sayesinde karşımızdaki kişi bize bunları sölediğinde canavar görmüş gibi bakmıcaz ...... emeğine sağlıkk
• 11 yıl önce
bn size bişey sorcaktım bnm cd rom'um bozuk format atmam gerekiyor.Usb den atabilirmiyim yada konutla bana yardımcı lursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

Yukarı Git