WSUS 3.0 Kurulumu

Bu derste Windows Server Update Services kurulumunu görelim.

Merhabalar;

Bu yazımızda ağımızdaki bilgisayarların güncelleme gereksinimlerini merkezi olarak yönetmemizi ve bu güncellemelerle ilgili raporlar almamızı sağlayan Wsus(Windows Server Update Service)'ın Windows Server 2008 R2 üzerinde kurulumundan bahsedeceğiz.

Wsus kullanmanın aşağıda saydığımız yararları bulunmaktadır:

1)Güncellemelerin merkezi bir yerden yapılması ile güncellemelerin kontrollü bir şekilde yüklenmesi sağlanır.

2)Şirket bandgenişliğimizin korunmasına yardımcı olur. Güncelleştirmeler bir kez Wsus server'a indirildikten sonra artık lokal olarak istekte bulunan bilgisayarlara dağıtılır.Her istekte bulunan bilgisayar güncelleştirmeleri internetten çekmez.

3)Raporlar ile hem güncelleme durumlarını hem de özet bilgilere sahip oluruz.

4)Ücretsiz yani herhangi bir ücret ödemeden Server Manager'dan Role olarak eklememiz yeterlidir.

Wsus aslında yeni bir servis değildir. Wsus'dan önceki sürümlerine bakarsak;

[*] Sus (Software Update Services)
[*] Wus (Windows Update Services) şeklinde idi.

Wsus'un donanımsal ve yazılımsal bir takım gereksinimleri vardır.

Donanımsal Gereksinimleri

[*] Hem sistem partitionı'nın hem de WUS'un kurulacağı partition'ının NTFS ile formatlı olması,
[*] System Partition'ında en az 1GB boş alan
[*] 1GB veya üzeri ram
[*] Wsus içeriği için 6GB boş disk alanı (minimum)
[*] Wsus içeriği için 30GB boş disk alanı (önerilen)

Yazılımsal Gereksinimler

[*] Windows Server 2008
[*] Windows Server 2003 SP1
[*] IIS 6 (Minimum)
[*] Microsoft .NET Framework 2.0
[*] Microsoft Management Console 3.0
[*] Microsoft Report Viewer

Kuruluma Başlayalım

Wsus,Server Manager içerisinde bulunan Add Role butonuna basarak gelen Role listesinden seçilerek kurulmalıdır.Gerekli bileşenlerin eklenmesini söyleyelim.Bir giriş ekranı gelecektir.Next ile geçelim.

IIS için yüklenecek olan bileşenlerin listesini sunan ekranda Next butonuna basalım.Yine bir giriş ekranı gelecektir.Next ile geçelim.

Install butonuna basarak kurulum işlemini başlatalım.Kuruluma başlattığımızda Wsus'un SP2'sini indiriyor.İstersek service Pack'i buraya tıklayarak download edebiliriz.

Service Pack yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum işlemine başlayabiliriz. Next ile ilerleyelim.Sözleşmeyi kabul edelim ve Next butonuna basalım.Wsus'un updateleri depolayacağı yeri seçiyoruz. Sistem partition'ı dışında bir yer olması önerilir.
Veritabanı ayarlarının yapıldığı kısımda istersek Sql veritabanını kullanabilir, istersek Windows Internal Database'i kullanabiliriz.Bu kısımda IIS üzerinde clientların Wsus server'a erişecekleri sitenin ayarını yapıyoruz.

Eğer IIS üzerinde çalışan başka bir uygulama yok ise 1.seçeneği seçerek devam edebiliriz. Eğer başka bir uygulama çalışıyor ise

Create a Windows Server Update kutucuğunu seçerek client bilgisayarların Wsus'a 8530 portu üzerinden erişmesini sağlayabiliriz.

Bunun kullanım şekli http://sunucuadı:8530 şeklinde olacaktır.

Eğer port tanımlaması yaparisek Wsus kurulu server üzerinde bu portun açılması gereklidir ayrı group policy'de bu portunda belirtilmesi gerekmektedir.

Biz 1. seçenek olan Use the existing... seçeneğini seçerek devam edelim.Next butonuna basarak kurulumu başlatabiliriz.Kurulum tamamlandı.
Finish butonuna basınca Configuration Wizard açılacaktır.Bu wizard'ı kullanarak gerekli ayarlamaları yapalım.Gelen ekranı next ile geçelim.

Bir sonraki ekranda eğer birden fazla Wsus server'ımız var ise server'ımızın diğer server wsus server ile senkronize olmasını nasıl güncelleştirmeleri diğer wsus server'dan çekmesini sağlayabiliriz.

Bizim tek server'ımız olduğu için Wsus server'ımızın Microsoft ile senronize olmasını yani güncelleştirmeleri Microsoft'tan çekmesini isteyeceğiz.
Eğer ortamda proxy server var ise proxy ayalarını giriyoruz.Bizim proxy'miz olmadığı için Next ile geçiyoruz.Start connecting butonuna basarak Wsus server'ımızın güncelleştirme sunucusu ile bağlantı kurarak hangi dillerde hangi güncelleştirmeler var bilgisini almasını sağlıyoruz.
Bulunduğumuz ağ içerisinde kullandığımız uygulamaların (Windows, Office ve desteklenen diğer uygulamalar) dillerine ait güncelleştirmelerin yüklenebilmesi için uygun dilleri seçiyoruz. Türkçe ve İngilizce'yi seçerek Next butonuna basıyoruz.Wsus'u kullanarak güncellemelerini yapacağımız ürünleri seçiyoruz.Yukarıda seçtiğimiz ürünlere ait ne tür güncellemelerin yükleneceğini seçiyoruz.Wsus server'ımızın microsoft ile hangi saatte eşitlenmesini istiyorsak o saati belirliyoruz.Senkronizasyon işleminin başlamasını sağlıyoruz.Finish'le konfigurasyonu bitirelim.Close butonuna basarak kurulum işlemini tamamlayalım.Bu yazımızda Wsus 3.0 SP2 kurulumunu tamamladık.

Sonraki yazımızda Wsus konfigurasyonunu yaparak client'lara güncellemelerin dağıtımını yapacağız.

Kolay gelsin

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git