Word'de Düzen Menüsü

Düzen Menüsü'nü tanıyalım.

Bu dersimizde sizlere Düzen menüsü hakkında bahsedeceğim biraz.Geri Al: Yaptığımız bir işlemi geri almamıza yarar. Mesela bir resim eklediniz belgenize. Onu sağa sola oynattınız. Ama en son değiştirdiğiniz yeri beğenmeyip önceki yere gelmesini istiyorsunuz. Bu komutla çok kolayca bir önceki konumuna getirebilirsiniz. Aynı şekilde yazdığınız yazıları da kapsar. Kısacası belge üzerinde yapmış olduğunuz herhangi bir değişikliği geri alır. Kısa yolu ctrl+z'dir. Bu komutu Düzen menüsünden kullanmaktansa, klavye kısa yolu ile kullanmanızı öneririm. Daha pratiktir.

Yinele: Geri al komutunun tam tersidir. Geri aldığınız şeyi ileri almanıza yarar. Yani belgede öncesi-sonrası durumu diyebiliriz. Bu komut pek fazla kullanılmaz aslında. En azından ben kullanmıyorum bu komutu. Nadiren kullanırım. Ama yine de güzel bir fonksiyon.

Kes: Kısa yolunu bilmeniz gereken komutlardan birisi olduğunu düşünüyorum bu komutun da. Ctrl+x ile kesme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem, seçtiğiniz yerin(resim, yazı artık her neyse) oradan keserek kopyalamanızı sağlar. Tabi kopyalayacağınız yerde düzenleme yetkiniz varsa. Mesela norman bir internet sitesindeki yazıyı keserek kopyalayamayız. Çünkü o site üzerinde değişiklik yapmamız mümkün değildir. O yüzden bazı durumlarda bu komutu kullanamayız.

Kopyala: Ctrl+C kısa yolu olduğunu bilmeniz gereken bir komuttur. Bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandığı kısa yoldur belki de. Bir metni ya da harhangi bir şeyi bu komutla kopyalayarak çoğaltabilirsiniz. Mesela bir metin yazdınız. Hikaye yazmış olun mesela. Yine atıyorum o hikayede geçmişini yaşayan bir adam olsun. Aynı şeyleri hayatının her aşamasında yaşıyor diyelim. O yaşadığı dialogları kopyalayıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz. (Aklıma başka bir örnek gelmedi :) ) Ayrıca internet sayfalarından da kopyalama yapabilirsiniz.

Office Panosu: İşinize yarayabilecek bir hafızadır bu office panosu. Word'ü açmış olduğunuz andan itibaren yaptığınız tüm kopyalamalar bu panoda barındırılır. Yanlış hatırlamıyorsam son 24 kopyalamayı barındırıyor. Yani en son yaptığınız kopyalamaları burada görüntüleyebilirsiniz. Belirtmekte fayda var diye düşünüyorum. Kestiğiniz metinler burada barınmaz. Sadece kopyaladıklarınızı görüntüleyebilirsiniz. Seçmeniz durumunda da o kopyalamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapıştır: Kestiğimiz veya kopyaladığımız nesneleri (yazı, resim vs.) bu komut ile yapıştırma özelliğine sahip oluyoruz. Kısa yolunu ctrl+v olduğunu bilmenizde yarar var. Düzen menüsünden kullandığınız zaman pek de pratik olmayacaktır.

Özel Yapıştır: Bu komut ile yapıştırma özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Mesela internetten gizli link bulunan metinleri kopyaladınız. Buradan seçeceğiniz duruma göre o linkleri kaldırarak yapıştırabilirsiniz mesela. Çeşitli özellikler kazandırabilirsiniz yapıştırırken.

Köprü Olarak Yapıştır: Bir yazı kopyaladınız. Bu özellik ile yapıştırdığınız zaman köprü olarak yapıştırır. Yani link atmış olur. Yani belge üzerinde bu özellikle yapıştırdığınız metne tıkladığınız zaman kopyaladığınız yere gider imleç. Bu özellik de kaynakça göstermek için güzel olur. Ya da içindekiler bölümü yaparsak başa veya sona bu özellikle pek zorlanmayız. Tıklandığı zaman belgenin içerisindeki yerine gitmiş oluruz.

Temizle: Seçtiğimiz alanı siler. İçerisinde "Biçimler" ve "İçerik" temizlemeleri barındır. İçerik seçeneğini seçtiğiniz zaman seçmiş olduğunuz yerler silinir. Ama onun yerine klavyeden "delete" tuşu işinizi çok daha rahat görmenizi sağlar. Biçimler dediğiniz zaman yapmış olduğunuz biçimlemeleri silersiniz.

Tümünü Seç: Ctrl+a kısa yolu olan bir komuttur. Belgede ya da sayfada ne varsa hepsini seçmenize yarar. Bu şekilde belgeyi başka bir yere taşımak isterseniz mesela işinize yarayabilir.

Bul: Dosya menüsünde anlattığım zaman awrama komutu ile ilgili bir şeyden bahsetmiştim. O komutla bilgisayarda ve belge içerisinde arama yapabilirsiniz diye. Belge içerisinde arama yapacağınız zaman ctrl+f çok daha pratiktir demiştim. İşte o komuta ayrıca buradan da ulaşabilirsiniz. Tekrar söyleyeyim, belge içerisinde bir kelime arıyorsak bu komut ile çok kolay bir şekilde bulabiliriz.

Değiştir: Seçtiğmizi bir cümleyi, kelimeyi ya da karakteri bu komut ile o seçtiğimiz yeri değiştirebiliriz. Çok kullanışlı bir özelliktir. Mesela ben en son bu komutu belgemin içerisindeki ";"leri değiştirmek için kullanmış olduğumu hatırladım. Bu komutla belge içerisindeki tüm ";"leri bulup otomatik olarak ne ile değiştirmek isteidğimizi yazarak değişmesini sağlayabiliriz. ":" ile değişmesini istiyorsak tamamlandığında tüm ;'ler : olmuş olacaktır.

Git: Bu komutla belge içerisinde herhangi bir yere gitmenizi kolaylaştırmak için yapılmıştır. Çok uzun bir metin diyelim. Kaçıncı sayfaya, kaçıncı satıra gitmek istiyorsak bu komutla sayfa numarasını gişrerek hemen ulaşabiliriz.

Dip not: Kes, kopylaa, yapıştır ve geri al'ın kısa yollarını bilmeyen arkadaşlar için bir öneride bulunmak isterim. Ezberlemenin en kısa yolu klavyeye bakmamaktır aslında. Hepsinin kısa yolu ctrl ile başlar. geri al'ın Z, kes'in X, Kopyala'nın C, Yapıştır'ın V. Türkçe Q klavyede de bu harfler en sol altta ve yan yanadır. Bu sırayı bilirlerse öğrenmek çok kolay olur. Mesela tümünü seç'in kısa yolu da ctrl+A'dır. A'da z'nin hemen üzerindedir. Ya da "All" İngilzice'de "hepsi, tümü" demektir. Buradan da çağrışım yapabilir. Bu şekilde kendinize anımsamaya yönelik yollar geliştirerek öğrenebilirsiniz.

  • Etiketler;
Eray Karayel
Bilgileri en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git