Windows 7 Yönetici Şifresini Bulma

Bilgisayarınızın şifresinimi unuttunuz? Bu yazı tam size göre..

"Ben şifremi asla unutmam" dediğinizi duyar gibiyim :) ama sakın büyük konuşmayın.Eğer bir gün bilgisayarınızın şifresini unuturda açamazsanız bu yazıya kesin ihtiyacınız olacak :)Unuttuğunuz Windows şifresini, 5 dakika içinde hatırlayabilir,değiştirebilir veya şifreyi tamamen kaldırabilirsiniz.

Bu yöntemi kötü amaçlar için kullanmayacağınızdan adım gibi eminim :) Bu yüzden anlatmaya başlıyorum...

Öncelikle bizim bir yazılıma ihtiyacımız olacak.

Bu yazılımın ismi Elcomsoft System Recovery Professional.Bu uygulamayı bir şekilde bulup indirmeniz gerekiyor.Derste kullandığım 3.0 Build 466 versiyonudur.

Programın kendi web sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Desteklediği sistemler; Windows 7 (32 bit), Windows 7 (64 bit), Windows Vista (32 bit), Windows Vista (64 bit), Windows Server 2003/2008, Windows 2000, Windows XP, Windows 98

140 MB civarında olan bu uygulama, önyükleme (Boot) özelliğine sahip, .iso kalıp dosyasıdır.

Bu uygulamayı kullanabilmemiz için boş bir CD'ye ve tercihen Nero programına ihtiyacımız olacak ve tabiki CD sürücüsünede :) Burda önemli olan bu .iso kalıp dosyasını CD'ye nasıl yazacağımızdır.Basit bir veri diski yazar gibi değil tabiki.

Çünkü oluşturacağımız CD'nin önyükleme (Boot) yeteneğine sahip olması gerekiyor.

Nero'nun "Kalıbı Diske Yazdır" seçeneğini kullanarak bu .iso kalıp dosyasını CD'ye yazdıracağız.Bu seçenek Nero versiyonlarına göre farklılık gösterir.Oluşturacağınız CD bu şekilde önyüklemeli, diğer bir değişle BOOT'lu CD olacak :)

Hazırladığımız CD'nin sistem açılışında görünebilmesi için, BIOS ayarlarında CD-ROM'un ilk aygıt olarak ayarlanması gerekir.Bu işi BIOS setup'a girerek yapabilirsiniz.

BIOS yazılımı her anakart marka ve modeline göre farklılık gösterir ama hepsi birbirine benzer.BIOS'un BOOT ayarlarına girerek 1. aygıtı CD-ROM olarak gösterin.Ben örnek bir resim paylaşıyorum.Her BIOS'ta mantık aynıdır..1- Hazırladığınız CD'yi bilgisayara takın ve reset tuşuna basın.Sistem otomatik CD'yi görecek ve önyüklemeyi başlatacak.Ekranda "Press any key to boot from CD or DVD" (CD veya DVD'den önyükleme yapmak için herhangi bir tuşa basın) yazdığını görürsünüz, herhangi bir tuşa basıp devam edin.

- Kısa bir beklemeden sonra programın arayüzü karşınıza çıkacak.İlk pencerede programın lisans anlaşmasının yazılı olduğunu bir sayfa yer alır..

- "I accept the agreement" kutuçuğunu seçip anlaşmayı kabul etmemiz gerekiyor.Seçtikten sonra OK butonuna basıp devam ediyoruz..2- Şimdiki penrecede ise sistemde bulunan sürücüler liste halinde gözükecek.Bu listede sürücüler ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.- Burada hiçbirşey yapmadan Next (İleri) butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

3- Sonraki sayfadada aynı şekilde devam ediyoruz.Resimde gördüğünüz 2 seçeneğin işaretli olmasına dikkat edin.Bizim işimizle ilgili seçenekler bunlar.4- Şimdi ise Windows'un kurulu olduğu dizini seçmemiz isteniyor.Program Windows'un kurulu olduğu dizini otomatik olarak görücektir.Bu kısımdada yapmanız gereken birşey yok.

- Eğer sisteminizde birden fazla işletim sistemi kuruluysa program hepsini görecektir ve select menüsü altından şifresini sıfırlamak istediğiniz Windows'a ait dizini seçmeniz gerekiyor.

Örnek olarak benim sistemde 2 işletim sistemi yer alıyor. C: sürücüsünde Windows 7 ve E: sürüsünde Windows XP kurulu.Ben buradan hangisinde işlem yapmak istiyorsam onu seçiyorum.- Windows 7 nin şifresini unuttuğumu varsayıyorum ve C: sürcüsünü seçip tekrar Next (İleri) butonuna basıyorum.5- Bu pencerede ise şifresini sıfırlamak istediğim kullanıcıyı seçmem gerekiyor.Kullanıcı adımı seçiyorum ve Next butonuna basıyorum.- Password kutucuğunda unuttuğunuz şifreyi görebilirsiniz.Dilerseniz bu kutucuğu temizleyebilir veya yeni bir şifre tanımlayabilirsiniz.Bu kutucuğu boş kaydettiğiniz taktirde kulanıcının şifresini kaldırmış olursunuz ve Windows açılışta şifre sormayacaktır.Ben şifreyi tamamen kaldırmak istiyorum ve Password formunda yazan şifreyi siliyorum.


- Apply dedikten sonra bana SAM dosyasını yedeklemeyi isteyip istemediğimi soran bir uyarı penresi açılıyor.Bu uyarıya YES diyorum ve kaydetmek istediğim konumu seçip Save butonuna basıyorum.Eski SAM dosyamız same.old isminde belirttiğimiz yere kaydedilecektir.Herhangi bir olumsuz durumda eski SAM dosyasını kullanabilirsiniz.Bu olumsuz bir durum oluşacağı anlamına gelmiyor.Windows şifresini unutmaktan daha olumsuz bir durum olamaz zaten ;)

SAM dosyası Windows kullanıcı hesaplarına ait bilgilerin kayıtlı olduğu bir dosyadır.Bu dosyaya Windows/System32/config/ altından ulaşabilirsiniz.Bu dosyayı direkt açamazsınız.Microsoft Office Converter ile office belgesine çevirip açabilirsiniz.

En sonda çıkan 2 uyarıyada YES dedikten sonra sistem yeniden başlayacaktır ve

Windows'a Hoşgeldiniz!

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
slm arkadaşlar çok güzel program Windows XP de şifreyi görebiliyorum fakat Windows 7 de göremedim bir yerlerde hata mı yapıyorum
• 9 yıl önce
güzel
• 9 yıl önce
BANA ACİL PMDEN ULAŞABİLİR MİSİNİZBEN NETBOOK KULLANIYORUM FAKAT USBYE YAZMAM GEREKİYOR YARDIM
• 8 yıl önce
Ya lütfen ilgilenin windows is loading files dioyor ama kendi kendine reset atıyor napmalıyım ?
• 8 yıl önce
slm arkadaşlar programı windows 7 de denedim çalıştı usbden şifreyi kırdım çok tskr ederim
• 8 yıl önce
Ben Şifreyi Kırdım Ama Bi Sorunum Olcaktı Ama Hani Şu Admin Password YAzan Yerde Password Kutucuğunda Empty Yazıordu Neden Olabilir Şifre Yazması Gerekmiyormuydu Bi ÇÖzüm Bulursanız Sevinirim.
• 7 yıl önce
benim bilgisayarda password yazan yerde unknow yazıyor ne yapmam gerekli
• 7 yıl önce
benim bilgisayarda password yazan yerde unknow yazıyor ne yapmalıyım acil yardım edin lütfen
• 7 yıl önce
ben de cdrom seceneği yok ne yapacam yardım lütfennnnnn
• 7 yıl önce
Teşekkür ederim Çok güzel oldu çalıştı banada böyle birşey lazmdı zaten
Cd'nin onyukleme(boot) yetenegine sahip oldugunu nerden bile bilmek olur?herhangi cd'ye burn edib,kullana bilir miyim?
• 7 yıl önce
ben windows 7 şifremi unutmuştum doğru sıfreyı gırıyorum ama "Kullanıcı adı veya parola hatalı." diyır. sonra denedim sıfre silindi tşk.
• 7 yıl önce
-emrah güven resmini çektiğin sanal makine nasıl açılıyo "starting windows" diyemi yoksa "windows başlatılıyor" diyemi

Yukarı Git