Windows 7'yi Modifiye Etmek (Ders 2)

Bu dersimizde Restorator programını nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz ve TR7 Lite Seven programı ile araçlarını tanıyacağız.

ÖNCEKİ DERS İÇİN TIKLAYIN

Bu dersimizde Restorator programını nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz ve TR7 Lite Seven programı ile araçlarını tanıyacağız.

Restorator programını kurduktan sonra Sistem 32 klasörü içerinde bulunan bir önceki dersimizde ismini verdiğim dosyaların bir kopyasını masaüstüne kopyalarak işleme başlayalım.

Restorator programını açıp spwizimg.dll dosyasını çağırıp burda bitmap dizininde bulunan 516.517.518 nolu bitmap resimlerini aynı boyutlarda kendime yapmış olduğum resimlerle değiştiriyorum.

Not: Resimlerin uzantısı BMP olmalıdır. Resimlerin değişmesi aşağıdaki görüntüde belirtilmiştir.

Bütün sistem dosyalarını bu şekilde istediğim resimlerle veya ikonlarla değiştirdikten sonra kaydediyorum.

Not: Hepsini editlemenin çok zahmetli olacağını ve zaman alacağını unutmayın. Eğer dosyaların tek tek editlenmesinde işin kolayına kaçmak isterseniz bu konuda Google'de kısa bir arama yaparak yüzlerce görsel kaynağa ulaşmanız mümkündür. Aynı şekilde exe uzantıları için de geçerlidir.Şimdi:
Rt7lite programını açıyorum. Burada sağ taraftaki butonların hepsinin pasif olduğunu göreceksiniz. ISO kalıp dosyasını browse bölümünden seçtiğiniz taktirde Task butonu aktif hale gelecektir.

Task bölümünde Select All deyip bütün butonları aktifleştirip çalışmamıza başlıyoruzTask - Görev seçim penceresi ile Windows DVD'si üzerinde hangi işlemi ya da işlemleri yapmak istediklerinizi seçebilirsiniz. Hepsini seçmek istiyorsanız Select All'ın yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ya da tek tek seçmek istiyorsanız seçeneklerin yanındaki kutucukları seçin..
[*] Integration: Entegre
[*] Components: Bileşenler
[*] Tweaks: İnce Ayarlar
[*] Un-Attended: Katılımsız Kurulum
[*] Customization: Kişiselleştirme
[*] ISO Bootable: ISO dosyası oluşturma

Integration - Entegre: Bu adım sayesinde Windows ile birlikte gelmeyen mevcut donanımlarınızın sürücülerini, Microsoft'un yayınladığı güncelleştirmeleri, dil dosyalarını ve diğer uygulamaları entegre edebilir ve Windows kurulumunda otomatik olarak tanıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Features Removal: Özellikleri Kaldırma, bu bölümde karşınıza gelecek bu pencere sayesinde, silinmesini istemediğiniz bileşenleri işaretleyerek, asıl bileşen kaldırma penceresinde kazara seçip bu bileşenlerin kaldırılmasını önleyebilirsiniz.

İlk kurtarma penceresinin ardından karşınıza gelecek olan asıl bileşen kaldırma ekranından kaldırılmasını istediğiniz bileşenin yanındaki kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Üzerine tıkladığınız bileşen hakkında hemen sağda kısa bilgiyi göreceksiniz.

Tweaks - İnce Ayar: Bu bölüm çok önemli. Burada Windows 7 yeni özellikler katabileceğiniz bölüm. Örnek verecek olursak sağ tuş menüsüne Kopyala ve Taşı özelliğini kazandırma, ya da Windows 7'nin gizli özelliği olan Tanrı Modu (God Mode) ekleme gibi özellikleri kazandırabilirsiniz. bu kategoride yüzlerce ayar seçeneği bulunuyor. Bu tür ayarların hepsini bir sonraki derste yapacağız.

Un-Attended - Kurulumu Otomatik Yapma Bu aşamada Windows kurulurken, kullanıcıya sorulan soruları tek bir seferde cevaplayarak kurulumun tamamen otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Ürün anahtarı bilgisayar ismi kullanım sözleşmesi vs yani vakit öldüren formalitif sorular..

Customization - Kişileştirme Bu bölüm görselliğe önem verenlerin bölümü, Windows 7 için temalar, ekran koruyucu, ses ve kullanıcı giriş ekranı gibi bölümleri değiştirebilirsiniz, yani birçok dll dosyalarımızn entegre edileceği bölümdür

Log bölümü ise diğer bütün bölümlerde yapılan değişikliklerin entegre edilmesini sağlıyorsunuz.

Son bölüm ise ISO - Boottable hazırladığımız özel Windows 7 DVD'sini yazma işlemini yapıyoruz. "Mode" bölümünden hazırladığınız Windows yazma türünü seçebilirsiniz. Direct Burn ile boş bir DVD yazdırabilirsiniz. veya İmagı bilgisayara kaydebilir; bir de USB'den boot etmek için USB olarak ayarlayabiliriz tercih bize kalmış
Bu Rt7 lite Bilgilerini kullanarak saydıklarımın ve daha fazlasını yapacağız.

Bir sonraki derste görüşmek üzere...

Aşağda test amaçlı kurulum ve kurulum sonrası bir kaç resim mevcuttur:

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 ay önce
hocam dersin devamı varmı ? bizi detaylı bılgılendırsen yada vıdeo cekıp atsan ızlesek

Yukarı Git