Windows 7 SQL Server 2008 Kurulum

Windows 7 Home Premium 64BIT kullanıcıları için SQL Server 2008 kurulum aşamasında karşılaşacakları olası hata ve çözümü.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu derste Windows 7 Home Premium 64-bit kullanıcıları için MsSQL Server 2008 kurulumunda oluşan bir hata ve çözümünden bahsetmek istiyorum. Özellikle konuyu bu şekilde sınırlandırmamın nedeni tecrübe edinmiş olmam ve geçerli bir bilgi vermek.

Not: Öncelikle bilgisayarımızda Visual Studio kurulu ise Service Pack 1 gerekli güncellemeler ve yüklemeler yapılmış olması gerekiyor. Hatta bilgisayarımızda Visual Studio ve MsSQL Server kurulu değilse kurulum sıralaması MsSQL Server ile başlasın böyle olması daha sağlıklı olacaktır.

Daha sonra MsSQL Server 2008 kur işlemine geçiyoruz ancak burada sorun şu eğer standart kur yaparsak 64 bit olarak çalıştığı için işletim sistemimizde kurulumun başlamasına izin verilmiyor. O yüzden kurulum CD?sini açıp 64bit klasöründeki SetUp üzerinden gidiyoruz. Yani otomatik kurulum burada sizin için sıkıntı oluşturacaktır. (32bit olduğundan olabilir.)

Şimdi klasik o bilindik MsSQL Server kurulum sahnesi karşımızda. Artık normal şartlar altında kurulum işlemimize devam edebiliriz.

Bu noktada önerim mümkünse 32bit olarak Windows 7 kullanıyor olmanız. Çünkü daha sonra yapmış olduğunuz veya yapacağınız MsAccess veri tabanlı projelerinizde 64bit de çalışmayacaktır.

Aşağıda SQL Server otomatik kurulumunda alacağınız muhtemel hatanın ekran görüntüsü.


Resmin büyük hali için lütfen tıklayınız.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Güzel açıklama :) 20 haziran 2010 saat 15:00 gibi bu hata ile karşılaştım ve sp1 yükleyip hatayı düzeltti ... biraz geç kaldım sizi bulmakta ama sorun ortadan kalktı :)Teşekkürler
• 9 yıl önce
Merhaba, bende aynı hatayı alıyorum ve sp1 i yüklüyorum ama aynı hatayı alıyorum. Win 7 64 bit üzerine SQL server 2008 64 kurmaya çalışıyorum yardımcı olursanız sevinirm.
• 9 yıl önce
[b]mrb arkadaslar bana yardımcı olabilecek biri warmı 6 gündür slq server kurmaya calısıyorum ama kuramıyorum lütfen benimle iletişime geçermisiniz... o.ozyasar@hotmail.com[/b]
• 8 yıl önce
Merhaba arkadaşlar. ben bilgisayarıma Microsoft Visual Studio 2010 kurdum bununla beraber SQL Server 2008 de kuruldu. ancak bir türlü SQL Server 2008 programını çalıştıramadım. acaba nasıl çalıştırabilirim ? Mail : pro-asp@hotmail.com

Yukarı Git