Windows 7 - ASP Proje Çalıştırma

Bu dersimizde Windows 7 işletim sistemimizde ASP projelerimizi nasıl çalıştıracağız onu öğreneceğiz.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde Windows 7 işletim sistemi kurulu bilgisayarımızda ASP projelerimizi nasıl çalıştırabiliriz ona değinmek istedim. Öncelikle işletim sisteminiz kaç bit olarak çalıştığına bakın. Ayarlamaları 32bit olarak yapacağız bunun nedeni ise MsAccess veri tabanlı geliştirdiğiniz projelerin çalışmayacak olması. Bunun diğer çözüm yolu ise Windows 7 Ultimate ve üst versiyonlarında XP Mode diye bilinen bir özelliğin bulunması ve eski usül devam etmeniz. Aşağıda sırası ile resimlerle anlatmaya çalıştım burada birkaç ince nokta var.

[*] Eskiden XP'de C:/ de istediğimiz yerde projemizi çalıştırabiliyorduk, şimdi ise inetpub/wwwroot klasörünü kullanmamız gerekiyor.
[*] Dosya izinleri yine önem taşıyor. Administrator olarak bu ayarlamaları yapmanız daha kolay.
[*] 64Bit'lik bir işletim sistemi kullanıyorsanız ayarlamalarınızı 32 bit olarak yapınız.
[*] Yönetimsel araçlardan ASP kısmına geldiğinizde sunucu taraflı hatalar görmezden gelinsin gibi bir ibare var olnu false yapmanız taraftarıyım hatalı kodlamanız gerçek sanal ortamda, yani hostingde farklı sonuçlar verebilir.
[*] Bunların dışında önemli bir kısıtlama ya da değişiklik yok.

Not: Windows 7 Ultimate ve üst versiyonlarda XP Mode dahili değildir. Onu, Microsoft Resmi web sitesinden indirmeniz ve sanal bir sürücü olarak kurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu ikili işletim sistemi için bilgisayarın konfigirigasyon olarak biraz üst seviye bir makine olması gerekiyor.

Kolay gelsin arkadaşlar...
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
Resmin büyük hali için tıklayın.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Tesekur ederım guzel bi paylaşım fakat bir sorum olacak.Windows seven da bir sorunum var özel izinler diye bir kısım var ve bu kısım bır cok uygulamaya engel oluyor bunu nasıl kaldırabılırım...
Bunu güvenlik seviyesini bir derece düşürerek sağlayabilirsin. Ama bu şekilde kalması daha güvenli. En azından bana göre seçim senin :hayret:
kardeş 32 bit uygulamaları true değğer alacak dediğin yeri nasıl açacaz
kardeş 32 bit uygulamaları true ddeğer alacak dediğin yeri nasıl açıyoruz?
html de yapılmış bir fan sitesini asp ye cevirmem lazım anlayan varsa yardımcı olabilir mi ????Bir de mikrosoft.net framework 3.5.1 de asp cıkmıyo ne yapabilirim.
MERHABA BEN BİR İNTERNET SİTESİ YAPMAK İSTİYORUM AMA NEYİ NASIL KULANACAGIMI BİL MİYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ HANGİ PROÐRAMLARI NASIL KULANACAGIM KOLAY GELSİN TEŞEKÜLER

Yukarı Git