Web tasarımcısına öğütler

Eğer "sanat için sanat" diyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. Yok, eğer başkalarının da sitenizi gezmesini, reklâm alarak para kazanmayı, hele hele yaptığınız siteden satış yapıp kâr etmeyi düşünüyorsanız maalesef pek özgür değilsiniz.

Bir tasarımcı olarak baktığımda genelde içler acısı sayfalarla karşılaştığımı söylemek isterim. Tabi ki harikulade tasarlanmış, içinde dolaştığımızda (görsel açıdan) zevk aldığımız siteler de yok değil. Ama bir kıyas yapıldığında kötülerin ezici bir üstünlüğü var. Bunda web üzerinde kullanılan HTML dilinin verdiği imkânlar (ya da imkânsızlıklar) en önemli neden (bir de tasarıma önem vermeyen, hatta önem vermesi gerektiğini bile bilmeyen amatör bir kesim). HTML dilinin kullanıcıya sunduğu imkânlar alışık olduğumuz diğer tasarım programlarının sağladığı imkânlar kadar geniş değil. Birçok web sayfası bu imkansızlıkları başka türlü yollarla (HTML'e entegre olabilen JavaScript, PHP, Perl, CGI. animated gif, flash, vb.) aşmaya çalışıyor.

Bu noktada inşa ettiğiniz siteyi ne amaçla kullandığımız ön plana çıkıyor. Eğer "sanat için sanat" diyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. İstediğiniz atraksiyonu, animasyonu, en azından sizin makinenizde browser tarafından görüntülenebilecek her şeyi kullanabilirsiniz. Böylece kendinize ve bilgisayar kurtlarına göre bir site yapmış olursunuz.

Yok, eğer başkalarının da sitenizi gezmesini, reklâm almayı, hele hele bu siteden satış yapıp kar etmeyi düşünüyorsanız maalesef pek özgür değilsiniz ve uymanız gereken bir takım kurallar var.

Herkes Bilgisayar Kurdu Değil...

Bir kere sitenizi inşa etmeden önce şu konuda anlaşalım; herkes sizin kadar bilgisayar ve Internet bilgisine sahip değil. Birçok kullanıcı, bilgisayarlarını ilk aldıkları günlerde var olan ve makinesine yine o günlerde yüklenmiş olan browser'ları kullanıyorlar. Bu kullanıcıların yine büyük bir çoğunluğu bu yazılımları güncelleme yetisine sahip değil. Bilgisayarı yeterince tanımadıklarından, onlar için sık sık problem çıkaran bir makineye dönüşüyor. Bu yüzden var olan ve çalışan halini korumak esas. Tasarımcı olarak genel ve yaygın olarak kullanılan monitör büyüklüklerini, ekran çözünürlüklerini çok iyi bilmeli, web sayfalarımızı buna göre inşa etmeliyiz. Aynı şekilde web sayfalarımızın Internet Explorer, Firefox, Netscape Navigator, Opera gibi farklı browserlarda nasıl görüntüleneceğini göz önünde bulundurmalıyız.

Öğütler...

Şimdi gelelim Internet gurularının "bir web sitesinin inşasında dikkat edilmesi gerekenler" konulu olmazsa olmazlarına...

Kural 1) İçerik kraldır: Çok güzel olsa da içerikten yoksun bir site ölmeye mahkûmdur. Kullanıcılar sitenizin nasıl çalıştığıyla hiç, hem de hiç ilgilenmiyorlar. Sadece içeriğiniz için oradalar. İçeriği onlara basit ve hızlı bir şekilde verin.

Kural 2) Asıl çok olan azdır: Tasarımlarınızı olabildiğince basit tutun. İyi bir tasarımın gücü basitliğinde saklıdır.

Formatın içerik karşısındaki çekiciliğinin sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin. En sonunda ortaya çıkan tasarım, onun için harcadığınız emeğe kıyasla çok sade görünüyorsa, bu ipi göğüslediğinizin kanıtıdır.

Hız Çok Önemli...

Eğer web üzerinde satış yapmayı düşünüyorsanız hız sizin için her anlamda çok önemli. Artık "hız"ın esas alındığı günümüz dünyasında ve "hız"ın öneminin daha artacağı önümüzdeki yıllarda iki tür firma olacak: Hızlılar ve ölüler. Artık kararınızı verin; ya hızlı olacaksınız ya da ölü.

Web tasarımında estetiğin önünde duran en büyük engel sayfanın yüklenme hızıdır. Sayfa yavaş açılıyorsa yazı tahtasına (HTML editörü) geri dönmek gerekir.

Kullanıcıyı geri butonu kullanmamaya ikna etmek için sadece 3 saniyeniz var. 3 saniye. Bu, ekrana anında ilginç bir şey getirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Ekrana her şeyi yüklemek için ise 15 saniyeniz var. Hatta bu tahmin çok liberal bir tahmin. Süre genelde 8 saniyedir. Elinizi çabuk tutun.

Yaptığınız tasarım her iki browser'da da (Internet Explorer ve Firefox) düzgün görünmelidir.

Frame kullanmaktan kaçının. (En azından ana sayfada). Frame kullanırsanız sayfanız ziyaretçi tarafından işaretlenemez.

  • Etiketler;
Keramettin El
Girişimci. Sosyal medya uzmanı olma kariyerini aldığı eğitimlerle tamamlayıp çıtayı yükseltmeyi kendine vazife edinen kişi. Yer yer boş gezen, yer yer de gezecek yer bırakmayan nev’i şahsına münhasır zat. Uç noktaların insanıdır. Aldığı gazlarla helyum misali atmosfere kadar uçabilir. Büyük hayaller kurmayı sever ama adımlarını atarken dikkatlidir. Öğrencilikte hayatın dibine nalına mıhına vurmuştur. Sonra basamakları hızlı tırmanmayı becermiştir. İşletme okumasına rağmen kimseyi işletmeyi düşünmemektedir. Medya ve İletişim üzerine yüksek lisansını tamamlamış olup, Sosyal Medya ve İletişim Danışmanlığı kariyerine devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

çok dogru sözler brovooooo yawwwwww
benden yorum yok gerek yok ne dense boş...:kirp:
doğru söze söyleyecek birsey varmı? elinize saglık ölümcül noktalara bu kadar guzel deginmeniz bircok tasarımcı icin altın kurallardır.
tşkler hocam iyi bilgiler bize yararlı olacak imşallah bu öğütler:gul::gul:

Yukarı Git