Web tasarımcısı olmak için ne yapmalı?

Web tasarımcısı olmak için ne yapmalı?
  • 24.538

Web tasarımı nerden nereye geldi, neydi ne oldu? Kendi bakış açımla kısa bir yolculuğa ne dersiniz?

Web Tasarımı işine 19 yaşında iken başlamıştım, -şu an 27 yaşımdayım- ve görüyorum ki, aradan 8 sene geçmiş. Şimdiki nesil ise 12-13 yaşlarında başlıyor bu işlere. Ayrıca değerlendirebilirlerse çok da şanslı oldukları bir gerçek. Bilmedikleri programları öğrenebilecekleri sayısız ortam, örnek alabilecekleri sayısız çalışma ve çalışma yapan insanlar var. Aradıkları her şeyi bulabilmeleri müthiş bir şekilde kolaylaşmış durumda.

10 sene önceki çalışmalara ve imkânlara bakıyorum da, çok komik geliyor şimdi. Geçenlerde arşivimi düzenlerken rastladım, Fireworks'te ilk yaptığım tasarıma baktım, ekran çözünürlüğü 640x480 imiş, 800x600 ekranda böyle daha iyi görünüyormuş demek ki. Tasarımı yapıp HTML düzenlemeye geçiyormuşuz. Resimlerde optimizasyon yapıyor, boyutlarını olabildiğince küçük tutmaya çalışıyormuşuz. Tablolarla boğuşuyor, javascript'lerle birçok efekt deniyormuşuz. Ve artık hepsi geride kalmış.

Şimdi programlar çok gelişti, Flash'ta bir çok efekti artık kendi içinde ekleyebiliyorsunuz, ActionScript 3.0 başlı başına bir programlama dili oldu, Photoshop'ta 3 boyutlu bile çalışabiliyorsunuz, tablolar tarihe karışıyor ve CSS ile yapamayacağınız şey yok, Fireworks'te site yapma kriterleri müthiş genişledi, ADSL büyük bir hıza ulaşma yolunda, eskisi gibi web siteleri hemen yüklenir mi yüklenmez mi korkusu sona ermek üzere ve daha neler neler...

Her şey gelişti, programlar, siteler, bakış açıları, hayal gücü... Ancak ne yazık ki, web tasarımı Türkiye'de hala yeterince anlaşılabilmiş ve doğru uygulanan bir alan değil. Bugüne kadar binlerce web sitesi inceledim -ve sürekli incelemeye devam ediyorum, ülke ve bu konuda anlayış olarak yabancıların çok çok gerisinde olduğumuz ortada. Ben web tasarımcısıyım diye geçinen birçok insan, CSS nedir, HTML nedir, JavaScript nedir, link nedir, buton nedir daha tam olarak bilmiyor. Böylece bu komik insanlar bu sektörde zaten anlamayan birçok kişiyi yaptıkları abuk subuk ç-alıntı çalışmalarla alenen kandırıyorlar.

Böyle biri olarak başlamamanız için temelleri çok sağlam atmanız gerekiyor. Bıkmadan usanmadan yetinmeden daha fazlasını istemek gerekiyor.

Peki, web tasarımcısı olmak istiyorsanız neler yapmanız gerekiyor? Bir kere web tasarımı noktasında yeteneğiniz varsa -resim, illustrasyon, renkler gibi konularda meraklı ve yetenekli iseniz, ilerlemenizde size çok büyük bir hız katacaktır. Ancak istemek de yetenek kadar mühim. Eğer sadece para kazanmak için giriyorsanız, emin olun yapacak çok daha kazançlı işler var. Ortaya bir çalışma koyduktan sonra en usta insandan hiç bilmeyen birine kadar hepsine de, "bu çalışmayı ben yaptım, alnımı akı, emeğimin ürünü" diyebiliyorsanız iş tamam demektir.

Web tasarımı her açıdan grafik tasarımdan farklıdır. Baskı, yayıncılık işleri ile uğraşan ve bu konuda uzmanlaşmış kişiler çoğunlukla web tasarımda zorlanırlar, aynı şekilde web tasarımcıları da genelde baskı işlerinden fazla anlamazlar. Web tasarımda 3 renk çalışırsınız (RGB), baskıda ise 4 renk (CMYK). Web tasarım için Dreamweaver, Frontpage, CSS, Flash, Photoshop, Fireworks gibi programları iyi bilmeniz gerekir, grafik tasarımda ise, Freehand (artık yerini InDesign'a bıraksa da hala kullanılıyor), InDesign, Illustrator, Corel, Photoshop, QuarkExpress gibi programları çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Ancak bilmek sadece bir kısmı bu işin, bir programı iyi bilen süper tasarımlar yapar diye bir kural yok. Tasarım insanın bakış açısı ile ilgili bir olaydır. Nasıl ki, iki ressam aynı manzarayı çizseler, ikisinde de mutlak farklılıklar (açı, perspektif, renkler, gölgeler...) olacağı gibi bu işte de aynı durumlar geçerlidir.

Ama unutmamak gerekir ki, her şey zamanla ve istenirse mutlaka öğrenilebilir. Yapılan çalışmalar büyük bir titizlikle incelenir, mantık kavranırsa olay çözülmeye başlamış olur. Mantık bu noktada en mühim esastır. Her işin kendine göre bir mantığı vardır. Onu kavrayabiliyorsanız olaya yavaş yavaş hâkim olabiliyorsunuz demektir. Flash'ın mantığı farklıdır, Photoshop'un mantığı farklıdır, ama öğrendiğinizde hepsini bir yerde buluşturmuş oluyorsunuz. Ortaya çıkan çalışma da bu anlamda değer kazanıyor.

Artık dünya Web 2.0 denilen internet siteleri dönemine girdi. Web 2.0 deyince bazı arkadaşların kafasının karıştığının farkındayım. Web 2.0 site ziyaretçilerinin etkin bir şekilde katkıda bulundukları, ilaveler yapabildikleri, istedikleri gibi at oynatabildikleri web siteleri demektir. Bunun en güzel örneği WordPress, Blogger, Blogcu gibi sitelerdir. Artık haber sitelerinde bile herkes habere yorum yapıyor, müdahale edebiliyor. Eskisi gibi sadece bilgi veren Web 1.0 siteleri geride kaldı. Bunun için Web 2.0 mantığını da iyi bilmek web tasarımının başlıca esaslarından biri oldu. Temeli CSS'den geçiyor. Çünkü çok yoğun katılımların olduğu ortamda CSS siteleri hafif tutuyor, fazlalıklardan arındırıyor, hızlı, pratik siteler oluşturuyor.

Web tasarımcısı olmak demek, tasarımı yapıp bırakmak değildir. Olabilir, Photoshop'u açarsınız, çok harika bir tasarım yaparsınız, yeteneğiniz varsa da ortaya olağanüstü bir çalışma çıkmış da olabilir. Ancak, esas iş burada başlıyor işte: Tasarım yapan kişinin bu tasarımı HTML, CSS, Flash ne yapacaksa ona göre düşünerek hazırlaması gerekiyor. Aksi halde dilimlemeye geçildiğinde bir çok zorluk sizi bekliyor demektir, sonra uğraşır durursunuz. Güzel ve uygun tasarım, uygun dilimleme, uygun yerleşim, uygun aktarma. Kısaca web tasarımın özeti budur.

Tasarımdan sonrası? Hadi aktardığımızı da varsayalım? Sonrası programlamaya giriyor. Web programlama işini yapanlar sizin işinizi ele alıp işlemeye başlıyorlar. Onların tasarımdan anlamaları gerekmiyor, zaten programcı olup da tasarımdan çok iyi anlayanlara nadiren rastlarsınız. PHP, SQL, ASP, Microsoft.Net (C#.NET, ASP.NET, ADO.NET, XML Web Services), XML, Ajax gibi programlama dilleriyle boğuşmak diğerlerine fırsat vermiyor.

Tasarımınızın Photoshop'ta göründüğü gibi web tarayıcılarında da aynı şekilde görünmesini sağlamanız bu işin son adımı. Internet Explorer'da çok güzel görünebilir, ama Firefox'ta dağılmış gibi görünüyor, linkler pasif oluyorsa, sitenizi tekrar gözden geçirmeniz şart demektir. Ne yazık ki, Türkiye'deki bir çok site hiçbir şekilde Firefox'ta test edilmiyor, Firefox'a uyarlanmıyor. Bu durum ben ve benim gibi Firefox bağımlıları için çok büyük hayal kırıklığı demek. Ayrıca Safari, Opera gibi tarayıcılarda da test etmek en iyisidir.

Sonuç olarak, web tasarımcısı olmak istiyorsanız, köşelerde sizleri bekleyen birçok duvar var, eğer etrafınıza iyi bakıp toslamadan bu duvarları atlamayı başarırsanız en iyilerden biri olmaya adaysınız demektir.

Bu yazıyı web tasarımına yeni başlamak isteyen arkadaşlardan gelen soruları göz önünde bulundurarak hazırlamaya çalıştım. Umarım size bir fikir verir ve yardımcı olur. Herkes bol tasarımlı günler...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok teşekkürler bilgiler için bende web tasarım kursuna başlıycam bu bilgiler benim için faydalı olacaktır....
Slm ben bu sene bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümünde 2.sınıfa geçtik ve web tasarımı dersimiz var diğer dersler bi yana bu ders bi yana dedim ve bu işe merak sardım daha çok çok yeniyim ama öğrenicem ben bu işi diyorum . . . Saygılar
Bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim :)
bilgiler ileriyi daha net görebilmemiz için çok iyi bir yazı.Bende web tasarımına yeni başladım denebilir. Corel, photoshop ve biraz html ve dreamwear bilgim var. sözü geçen diğer programlarada yöneleceğim. verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder iyi günler dilerim.
saol benım yasım daha 15 bende tasarımla ugrasıyom:D
ben tasarım işine yeni başlayacağım ama geç kaldım bu işlerde aslında siz gibi ustalardan bunu öğrenmek güzel olacak teşeekkürler
bu gibi derslerin verilmesi çok iyi tebrik ederim :D:D
Çok güzel bir ders. Elinize sağlık :kirp:
bencede gayet güzel we açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederiz
yazını perfectgate diye bi forum sitesinde paylşamak istiyorum müsaden varmı ?
yazını perfectgate diye bi forum sitesinde paylşamak istiyorum müsaden varmı ?
eyvallah.....
eline sağlık hocam
Yazıyı kaynak ve yazar ismi belirtmek suretiyle paylaşabilirsiniz.
[quote]Web tasarım için Dreamweaver, Frontpage, CSS, Flash, Photoshop, Fireworks gibi programları iyi bilmeniz gerekir, grafik tasarımda ise, Freehand (artık yerini InDesign'a bıraksa da hala kullanılıyor), InDesign, Illustrator, Corel, Photoshop, QuarkExpress gibi programları çok iyi bilmeniz gerekiyor.[/qoute] Bu cümle yetti zaten.Tesekkürler. :-dusun:
SAOL HOCAM TEŞEKKÜRLER
teşekkürler...:D
çok yalın bi dille bu karmaşık bilgileri bize aktardığınız için teşekkürler :kirp:
html nedir acaba açıklarsanız sevinirm:D
çok güzel bi yazı bende daha yeni başladım ve arkadaşlar sizlerden bu programların ve dillerin örneklerini ve programalrı nerden indirebilceğim linkler benim için çok önemli bu yazıyı okudum ve hevesim dahada arttı diyebilirim bende zaten pc'imde uğraşmayı seven birisiyim beni zora sokacak sanal olan herşeyden çok hoşlanırım sizlerin yardımlarını bekliyorum HOCAM yazın için çok teşekkürler.. Ellerine sağlık saygılarımla...
Üstad, Bursa'da teknoloji firmaları, bu tür işler için genellikle tek bir kişi istihdam eder. Bu yüzden her projemiz mysql ile başlar, fireworks ile biter. Bu nedenle bizim gibi insanlar web tasarımı ve programlama işinin her alanından az buçuk anlamak zorundadır.
eyvallah hocam emeğine sağlık
Abartısız ve sade bir yaklaşım, doğrusu da bu. 2 yıldır bir meraktır, bende başladım amatörce, hobi olarak merak sardım..WEB'e .. Çok doğru kelime kullanmışsın ! Ç-ALINTI diye.. mesele sorunsuz iş yapmak. Brawo ! sırac-el
eyvallah gardaşş
eline sağlık cok güzel bir açıklama yapmıssın kafalardaki soru işaretlerini kaldırmamıza yardım ettin tşk.
çok tşkler güzel paylaşım+bunun yanında kişinin hayatını deiştiriyor.aradığım şeydi.buldum:)
çok teşekkürler
bende kendi sitemi kurmak istiyorum host var domain var yalnız program yok hangi programı önerirsiniz
Son mesajı yazan arkadaşa: Forum bölümümüzü gezin, sitemizdeki derslere göz atın derim.
:Dburaya kaydolduğumiçin sevindim umarım bu işte ustalaşırım teşekkürler sayın web tasarımcılar
bizleri aydınlattıgınız icin tesekkur eder gondermelerinizinde bazı basit tasarımcılar(template calıp anlamadıgı isten para kazanma hırsı ile yanıp tutusanlar) icin ders olması dilegiyle ellerinize saglık
slm. önce size çok tşekkür ediyorum.bnde web tasarım bölümü 3. sınıftayım. hocamız tavsiye etti bu siteyi.işinize yarar diye. gercektende çok güzel bilgiler veriyosunuz. kendimi geliştirme aşamasındayım suan fireworks görüyoruz.. ve 5 ay içerisinde lisemizin yıllık dergisini ve sitesini çıkaracagım.. tekrar sağolun okulumuz: havzatml.com
Teşekkürler arkadasım verdiğin bilgiler için . bende kendi çapımda uğraşıyorum web siteleri ile fakat daha profesyonel hale getirmekte isterim tabiki .. sitenizi yeni keşfettim vereceğiniz bilgiler ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...
Vallahi çok hoş bir yazı. Sizin de belirttiğiniz gibi bize fikir verdi.. ;) Teşekkürler abi.
Merhaba ben web tasarım eğitimi almak istiyorum şuan grafikerlik yapıyorum yalnız iyi kurslar çok pahalı ne tavsiye edersiniz en iyi nasıl öğrenebilirim bu işi. Bir grafiker olarak artık bir web sitesi yapabilmek istiyorum. Sıradan olmayan çünkü sizinde deidiğiniz gibi artık 12-13 yaşındaki çocuklar bile yapıyorlar .:)
Üstü kapalı diyen EmirBuhara isimli arkadaşa: Üstü kalalı diyerek üstü kapalı bir eleştiri yapmışsınız, ama ne demek istediğinizi anlayamadık, daha açık anlatırsanız yardımcı oluruz. Elektronik okuyan arkadaşa, Tabi ki her ikisini de birlikte yürütmeniz mümkündür. Önemli olan severek yapmanızdır.
cidden saklanıp arşive koncak bi yazı olmuş yeni tasarımcılara, kendini tasarımcı sananlara, herkese okutmak gerekir tebrikler.
teşekkürler ben de web tasarımı bölümünde okuyorum.yazınızı hazırladığım bir proje ödevine ekledim tabi kaynak ve yazar ismi de geçiyor:D:gul:
Çok güzel bir yazı....Teşekkürler :kirp:
sitenizi web tasarımla ilgili araştırma yaparken bulmuştum.Sitenizin eski üyelerindenim ama yazmak şimdi kısmet oldu...Web tasarım bu ara bende saplantı halinde o kadar çok istiyorumki öğrenmeyi kısaca bilgisayarla uğraşmak en büyük hobim şimdi yazılarınızı okudum ve size teşekkür etmeden gitmek içime sinmedi.Ellerinize emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler için paylaşım için çok çok teşekkürler.....
selam ben daha 12 yasında basladım bu webmasterlıga ama tam olarka bır photoshop bılıorum we bu flash corel draw frontpage derslerının alt yerden baslamasını ıstıyorum alttabanında basladıgım zaman benım ıcın daha faydalı oluyor ben flash ta bır preloader bıle yapamıorum cunku temelını bılemıorum nerde ve nerede olduklarını hıc bılmıorum bence bu derslere daha cok cok yapılmasını ıstıorum kendım adına..bu yazı benı cok aydınlattı daha da hevesım geldı ben bunu yapıcam saolun :kirp:saol
hocam ellerinize sağlık bahsettiğiniz şeyler gerçekten çok hoş şeyler . ben tasarım yaparken kafamda sıfırdan bişey yaratamıyorum ama esinleniyorum şöyle ki hocam başka siteleri hep incelerim yerli yabancı ve onlara bakarak kendi projeme giriş yapıyorum ama asla kopyalaamıyorum hepsinden bişey alıyorum ve kendi mi de yansıtıyorum sizce bu çalmak mı yoksa nedir yazdıklarınızdan sonra rahatsız olduğum için söyledim çünkü ben web site ile yaklaşık 8 senedir uğraşyorum ama hep eksik bluyorm kendimi
hocam elerinize sağlık çok güzel olmuş burdan çok şey öğrenecegim gibi gözüküyor. bu paylaşım içinde teşekkürler..
iyi akşamlar hocam.ben web tasarımı konusunda hakikaten işini iyi yapan birisi olmak istiyorum.sizden bir ricam olacak.ben ilk olarak hangi program öğrenmeliyim veya bana tavsiye edebileceğiniz bir başlangıç yönteminiz var mı? şimdiden çok teşekkürler.
ben daha açık bir bilgi istiyorum bunları zaten biliyorum ben sadece bilgi daharcıgımı değil iş yapmak istiyorum sizden tek istediğim ben hayal gücümü zorlayarak bu işi gerçekten yapmak istiyorum bana gerekli olan hayal gücümü bilgasayara nasıl yansıtabilirim aydaınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
Gerçekten güzel yazı... Ex- designer aynı esinlenmeye mutlaka benimde ihtiyacım oluyor. Ama her seferinde daha başka bir tasarım yapıp kendi yaptığımı daha çok seviyorum...Bence normal :kirp: (Bu arada yeni üyeyim ve siteye şöyle bir baktım da tasarım harika)
bende en yenılerdenım hatta çok çok yenılerdenım yazınız çok güzel çok teşekkür ederim:kirp:
Çok Teşekür ederim Abicim bende web programcılıgı ve web tasarımı ile ugraşıyorum ve ayrıca programcılıkla inan sana gerçekten içtenlikle teşekür ediyorum gerçekten çokk güzel ve yararlı sözler söyledin....
insanı yapacağı yoksada yapmaya ikna eden bi yazı olmuş ellerine sağlık :D:gul:
insanı yapacağı yoksada yapmaya ikna eden bi yazı olmuş ellerine sağlık :D:gul:
abı sagolun yardımcı oldugunuz ıcın teskur sıze bısey sormak ıstıyorum ben anadolu teknık lıosesı ogrencısıyım bızım bolum secmemız gerekıyo bıze ıkı bolum sunuyorlar web tasarım ve teknık servıs bı s hangısını secelım?
Bu birbirinden değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Bir binayı çıkmadan önce zemin etüdü ve temelin sağlamlık derecesini kontrol etmek lazım.Bir şeyi sadece tasarlamak yetmez tasarladıklarını birbirine bağlamakta çok önemli.Çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.
web tasarımını öğrenmek istiyorum baktığım sitelerde bir çok bilgi var ama karışık programları ve yapılışını görsel olarak anlatırsanız sevinirim teşekkürler
siracettin bey güzel yazınız için teşekkürler. bana amatör olarak web tasarımcılığını öğreten bir site arıyorum görsel olarak ders anlatan itede olabilir.bana yol gösterirseniz sevinirim. aynı şekilde foto shop a amatör olarak başladım şu an gayet iyiyim ve zevk alıyorum aynı şekilde web tasarımcılığını da öğrenmek istiyorum selamlar
Gerçekten güzel bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.Başarılarınızın devamını dilerim
Bende yeni başlıyorum,Teşekkürler yazı için =)
hocam sağolun bende 19.yaşındayım bende bir web tasarımcısı olmaya çalışıyorum ama photoshopta web tasarımını nasıl olduğunu hala anlamış değilim.templatemonster deki tempalateleri nasıl yapıyorlar nasıl çiziyorlar anlayamadım. teşekkürler..
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bende tasarıma yeni başlıyorum nerden ve nasıl başlamamı öneririsiniz şimdidedn teşekkürler
Çok Güzel Açıklamışsınız. İnsanın İsteği Dahada Artıyor , Çünki Destek Veren İnsanlarda Güzel. Tekrar Teşekkürler.
Gerçekten etkileyici bir yazı geçmişi öğrendik şimdi elimizdekilerin kıymetini anlama zamanı :kirp:
gerçekten begenerek okudugum bir yazı teşekkür ederim bende grafik tasarım ile ugrasıyom ama fazla birşey bilmiyom web tasarım üzerine kendi cabalarımla biraz olsun çalısıyom ama inş. bu işi ögrenirim
arkadaşlar ben bir web sitesi yaotım...nasıl sunucuya göndereceğim...lütfen cevap yazın
ÇOK SAÐOLUN YAZINI BEÐENDİM..BENDE PHOTOSHOP ,COREL DRAW vE AZDA OLSA FLASH BİLGİM vaR...YAŞIM 16 İNŞALLAH BUNDAN 7-8 SONRA İYİ BİR WEP TASARIMCISI OLURUM........... :D
yazdıklarınızın büyük bir bölümüne katılıyorum. fakat grafik tasarım matbaa-yayıncılık ve baskıdan ibaret değildir. Matbaa işinden baska birşey yapmayan bir grafiker özellikle gelişmeleri ve interneti fazla takip etmiyorsa site yapamaz veya yaparken zorlanır. Aynı şekilde 72 dpi ve pixel odaklı(standardı budur) çalışan bir web tasarımcı matbaadan renk ayrımından montajdan filmden ctpden anlamaz. Peki ikisinin arası yok mudur? Hem web tasarımı yapıp hem de matbaa işi yapan tasarımcıla
yha macromedia flash 8 bilen vrsa lütfen bna yardm etsin :( hergün sanalkursa giriyorum :kirp: yardmcı olmk isteyen msj atsın !
İŞTE BU ARKDAŞLAR YAAA BEN BÖYLE DERSLER İSTİYORUM LİSE BİTTİ İŞ HAYATI DERKEN WEB TASARIMINADA GİRELİM DEDİK:)))
Bende daha 13 yaşındayım. Programlama ve web tasarımla ilgileniyorum. Bu sitenin çok yararını gördüm:)

Yukarı Git