Web Tasarım Sırları - Bölüm 2

Web tasarımı alanındaki yazımızın 2. bölümü kaldığı yerden devam ediyor.

Web tasarımı alanındaki yazımızın 2. bölümü kaldığı yerden devam ediyor.

2. Uygulama

Tasarım sürecinde bir sonraki adım müşteri ile görüşmelerinizden elde ettiğiniz materyalleri toparlamak ve bunlardan adamakıllı bir tasarım ortaya çıkarmaktır. Projeniz ne olursa olsun, en azından bir kez, web sitesi ile ilgili bilmeniz gereken hususları tekrar gözden geçirmeye çalışın. Bu noktada, sitenin düz HTML filan içermesi önemli değildir, içerik yönetim sistemi için basit bir şablon kullanabilirsiniz, ama sonuç olarak tasarıma bir arayüz ve boş kâğıtlar gerekiyor. "Kâğıt mı?" dediğinizi duyar gibiyim. Evet, doğru, bir düzine kâğıt gerekiyor.

Müşteri ile görüştükten hemen sonra öylece bilgisayarın başına oturabileceğinizi mi sandınız? Kurtuluş yok henüz. Niçin mi? Eğer bilgisayar karşısında arayüz hakkında düşünmeye başladıysanız, olaya tam olarak odaklanamayacağınızı bilmelisiniz. Eğer kâğıt üzerinde çalışmaya başladıysanız, tarayıcınızın ve kodların teknik sınırlamalarını yok sayabilirsiniz. Gerçi bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ben her zaman böyle yapmam, kimi zaman da Photoshop veya Fireworks'te boş bir tuval ile başlarım çalışmaya. Ama siz iyisi mi, elde edeceğiniz nihai ürünü nasıl istediğinize odaklanın. Gerisini boş verin.

Bütün iyi tasarımcıların web sayfalarını tasarlarken aynı şekilde hareket ettiklerini söylemek mümkün değildir ama yine de çalışmalarınız için masanızda spiral ciltli bir defter ve ona ilaveten çeşitli kalemlerin bulunması sizin yararınıza olacaktır.
Birkaç muhtemel arayüz çalışmasıyla başlayalım. Birkaç taslak çizdikten sonra beğendiğim birine karar veriyorum ben ve hemen Photoshop'u açıyorum. Ve rectangle (dikdörtgen) çizim aracını kullanarak kâğıdımda işaretlediğim kısımları çiziyorum. Taslağımı belli bir şekle getirmeden önce foreground ve background (arkaplan ve önplan) renklerini uyumlu bir şekle getirene kadar denemeler yapıyorum. Bir takım eklemelerden sonra Photoshop içindeki tasarımım müşteriye gösterebilecek hale geliyor.

Kolay değil mi? Tamam belki, o kadar uzun boylu ve net anlatmadım Photoshop kısmını, birkaç belirli adım ifade ettim sadece. Aslında insanlar bana neyi nasıl yaptığımı sorduklarında da genelde benzer cevaplar alıyorlar. Çünkü burada yaptıklarım geçmişte elde ettiğim tecrübelerimden sonra, bilinçaltımda oluşmuş bilgilerin paketlenmiş bir şekli ve bunlar hemen elde edilmesi mümkün olmayan şeyler. İnsan bunları birçok çalışmadan sonra gayriihtiyarî olarak kazanıyor zaten. Ressamın "bir resmi bir dakikada bu kadar çabuk nasıl çiziyorsunuz?" sorusuna verdiği "30 yıl+1 dakika" cevabını vermesi gibi.

Tasarımın nasıl yapıldığını öğrenmek programın nasıl kullanıldığını öğrenmek gibidir. Birçok insan, bir parça beceriye ve yeteneğe sahiptir, fakat herkes bunu iyi kullanmayı bilmiyor olabilir. İyi program yazmak vardır, kötü program yazmak vardır; iyi tasarım yapmak vardır, kötü tasarım yapmak vardır. Tasarımla ilgili gerekli bilgilerin ve eğilimlerin birazını öğrenmek, iyi ile kötü arasındaki farkı anlamaya yardım edecek ve kendi tasarım sürecinizi tesis etmeye doğru size yol gösterecektir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ii güzel anlatmışsınız elinize sağlık ama ben html öğrenmek istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz??ilginiz için şimdiden teşekkür ederim ..
Sitedeki HTML derslerinden yararlanabilirsiniz. Forum bölümünden de takıldığını konuları sorabilirsiniz.
Ben site yapıyom ama basit site oluyo nasıl bunu 3 boyutlu yapabilirim xml htm ile yoksa flash lamı bilmiyom yardım pls
çok güzel önce taslaklar sonra photoshopta hayat.....benimde sorunum bu ikisini gerçeklestirdikten sonra cıktı umarım ona dair birşeyler de anlatmıssınızdır:hayret:
ıkısıde olur ama yerınde olsam css ve html kullanırdım ve makaleyı yazan ustadıma cok tesekkur edıyorum ben falshta kullanılabılıcegı akdar php bılıyorumv e bırazda falsh ve ne hıkmetse farkında olamdan sızın yolnuzda gırıyomususm :) bende aynen kendımı gelıstırmek ıcın yaptıgımt asarımlarda ılk once yatagıma uzanıp tavana bakarak dusnurum sesız bır oortamda sonra kagıda veya poınt e cızerım sonra cızdıklerımı ve kafamda kurduklarımı tasarıma yansıtmaya calsırımv e guzel seyler cıkıyo genelde ortaya :) saygılar
EVET HADİ BAŞLAYALIM ARTIK:)
3 boyutlu site yapmak için Flash + 3dStudioMax bilmelisiniz. İnşallah en kısa sürede dersin devamı gelecek.
bnmde flash öğrenmem lazım...:sasir:
flash ve 3dStudioMax programlarını nasıl öğrenebilirim
emeginize saglık cok tesekkur ediyorum teknik bilgilerin oncesinde saglam bir temel atmak boyle birsey olsa gerek tekrar tesekkurler
yazınızın iki bölümünüde okudum bence az çok bu işin içne girmiş biri için fikir veriyor. teknik öğrenmek isteyen arkadaşlarda kendilerini zorlayıp biraz daha işe yoğunlaşırlarsa sanırım çoğu şeyi öğrenebilirler. elinize sağlık güzel bir anlatım ve ders....
yazınızın iki bölümünü de okudum.bizim için çok iyi bilgiler var. bu bölümleri okurken önemli yerleri not aldım.ve aldığım bu notların benim için çok yararlı olacağını anladım. bu tür bilgileri bizimle paylaştığınız için çok ama çok teşekkür ediyoruz.:gul::gul:

Yukarı Git