Visual Basic 6.0 içinden veritabanı oluşturmak

Ekstra bir programa gerek duymadan Visual Basic 6.0 içinden veritabanı dosyası oluşturmak.

Merhaba arkadaşlar. İlk dersimde size VB 6.0 içinden başka bir programa gerek kalmadan veritabanı nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

İlk önce araç çubuğumuzdan Add-Ins sekmesi altındaki Visual Data Manager kısmına tıklıyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Microsoft Accsess Version 7.0 seçip oluşturacağımız veritabanına bir isim verip kaydediyoruz.Veritabanınımızı kaydettikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Database Window penceresi içinde sağ tuğ ?New Table? seçeneğini seçip veritabanımızda bulunacak tabloyu ya da tabloları oluşturacağız.New Table dedikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu pencerede ?Table Name? yazan kısma tablomuzun adını (mantıklı bir isim vererek) yazıyoruz.
Daha sonra Add Field diyerek tablomuzda bulunacak alanları ekleyeceğiz.Add Field kısmına bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada Name yazan kısma alanımızın ismini veriyoruz. Örneğin Öğrenci_No gibi. Type kısmından alanımızın tipini belirliyoruz. Size kısmından alanımıza girilecek maksimum karakter sayısını belirtiyoruz. Text için standart olarak 50 verilir. Required seçeneğini işaretlersek kullanıcı bu alanı boş bırakamaz. Bu ayarları yaptıktan sonra ?ok? deyip alanımızı oluşturuyoruz.
Tablomuzun son hali aşağıdaki gibi.

Bunun gibi istediğimiz kadar alan ekledikten sonra ?Build the Table? deyip tablomuzu oluşturuyoruz.
Tablomuz başarılı bir şekilde oluştu. Şimdi isterseniz aşağıdaki gibi ogrenciler tablosu üzerine sağ tuş tıklayıp üzerinde değişiklik yapabilirsiniz ya da oluşturduğunuz tablonun alanlarını ve özelliklerini görebilirsiniz. Artık Visual Data Manager penceresini kapatıp yapacağınız programın içinde kullanıma hazır bir veritabanınız olduğunu bilmeniz yeterli.Şimdilik bu dersimiz bu kadar. Sonraki derslerde görüşmek dileğiyle...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
faydalı olduysa ne mutlu bana
• 10 yıl önce
ado db ile birde gösterilse çok daha iyi olur adodb li olanınıda bekliyoruz saygılarımla
• 10 yıl önce
ado db ile birde gösterilse çok daha iyi olur adodb li olanınıda bekliyoruz saygılarımla
• 10 yıl önce
ado db ile birde gösterilse çok daha iyi olur adodb li olanınıda bekliyoruz saygılarımla

Yukarı Git