Virüslerden Nasıl Korunuruz ?

Virüslerden Nasıl Korunuruz ?

BOOT VİRÜSLERİNDEN KORUNMA

En kolay korunabileceğiniz virüsler boot virüsleridir. Dikkat edeceğiniz nokta A: sürücüsünde disket ve CD Sürücüsünde CD unutmamak, bilgisayarı açmadan ve resetlemeden önce A: 'da disket varsa temiz olduğundan emin olmadığınız bir disketle bilgisayarı açmamanızdır. İnternetten indirdiğiniz dosyaları açmadan önce anti-virüs programıyla taramanızı ve tanımadığınız kişilerden gelen yabancı konulu e-mail' lerinizi açmadan silmenizi öneririz. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde boot virüslerine yakalanma şansınız % 5' den daha düşüktür, neredeyse yoktur.

Eğer bilgisayarı açtınız ve A: sürücüsünde disket unuttuğunuzu fark ederseniz bilgisayara zarar vermeyecek şekilde bilgisayarı kapatın. Daha sonra disketi çıkarıp temiz bir sistem disketi ile bilgisayarı açıp virüs kontrolü yapın.

Son bir kaç hatırlatma daha: Dışarıdan aldığınız program orjinal olsa bile mutlaka virüs kontrolünden geçirin. Süphelendiğiniz programları kullanmayın. Virüslerin hergün yeni teknikler ile sizin savunma sisteminizi geçmeye çalıştıklarını unutmayın. Hiç bir anti-virüs programına çok güvenmeyin. Bu uyarılara uymanızı arzu ediyoruz

DOSYA VİRÜSLERİNDEN KORUNMA

Yabancı disketleri mutlaka elinizdeki anti-virüslerle kontrol ettikten sonra kullanın. Sizden habersiz yabancı disket ve cd girişini önleyin. Güvenmediğiniz yerlerden aldığınız programları mümkünse kullanmayın. Chat yaparken biri size dosya göndermeye çalışıyorsa sakın almayın. Elinizdeki anti-virüslerin her virüsü tespit edemeyeceğini unutmayın. Belli aralıklarla yedek alın, virüs taraması yapın.

Dosyalardaki uzamalar, yavaşlama, kilitlenmeler, acayiplikler birer virüs belirtisidir. Bu tür belirtilerde hemen sistemi virüs taramasından geçirin.
  • Etiketler;
Abdullah Tekin
PHP, Ajax ve JQuery'e son derece hakim bir programcı olarak bazı firma ve kuruluşlara aşağıdaki konular dahilinde freelance olarak hizmet veriyor: - Daima web standartlarını, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve güvenlik önlemlerini içeren projeler gerçekleştirmek, - Tasarımı yapılmış web sitelerini kusursuz bir şekilde web'e uyarlamak, - Özgün ve kodları kendisi tarafından yazılabilen PHP+Jquery+Ajax destekli modüller hazırlamak - Web stratejileri oluşturulması, - Web dahilinde sistemler kurmak, - Kontrol panelleri hazırlamak, - Hızlı, kullanılabilir, erişilir ve güvenliği üst düzeyde olabilecek web siteleri alt yapısını oluşturmak. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), Haber Sistemi, E-Ticaret ve Okul Yönetim projelerini içine alan PHP konusundaki birikimlerini burada Sanalkurs.net üyelerine aktarıyor ve aynı zamanda Sanalkurs'un yazılım altyapısını şu an en üst düzeye taşımak için gece gündüz kodlarla boğuşuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

virüslerle ilgili çok güzel haber var öncelikle trojenlerle ilgli bilgi bana çok bilgi verdi
bu yazı çok dogru. Bence de aldıgınız programları kullanmadan virüs taramasından geçirin. Çünkü zamanında güvenerek aldığınız dergilerin hediyesi olarak verilen disketlerin içinden virüs çıkmıştı. Disketleri kullanan kişilerin bilgisayarlarına virüs bulaşmıştı. Ne kadar güvenilir olsada satın aldığınız programlara o kadar güvenmeyin. Virüssüz günler.:gul:
deep frez arkadaşlar önerim size abim kafesinde kullanıyor güzel bişi =)
abi kaspersky 7.0 ın aktivasyon kodunu bulabilir miyiz?
kaspersky 7.0 bende var ama tekrar kullanilip kullanilamayacagi konusunda bir fikrim yok bir bilen aciklarsa yardimci olmaya calisirim
Arkadaşlar vediğiniz bilgiler için ayrı ayrı teşekkür ediyorum sizlere yalanız bu son zamanlarda Antivir xp 2008 adı altında bilgisayarlara sızan ve kullanıcı dahilinde kendiliğinden kurulum yapan bu virus için de yeni bir yazı dizisi hazırlarsanız sevinirim TEşekkür ederim..

Yukarı Git