Virüsler: Yapıları, Çeşitleri ve Korunma Yolları

Öncelikle virüsleri tanımlayalım, daha sonra işleyiş biçimleri, yapıları, çeşitleri ve korunma yollarına kısaca bir göz atalım.

Öncelikle virüsleri tanımlayalım, daha sonra işleyiş biçimleri, yapıları, çeşitleri ve korunma yollarına kısaca bir göz atalım.

Nedir Bu Virüs Denilen Şey?

Aslında bu varlıkları günlük hayatımızda insan vücudunun yapısından bahsederken çokça duyuyoruz. Nasıl yani, demeyin; insan vücudundaki virüsler ile bilgisayar dünyasındaki virüsler birbirlerine çok benzemektedirler. Tam olarak emin olamasam da ilk yapılan virüsün insan vücudunun yapısından kopya çekildiğinden kuşkulanıyorum.

İnsan vücudundaki virüsler yaşamlarını sürdürebilmek ve çoğalabilmek için başka varlıklara ihtiyaç duyarlar. Kötü huylu ya da iyi huylu olabilirler. İşte tıpkı bilgisayar ortamındaki virüsler de bu şekilde çalışmaktadırlar.Ç alışması için başka bir yapıya ihtiyaç duyarlar ve kısa süre içerisinde çoğalabilirler.

Virüs: Bilgisayar belleğine yerleşen, kullandığı yapıların (programların) yapısını değiştiren kötü amaçlı yazılımlardır.Virüs Çeşitleri

Yapışkan Virüsler: Bulaştıkları programın doğrudan içine (temeline) yerleşen virüslerdir.
İşletim Sistemi Virüsleri: Bu virüsler, işletim sistemi temelinin içine yerleşerek sistem işleyişini değiştirmektedir.
Program Virüsleri: Programın yazılımcısı tarafından bilinçli olarak programlar içine yerleştirilen virüs çeşididir.

Korunma Yolları

Belirtmiş olduğum kategoriler, en üst yapıda olanlarıdır. Dallandıracak olursak birçok yapıya ayrılmaktadırlar, ancak bizim korunma yollarını keşfedebilmemiz için temel olarak yapılarını bilmemiz yeterli olacaktır.
Buna göre düşünecek olursak, uygulayacağımız az sayıda önlem bizleri virüslerden uzak tutmuş olacaktır.

1. Öncelikli ve en temel kuralımız, kullandığımız anti-virüs programını güncel tutmak olacaktır. Anti-virüs programaları güncellendiği sürece, sürekli gelişen virüslere karşı savunmamızı dirayetli tutmuş olacağız.

2. Tarayıcılarınızı ve işletim sisteminizi sürekli güncelleyin. Kullanmış olduğunuz işletim sisteminizi ve içeriğindeki programları, örneğin, genelikle, web tarayıcıları Mozilla Firefox, İnternet Exproler gibi, güncel tutmak.

3. E-Postalara Dikkat! Bilinmeyen dosyaları, elektronik postaların ekte yer alan bilmediğiniz dosyalarını ve tanımadğınız kişilerin e-posta iletilerini kabul etmeyin.

4. Dikkatli olun. Genelikle insan zaafından yaralanılarak çeşitli açıkları kullanırlar. Tedirginlik uyandıran bağlantıları tıklamayın ve bunun yanında unutmayın ki, hesap sahiplerinin sizlerin şifrelerinize, herhangi bir bağlantınıza ihtiyaçları yoktur.

5. Lisanslı yazılım kullanın. Unutmayın ki lisanslı yazılımlar her zaman güncel, gelişmiş durumda olacaktır. Ücretini değil, sizleri kurtarabileceği büyük zararları düşünün.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
daha fazla açıklayıcı olsa ve videolu ders kullansan çok güzel olurdu.
• 10 yıl önce
Virüsler ile alakalı nasıl bir videolu ders olabilirki..? :) Ders için teşekkürler..
• 9 yıl önce
Bu ders %25 değerindedir
• 8 yıl önce
BENCEDE %25 DEÐERİNDEDİR... TEŞEKÜRLER ELİNE SAÐLIK..
• 8 yıl önce
merhaba benim bir site var o sitem virüs kaptı o virüsü siteden nasıl temizleyebilirm bu konuda çok acil yardımınıza ihtiyacım yardımcı olursanız çok memnun olurum

Yukarı Git