Videolarınızı web üstünde düzenleyin

Yüz milyonlarca kullanıcı her gün yüz binlerce saatlik videoyu internete yüklüyor. Daha basit ve profesyonel videolar için ücretsiz, basit ve web tabanlı alternatifleri inceledik.

Yüz milyonlarca kullanıcı her gün yüz binlerce saatlik videoyu internete yüklüyor. Daha basit ve profesyonel videolar için ücretsiz, basit ve web tabanlı alternatifleri inceledik.

Yüksek hızlı ve kesintisiz internet erişimi sunan genişbant ağlar, Flash video formatı ve gelişmiş web platformları... Sıradan kullanıcılar için pek bir şey ifade etmeyen bu üç teknik ayrıntı internet üstündeki video çağını başlattı. YouTube ve benzeri siteler sayesinde milyonlarca kullanıcı gerek kendi yarattığı gerekse bir yerlerden kaydettiği videolarla milyarlarca saatlik görsel arşiv oluşturmayı başardı.

Cep telefonlarının bile yüksek kalitede video kayıt yapabilir hale gelmesi ve bilgisayarda video düzenleme için birçok kolay yazılımın çıkması da bu süreci iyice hızlandırdı. Ancak yine de en pratik çözümler yine hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan tamamen web üstünde çalışan uygulamalardan geliyor. İşte sizin için seçtiğimiz 3 örnek.

Eyespot.com
Eyespot, web tabanlı ilk video kurgu sitelerinden biri. Ücretsiz hizmette yüklediğiniz videolarınızı birkaç tıklamayla kolayca yönetebiliyorsunuz. Farklı ses ve video kanalları açabilmek ve mevcut video galerisinden hazır görüntüler çekmek de mümkün. Görüntüler arası geçişler için çeşitli seçenekler de var.

jumpcut.com
Yeni hizmetlerden biri olan Jumpcut web tabanlı editörler arasındaki en gelişmiş örnek olarak dikkat çekiyor. Kütüphanesinde geniş bir efekt ve geçiş arşivi bulunan sitede buna ek olarak benzerlerinde olmayan ses seviyesi kontrolü de yer alıyor. Elbette bu kadar maharetin yan etkisi olarak biraz hantallık da ister istemez gündeme geliyor.

cuts.com
Web üstünde hizmet veren en gelişmiş örnek olarak öne çıkan Cuts.com web üstünde video dosyalarınızda yapmak istediğiniz birçok düzenlemede destek oluyor. En büyük özelliği MySpace, YouTube gibi paylaşım sitelerinde adresini girdiğiniz videoları çekip kolajlar yapmanıza imkân vermesi. Böylece mevcut videolardan bambaşka şeyler de çıkarmak olası.

  • Etiketler;
M. Serdar Kuzuloğlu
1995 yılında girdiğim medya sektöründe birçok farklı görev üstlendim. Meslek hayatım boyunca trendleri ve teknolojiyi takip edip okuyucu, dinleyici ve izleyicilerime aktarmaya çalıştım. Bu çabamı hala, her fırsatta sürdürüyorum. Posta, Fanatik, Milliyet, Finansal Forum, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdım (ayrıca Cumhuriyet hariç hepsinin web sitelerinin kuruluşunda görev aldım). Yanı sıra PC WORLD, ComputerWeek, .net, Paprika dergilerinde düzenli köşe yazarlığı yaptım. Radyo Kozmos ve NTV Radyo’da uzun yıllar program yaptım. Technology Channel, Business Channel ve TRT Haber ve TRT 1’de TV programları hazırlayıp sundum. Yeni Nesil Hizmetler Direktörü olarak çalıştığım Doğan TV Holding’de grubun tüm markalarının dijital kurulumlarını tamamladım, stratejilerini belirleyerek yönettim. MYK Medya adıyla kurduğum dijital ajansta yirmiyi aşkın iç yapıma sahip internet televizyonu Televidyon, birçok ilke imza atan teknoloji haber portalı Yahoyt, lokasyon tabanlı sosyal ağ Kaybolduk.biz ve Türkiye’nin ilk nostalji temalı video sitesi Alkışlarla Yaşıyorum gibi hala gururla andığım bir dizi projeyi hayata geçirdim. Halen başta blogum olmak üzere her fırsatta yazmaya; öğrendiklerimi paylaşmaya devam ediyor ve kurucuları arasında yer aldığım İstanbul Bilgi Üniversitesi / Next Academy’de ‘Sosyal Medyada İletişim ve Pazarlama’ başlıklı yüksek lisans dersini veriyorum. Bütün bu uğraşlardan kalan zamanlarda danışmanlık yapıyor, konferanslarda fikirlerimi paylaşıyor, bir dizi dijital projede yatırımcı ve girişimci olarak yer alıyorum.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Sanalkurstaki tüm yazılarınızı beğeniyle okuyorum. Ellerinize sağlık. Yazılarınızın devamını bekliyoruz. İyi çalışmalar
bende arkadaşa katılıyorum.çok güzel arşatırmalarınız var.devamını bekliyoruz.
:-dusun::-dusun::-dusun::-dusun::kirp::kirp::kirp::uzul::uzul::uzul::gul::gul::gul::sasir::D:D:D:D:D:D

Yukarı Git