Veritabanı İşlemleri (3.Bölüm)

Veritabanı işlemleri isimli dersin son bölümünde raporlama işlemini yapacağız.

Merhaba arkadaşlar,

Kaldığımız yerden dersimize devam ediyoruz. Önceki derslerde "veritabanına bağlanma ve kayıt ekleme, kayıt silme" gibi işlemleri yapmıştık. Bu dersimizde ise raporlama işlemine geçiyoruz.

Raporlama işlemi için QReport bileşenini kullanacağız. Bu bileşeni nasıl kurulduğunu bu derste anlatmıştım.
http://sanalkurs.net/delphiye-disaridan-component-bilesen-ekleme-2496.html

Eğer sizde yüklü değilse bu dersimizden faydalanabilirsiniz. Eğer QReport bileşenini eklediğseniz raporlama işlemine başlayalım.

1 - File > New > Other menüse tıklıyoruz gelen pencereden Report u seçip Okeyliyoruz.2 - Rapor sayfamız ekrana geldikten sonra rapor sayfamıza Componennt Palette bulunan QReport sekmesinden 2 tane QRBand ekliyoruz.

3 - Birinci Bandımızın Band Type özelliğini Title ikinci bandın Band Type özelliğini Detail olarak ayarlıyoruz.

4 - Rapor sayfamıza "Component Palette" bulunan "ADO" sekmesinden AdoConnection ve AdoTable nesnelerini ekleyelim ve yine aynı şekilde "Component Palette" bulunan "Data Access" sekmesinden DataSource nesnesini ekleyelim.

5 - İleri dedikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor. Bu pencerede bulunan "Veritabanı adını seçin veya girin:" bölümünden veri tabanını seçip Bağlantıyı Sına butonuna tıklıyoruz.

6 - Sınama bağlantısı başarılı oldu şeklindeki mesajı aldıysak sorun yok. Açık pencerelere Tamam / Okey dedikten sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

7 - AdoConnection1'in Login Promt özelliğini False ve Connected özelliğini True yapıyoruz.

8 - Şimdi AdoTable'ı seçelim ve sırasıyla Connection özelliğine AdoConnection1 girelim. TableName özelliğinden işlem yapacağımız tablomuzu seçelim ve Active özelliğini True yapalım.

9 - Bu adımda DataSource seçelim ve DataSet özelliğini AdoTable1 yapalım.

10 - Rapor Sayfamızda boş bir alanı tıklıyoruz ve rapor sayfamızın DataSet özelliğini ADOTable 1 yapıyoruz. Bu işlemle birlikte rapor sayfamızı veritabanına bağlamış olduk.

11 - Şimdi rapor sayfamızdaki Title bantına üç adet QRLabel nesnesi ekleyelim ve bunların captionuna sırasıyla isim, soyisim ve email yazalım.

12 - Şimdi de Detail bandına 3 adet QRDbText ekleyelim ve bunların DataSet'ini ADOTable1 yapalım sonrada sırasıyla DataField larını isim, soyisim, email olarak ayarlayalım.

Rapor sayfamızın son hali aşağıdaki gibi.

13 - Şimdi formumuza dönelim ve formumuza bir buton ekleyelim. Ben bu butonun caption'u Tüm Kayıtları Yazdır olarak değiştirdim.

14 - Butonun Click olayına aşağıdaki kodu yazalım.

QuickReport2.Preview; //sizin QuickReport'unuzun adı neyse onu yazın.

Uygulamamızı çalıştırıp Tüm Kayıtları yazdır butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceğiz.Tüm kayıtların yazdırılmaya hazır bir halde önizleme penceresinde geldiğini gördük. Rapor sayfamıza ben hiç tasarım yapmadım. Tasarımında değişiklikler yaparak çok daha güzel rapor sayfaları elde etmek size kalıyor. Raporlarınıza tarih saat, sayfa numarası vs. gibi eklentiler yapmak size kalıyor ve yine isterseniz buradaki gibi tüm kayıtları değil de sadece seçilen kayıtları da yazdırabilirsiniz. Belki bu işlemleri de başka bir derste anlatırım.

Bu son sözlerle birlikte 3 bölümden oluşan Veritabanı işlemleri isimli dersin sonuna geldik.

Herkese kalay gelsin iyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güzel hoş
raporlamayı yaptım ama boş ekran gösteriyor. kayıt yaptığım kişiler çıkmıyor. yardımcı olurmusunuz.

Yukarı Git