Veritabanı İşlemleri (2. Bölüm)

Veritabanı işlemleri isimli dersimizin ikinci bölümü olan bu derste kayıt ekleme, kayıt silme, güncelleme, arama ve kayıtlar arasında gezinme gibi işlemleri yapacağız.

Merhaba arkadaşlar,

Bir önceki dersimizde Delhi'de Access veritabanına bağlanma işlemini anlatmıştık. Bu derste ise Veritabanına kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt düzeltme, kayıt arama ve kayıtlar arsında gezinme işlemini yapacağız.


---------------------------------------------------

Veritabanı Adı: db1.mdb

Tablo Adı: Bilgiler

Tablodaki alanlar: isim, soyisim, email

---------------------------------------------------

Formumuzu yukarıdaki gibi hazırlıyoruz.
- 9 Buton,
- 3 DBedit,
- 3 Label
- 1 DBGrid (Kayıtları listelemek için) kullandım.

DBEdit1'i seçip DataSourceataSource1 ve DataField:isim olarak ayarlayalım. Aynı işlemleri DBEdit2 ve DBEdit3 için yapıp datafield ları soyisim ve email olacak şekilde ayarlayalım. Yine aynı şekilde DBGrid nesnesininde DataSource'unu DataSource1 yapalım.

Şimdi kodlama kısmına geçelim aşağıdaki kodları ilgili butonun Click olayına yazalım.


Yeni Kayıt:

ADOTable1.Insert;

Kaydet:

ADOTable1.Post;

Düzelt:

ADOTable1.Edit;

Sil:

ADOTable1.Delete;

Ara: (Stiring türnde a adında değişken tanımlamayı unutmayın)

a:=inputbox('İsime Göre Arama','İsimi Girin','');

adotable1.Filter:='isim ='+QuotedStr(a) ;

adotable1.Filtered:=true;

İlk Kayıt:

ADOTable1.First; 

Önceki:

ADOTable1.Prior;

Sonraki:

ADOTable1.Next;

Son Kayıt:

ADOTable1.Last;Uygulamamızın kodlama kısmını da tamamladık.Uygulamamız sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördük.

Veritabanı İşlemleri isimli dersimizin ikinci bölümünü de burada sonlandırıyoruz. Bir sonraki ve son bölüm olan dersimizde de raporlama işlemini yapacağız. Şimdilik bu kadar.

Herkese kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güzel dersler, faydalı oalcaktır herkese. Arama ile ilgili de bir ders bekliyorum.
arama ile ilgili bir dersi ilk fırsatta hazırlayacağım yorumunuz için teşekkürler
hocam arama özelliğini çalıştıramadım detaylı anlatırmısın?
marfan hocam dersler için teşekkürler bize şöyle basit bir program hazırlarsan sevinirim teşekkürler 1)bilgileri kaydedeceğimiz 2)bilgileri değiştirecegimiz (Ahmetin adresini değiştirme gibi) 3)bilgileri arama ile uşacacagımız(ahmet dediğimizde bilgileri gelecek)
Çok faydalı, teşekkürler.. Yalnız bu arama konusu çok önemli. Bende de çalışmadı. Daha detaylı yer verirseniz sevineceğim...
Az önce şurda problem yaşadım: Ara: (Stiring türnde a adında değişken tanımlamayı unutmayın) a:=inputbox('İsime Göre Arama','İsimi Girin',''); adotable1.Filter:='isim ='+QuotedStr(a) ; adotable1.Filtered:=true; Yani bu kısmı yaptım tamamıyla.. adotable1.Filtered:=true; ...burada hata vermekte. Yardımcı olursanız sevinirim.
hocam edit 1 de datasourge özelliğini bulamadım :( Dbgrid nesnesinde var ama ondada field yok kullandığım delphi 6
hocam edit 1 de datasourge özelliğini bulamadım :( Dbgrid nesnesinde var ama ondada field yok kullandığım delphi 6
slm hocam öncellıkle teşşekürler yalnız ben siizn burda yazdıklarınızın hepsini uuyguladım fakat 1 kayır gırdıkten sonra program hatta veriyor .neden acaba?hocam lütfen yardım edin veya burda bilen arkadaşar yardımcı olursanız sevinirim acill lütfenn..:uzul:
slm hocam öncellıkle teşşekürler yalnız ben siizn burda yazdıklarınızın hepsini uuyguladım fakat 1 kayıt gırdıkten sonra program hatta veriyor .neden acaba?hocam lütfen yardım edin veya burda bilen arkadaşar yardımcı olursanız sevinirim acill lütfenn..:uzul:
S.a ben aynı yöntemi değiştirdim ve kayıtlarım silinmiyor. var a:string; begin a:=inputbox('İsime Göre Arama','İsimi Girin',''); adotable1.Filter:='NUMARASI='+QuotedStr(a) ; ShowMessage('hhh ='+ QuotedStr(a)); end;
size daha demin gönderdiğim kodda hata var yenisini yaptım bir sorun yok çıkmadı var aranan:string; kriter: TLocateOptions; begin aranan:=InputBox('NUMARASI','NUMARASI:',''); kriter := [loPartialKey]; ADOTable1.Locate('NUMARASI', aranan, kriter); end;

Yukarı Git