Vektörel Bir 3D Logo Yapıyoruz

Bu dersimizde Illustrator programında basit bir 3D logo hazırlayacağız. Bunu yapmanın aslında o kadar da zor olmadığını fark edeceksiniz.

Yazı aracını kullanarak "3D Logo" yazın. Effect >Warp > Arc menüsüne gidin ve aşağıdaki ayarları yapın:Sonra Effect > 3D > Extrude & Bevel menüsüne gidin ve aşağıda resimde görülen ayarları uygulayın. Küpü döndererek de X,Y,Z çevirme ayarlayını belirleyebilirsiniz. Extrude Depth ayarını 20pt. yapın.Şimdi bütün efektleri kaldırarak path haline çevirmek için Object > Expand Appearance menüsüne gidin. Yazınız bu şekle geldikten sonra Object > Ungroup menüsüne gidin ve guruplandırmayı kaldırın. (Bunun için kısa yol olarak CTRL+SHIFT+G tuşlarını da kullanabilirsiniz). Bütün objeleri ayırmak için muhtemelen 4-5 kez Ungroup yapmanız gerekecektir.Köşe etrafındaki path'leri seçin. Pathfinder aracını kullanarak hepsini birleştirin (merge yapın). Bunun için Alt tuşuna basılı tutarak Add to shape area'ya tıklayın. Seçili path'ler birleştirilecektir. Bu adımı diğer köşelerdeki path'ler için de tekrarlayın.

En üstteki path'leri seçin ve ona aşağıdaki gibi sarı-yeşil bir renkte gradient uygulayın.Arkadaki (yani gölge-derinlik) path'leri seçin, Eyedropper aracını kullanarak öndeki path'lere tıklayın. Bu işlem az önceki gradient dolgusunun aynısını gölge-derinlik path'lerine de uygulayacaktır.Arkadaki path'ler seçili iken Gradient paletine gidin ve gradient renklerini daha koyu bir tone ayarlayın.Bu tekniği kullanarak 3D objeler, şekiller, yazılar oluşturabilirsiniz.

Yaptığımız işlemleri kısaca özetlersek:

Önce 3D Extrude & Bevel efekti uyguladık.

Expand ayarı yaptık.

Şekillerimize Ungroup (grup bozma) işlemi uyguladık.

Gradient dolgusu yaptık.

Gradient dolguyu Eyedropper ile kopyaladık.NOT: Nick La'nın dersinden çevirdim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tşkler güzel anlatım :kirp:
evet bunu denemek istiyorum proğramı indireceğim
bu dersler alıntı...
Zaten yazarının adı belirtilmiş: Nick La şeklinde. Çeviri bir ders.
Harika bi uygulama paylaşım için teşekkürler
çok güzel bir çalışma arkadaşlar ben bi logoyu kesip ondan sonra zaxwerks pro animatörde kullanmak istiyorum nasıl yaparım acaba
ya bu programı nerden indrireceğiz ben internette bulamıdaım yardımcı olursanız sevinirim.......
yaaa bu prog. kurcalamaya daha yeni basladım gradient de renk değiştiremedim 500 saatir (: bi zahmet yardım
Renk paletindeki bir rengi tutup gradient üzerine sürüklemelisin.

Yukarı Git