VB 6.0 ile Timer kullanımı

visual basic 6.0 da timer kullanımına örnek

Visual Basic 6.0 da Timer kullanarak resimlerin belli saniyeler içinde yerlerinin değiştirilmesini sağlayan basit bir örnek ile açııkladım.

1.İlk olarak visual basic 6.0 programımızı çalıştırıp.Yeni bir proje açıyoruz.2.Açtığımız Projenin properties kısmından background rengini siyah yapıyoruz.amacımız kırmızı benekleri ekranda daha belirgin olarak göstermek.3.Aşamada form üzerine general bölümünde ımage ekleyip properties kısmından picture tıklayarak resimi ekrana ekliyoruz.Bunu kopyala yapıştır ile 15-20 defa çoğaltıyoruz.isim olarak ımage1 diyoruz.

4.General bölümünden timer companetimizi form üzerine ekliyoruz.İlk olarak interval değerini = 2 yapıyoruz ve üzerine çift tıklayarak kod bölümüne geçip aşşada ki kodları ekliyoruz.


Private Sub Timer1_Timer()

Randomize Timeridx = Int(Rnd * (Count - 1))

x = Int(Rnd * 7000)

y = Int(Rnd * 7000)Image1(idx).Left = x

Image1(idx).Top = y

End Sub


5. olarak programı çalıştırıyoruz.
görüntü aşşadaki gibi....Örnekte Kullandığımız resim:İYİ ÇALIŞMALAR
  • Etiketler;
E. Volkan Bayrakçı
1988'de Mersin'de doğdu. <p>2006 yılından itibaren Cisco ve Microsoft teknolojileri ile yakından ilgilendi. CCNA (Cisco Certified Network Professional) ve MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist) ünvanlarına sahiptir. Yazılım ile tanıştığı ilk günden bugüne kadar proje ve programlama dilleri ile uğraşıp birçok ajans ve firmaya danışmanlık yapmıştır. <p>Şu an Adana'da özel bir şirkette Network uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Ayrıca üniversite hayatına devam etmekte ve freelancer - home office olarak web tasarım ve .net yazılım alanında çalışmalar yapmaktadır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git